bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 12.12.2018 | Vārda dienas: Otīlija, Iveta
LatviaLatvija

NP: Vairākās pašvaldībās aizdomīgas sakritības konkursā par ielu apgaismojumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ap trīsdesmit Latvijas pašvaldību ir sasparojušās mainīt ielu apgaismojumu uz LED gaismām, kas ļauj pat pieckārt ietaupīt elektrību, un ieviest viedas tehnoloģijas to regulēšanai. Šobrīd tam ir izdevīgs brīdis, jo 70% no izdevumiem sedz Vides investīciju fonds, stāsta raidījumā Nekā personīga (NP). «Līdz šim iepirkumus izsludinājušas vienpadsmit pilsētas. Dīvainā kārtā visām pilsētām ir ļoti līdzīgas vai pat vienādas prasības,» atzīmē raidījumā.

NP vēsta, ka Latvijas vides investīciju fonds ir izsludinājis konkursu Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām. «Pašvaldību tāmēm fonds piemaksās 70%. Interese ir liela. Pieteikusies trešā daļa Latvijas pilsētu.»

Raidījumā ziņo, ka noteiktajām prasībām atbilst tikai viena firma, kas gaismekļus ražo, un viena, kas tos uzstāda. «Līdz šim konkursi noslēgušies Gulbenē, Ķekavā un Ludzā. Visos uzvarējusi Daugavpils būvfirma Derex. Tā uzstādīs gaismekļus, ko ražojis izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona biznesa partneriem piederošais SIA Vizulo. Ne pašvaldību ierēdņi, ne Vides investīciju fonds nespēj izskaidrot, kā tā ir sanācis, ka dažādiem konkursu nolikumu rakstītājiem izdevies vienāds rezultāts,» turpina NP.

Raidījumā klāsta, ka Vides investīciju fonds konkursā vērtē CO2 izmešu samazinājumu un inovāciju pielietošanu. Pilsētām jāsagatavo plāni, kurās ielās gaismekļus mainīs un jāizvēlas būvnieks. Gaismekļu ražotāju izvēlas būvfirma pēc pašvaldības sagatavotās tehniskās specifikācijas.

«Konkursus būvniekam jau izsludinājušas Daugavpils, Baldone, Saulkrasti un vēl astoņas pašvaldības. Salīdzinot konkursu nolikumus, nevar nepamanīt, ka tie visi ir ļoti līdzīgi,» vērojumos dalās raidījumā.

NP žurnālisti stāsta, ka pirmā iepirkumu izsludināja Ķekava. Tajā varēja piedalīties pretendenti, kam pēdējos piecos gados bijis līgums par vismaz 200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanu, kā arī montēti auto plūsmas detektori. Gaismekļiem pašvaldība prasa parametrus, kas atrodami viena ražotāja katalogos.

Konkursā pieteicās un uzvarēja viens pretendents – Daugavpils firma Derex izmantos SIA Vizulo lampas. Arī Daugavpils piedalās Vides investīciju fonda konkursā. Te nolikumā ir identiska prasība kā Ķekavā un citās pilsētās, ka pretendents piecu gadu laikā ir uzstādījis vismaz 200 LED gaismekļus ar vadības sistēmu. Daugavpils dome grib mainīt 1 300 gaismekļus 12 ielās. Projekta izmaksas plānotas 1,6 miljoni eiro. Darbu veicēju pilsēta izvēlas atklātā konkursā, kas noslēgsies 10.decembrī, skaidro NP.

Daugavpils domes Attīstības departamenta Projektu nodaļas vadītāja Dagnija Briška stāsta: «Mums visiem projektiem tiek izstrādāta tehniskā dokumentācija, balstoties uz [to], tad mēs arī gatavojam projektu pieteikumus. Nu un tāpēc man nav aizdomu vai šaubu, tehniskie cilvēki mums ir atsevišķi, kas izvērtē parametrus, atbilstību un tamlīdzīgi.»

Uz Nekā personīga jautājumu, vai Briškai būtu liels pārsteigums, ka konkursā uzvarēs firma Derex un SIA Vizulo, viņa atbildēja: «Ja godīgi, es pat tādas nezinu. Es pat nevaru komentēt šo jautājumu, man nav tehniskās izglītības gaismekļu jomā.»

Saulkrastos konkurss noslēgsies nākamnedēļ. Arī te pašvaldība prasa, lai pretendenta darbiniekiem būtu pieredze 200 LED gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādīšanā.

Nekā personīga Saulkrastu domes deputātam Iepirkumu komisijas priekšsēdētājam Bruno Veidem (LZS) jautā: «Vai jūs būtu gatavs derēt, ja mēs varētu saderēt uz 10 eiro vai simts, ka konkursā nevinnēs firma Derex

Veide: «Par tādu firmu Derex es neko nezinu, neesmu pat dzirdējis. Nekad iepriekš man nav bijis šāda te iepirkuma, kur ir saistīts ar lampām, tāpēc tas bija diezgan smags gadījums. Sagatavot šo te nolikumu, meklējām speciālistus.»

NP: «Un par SIA Vizulo jūs kaut ko zināt?»

Veide: «Vizulo? Zinu tādus lampu modeļus, jā, tas ir dzirdēts.»

NP: «Un tagad jums arī pilsētā būs, ja?»

Veide: «Es nemāku teikt, jebkurš analogs var būt, ja būs piedāvājums. Cena būs noteicošā, ja tiks izpildīti visi normatīvi.»

Saulkrasti dokumentus iepirkumam gatavojuši paši, pašpikojot no citu pašvaldību jau izsludinātajiem iepirkumiem un konsultējoties ar Tehniskās universitātes ekspertiem, komentē raidījuma žurnālisti.

NP: «Tad jūs nošpikojāt konkursa specifikāciju no citām pašvaldībām, un tagad gaidāt, kad jums būs izdevīgs piedāvājums no ražotājiem un konkursā būs plašs dalībnieku skaits?»

Veide: «Es uzreiz pateikšu, ka šī ir ļoti specifiska sfēra. Lai es pats varētu to visu izdomāt, mūsu darbinieki, nu nebija spējīgi. Tātad konsultācija un paraugu ņemšana no citurienes bija loģiska. Kā savādāk?»

Paraugs bijis Ķekavas pašvaldības nolikums. Modificēt Saulkrastu vajadzībām to palīdzējis Tehniskās universitātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Ansis Avotiņš.

Avotiņš atzīmē: «Ja viens ir izsludinājis šo iepirkumu procedūru, tie, kas seko līdzi, tad viņam ir divi varianti, tad viņš sauc ekspertu, ja nav kompetence vispār kā tāda, vai tu ņem tur, kur ir jau, tu paskaties un saliec, uzprasi, ko jūs tur domājāt, kas tur varētu būt, kādi varētu būt tie uzvarētāji, kādi iespējamie produkti, okay, šis man der, es izmantoju, tā pat arī eksperti var paskatīties, kas tad ir bijis Latvijā, jo tas tak ir normāli, jo jēga būt baigi atsevišķām specifikācijām, kāpēc jūs domājat, ka būtu jābūt ļoti atšķirīgām specifikācijām?»

Nolikumu un tehnisko specifikāciju Ķekavai, ko norakstīja Saulkrasti, gatavoja Daugavpils uzņēmums Rem ProŠī firma piedalījusies arī Daugavpils konkursa tapšanā. Ķekavas ierēdņiem neesot šaubu, ka darbs izpildīts kvalitatīvi un konkurss ir pašvaldībai izdevīgs, piebilst Nekā personīga.

Lursoft dati liecina, ka konkursa specifikāciju rakstītājs Rem Pro ir saistīts ar konkursa uzvarētāju Derex. 2013.gadā Rem Pro ir ieķīlājis savu mantu, lai būvnieks varētu saņmet 462 tūkstošu kredītu Luminor bankā. Parāds joprojām nav dzēsts. Ja veiksme arī turpmāk smaidīs konkursu uzvarētājam Derex, tā apgrozījums gada laikā no pusotra miljona varētu pieaugt līdz 10 miljoniem eiro. Uzņēmums pieder Aleksejam Krasko, kurš ir arī vienīgais valdes loceklis.

Krasko sarunā ar Nekā personīga žurnālistiem stāsta: «Ieraudzījām konkursu un aizgājām, kā parasti viss notiek.»

NP: «Un tas Vizulo, kāda jums ir sadarbība, kāpēc izvēlējāties tieši Vizulo

Krasko: «Ļoti labi gaismekļi.»

NP: «Jūs citus arī skatījāties?»

Krasko: «Jā, protams, Philips arī skatījāmies.»

NP: «Un viņi atbilda konkursa nolikumam?»

Kraso: «Ne visi. Mūsu piedāvājumā tikai Vizulo

SIA Vizulo ir veiksmīgs uzņēmums, kas vienīgais Latvijā specializējies LED gaismekļu ražošanā. Tas lepojas, ka vairāk nekā 80% tā produkcijas aiziet eksportā. Gaismekļi uzstādīti Somijā, Nīderlandē un Francijā. Lursoft dati liecina, ka patiesā labuma guvēja uzņēmumā caur vairākām kompānijām ir Linda Zeltiņa. Uzņēmuma ciešs sadarbības partneris ir firma Lucidus, kur īpašniekos pastarpināti ir arī izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona ģimene. Uzņēmumā stāsta, ka galvenās tā priekšrocības ir kvalitāte un spēja ātri piemēroties katra pasūtītāja prasībām, tā raidījumā.

SIA Vizulo eksporta vadītājs Kristaps Ticmanis stāsta: «Tādas konkrētas standarta cenas nav. Visi projekti pirms tam tiek sarēķināti, kas būs nepieciešams viņos, kāda jauda būs nepieciešama, tehniskā puse pirms tam tiek sarēķināta un tikai tad mēs piedāvājam cenu, jo bez tās mēs.. sarēķināt cenu nav iespējams.»

Uz NP jautājumu, vai nav tā, ka Vizulo ārzemēs to pašu produkciju piedāvā lētāk, Ticmanis atbild: «Nē, noteikti nē. Ja jūs salīdzināsiet Franciju, tur būs vēl lielākas cenas. Tas viss ir atkarīgs no tā, ko jautā.»

Raidījumā uzsver, ka Vizulo apgaismos ielas arī Gulbenē un Ludzā. Abās pilsētās tehniskos noteikumus gatavoja cita Daugavpils firma – SIA Forston. Firmai Forston rezultāts sanācis ļoti līdzīgs, kā konkurentam Rem ProVizulo gaismekļus uzstādīs Derex. Konkursu Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām pašvaldībām organizē Latvijas vides investīciju fonds (LVIF). Fonds arī vērtē, vai pašvaldību iepirkumi atbilst likumam.

Uz raidījuma žurnālistu jautājumu, vai LVIF valdes priekšsēdētājs Egils Zariņš ir konstatējis, ka visām pašvaldībām, kas piedalās šajā konkursā ir vienādi nolikumi, Zariņš atbild: «Nē, neesam un šādā aspektā mēs šos iepirkumus nevērtējam. Mēs vērtējam, lai atbilst likuma prasībām. Un, ja neatbilst, tad mēs atbilstoši rīkojamies, samazinām finansējumu.»

Raidījuma žurnālisti piebilst, ka pašvaldību konkursu nolikumus un rezultātus neviens nav apstrīdējis. Nekā personīga uzrunātie uzņēmēji un apgaismes sistēmu tirgotāji vai nu vispār atteicās paust viedokli par šo iepirkumu, vai atzina, ka sūdzēties nav nozīmes, jo uzvarētāji no tā nemainīsies.

Līdz šim Daugavpils uzņēmums Derex un Vizulo ir uzvarējuši konkursos Ķekavā, Gulbenē un Ludzā. Šonedēļ tiks noskaidrots, vai tas pats notiks Rēzeknē, Baldonē, Lielvārdē un Saulkrastos, uzsver raidījumā.


Pievienot komentāru

KNAB Rīgas satiksmes telpās «sarunājušies ar Bemhenu»

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 11.decembrī, ieradušies pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme telpās Vestienas ielā, apliecinājis RS preses pārstāvis Viktors Zaķis.

Glābšanas darbos ar cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs dot arī VUGD

Turpmāk glābšanas darbos ar vairākiem cietušajiem pretsāpju medikamentus varēs iedot arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersona ar speciālo dienesta pakāpi, paredz valdībā pieņemtie grozījumi Katastrofu medicīnas sistēmas organizēšanas noteikumos.

Kā iespējamo kompromisa kandidātu premjera amatam min Kariņu

Atsevišķu partiju pārstāvji, tiekoties ar  Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kā vienu no premjera amata kandidātiem sarunā minējuši Jaunās Vienotības pārstāvi Krišjāni Kariņu.

Miera Nobela laureāts nosoda seksuālu vardarbību kā kara ieroci

Ginekologs no Kongo Demokrātiskās Republikas, kurš šonedēļ saņēmis Nobela miera prēmiju, savā uzrunā aicinājis starptautisko sabiedrību stingri vērsties pret to, ka karadarbībā kā ierocis tiek lietotas izvarošanas kampaņas.

Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem piešķir papildu 6,5 miljonus

Valdība otrdien, 11.decembrī, piešķīrusi papildu finansējumu 6 533 771 eiro apmērā zaudējumu kompensēšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem.

Par bērna nolaupīšanu un viņa mātes piekaušanu Rīgā aiztur vīrieti

Valsts policija pirmdien, 10.decembrī, saņēmusi informāciju par kādā daudzdzīvokļu namā Rīgā smagi piekautu sievieti un to, ka ir nolaupīts viņas vienu gadu vecais bērns. Nekavējoties reaģējot uz saņemto informāciju un iesaistot ievērojamus policijas resursus, tajā pašā vakarā tika aizturēts aizdomās turētais vīrietis – sievietes dzīvesbiedrs, pie kura atradās nolaupītais bērns.

KNAB, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, iespējams, aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Martinsona advokāts Didzis Vilemsons pagaidām nekomentēja, vai viņa klients ir aizturēts.

Pabriks atsauc savu kandidatūru uz Ministru prezidenta amatu

Partiju apvienības Attīstībai/Par! politiķis Artis Pabriks nolēmis atteikties no iespējamas pretendēšanas uz Ministru prezidenta amatu, informē AP pārstāve Laila Spaliņa.

Piekļūšanai VDK dokumentiem būs jāuzrāda personas kods

Valdība otrdien, 11. decembrī, apstiprināja izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, līdz ar ko paredzēta kārtība, kādā nodrošināma piekļuve Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē – www.arhivi.gov.lv – publicētajiem LPSR Valsts drošības komitejas dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem.

Uzņēmumi vairākus nodokļus varēs apvienot vienā maksājumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī, izskatījis Finanšu ministrijas sagatavotos likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta administrētajiem nodokļiem.

MK atbalsta UIN atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem

Ministru kabineta otrdienas, 11.decembra sēdē pieņemts lēmums par uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaides piešķiršanu diviem kokrūpniecības uzņēmumiem - SIA AmberBirch un SIA Rettenmeier Baltic Timber.

Tieslietu padome vairākus tiesnešus nozīmē augstākos amatos

Tieslietu padome pirmdien, 10.decembrī, nolēma vairākus tiesnešus nozīmēt augstākos amatos, informē Augstākajā tiesā.

Igaunijā pieaug ugunsnelaimēs bojāgājušo skaits, apdraudētākie – seniori

Ugunsgrēkos bojāgājušo skaits Igaunijā 2018.gada pirmajos vienpadsmit mēnešos ir bijis lielāks nekā divos iepriekšējos gados. Nāvējošas ugunsnelaimes šogad notikušas tikai dzīvokļos, un upuru vidējais vecums liecina, ka vairāk apdraudēti ir pirmspensijas un pensijas vecuma iedzīvotāji.

Saeima nevirzīs likumprojektu, kas paredz iespēju apturēt LB prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija otrdien, 11.decembrī, lēma nepārņemt 12.Saeimā izstrādātos grozījumus likumā par Latvijas Banku, kas tostarp paredz iespēju apturēt Latvijas Bankas prezidenta pilnvaras uz kriminālprocesa laiku.

Vairāk nekā trešdaļa ES iedzīvotāju nespēj atšķirt oriģinālu no viltojuma

Vairāk nekā trešdaļa jeb 35% Eiropas Savienības iedzīvotāju iepirkšanās laikā nespēj noteikt, vai prece ir oriģināls vai viltojums, liecina ES Intelektuālā īpašuma biroja dati.

Eksports Latvijā oktobrī pieaudzis par 13,3%

Latvijas eksports jeb ārējās tirdzniecības apgrozījums 2018.gada oktobrī veidoja 2,66 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 13,3% vairāk nekā 2017.gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība palielinājās par 6,8% un importa vērtība par 18,8% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija: ES uz Krievijas agresiju ir jāatbild ar darbiem

Eiropas Savienībai uz bīstamām Krievijas darbībām ārvalstīs, kas ir palielinājušas Kremļa ietekmes zonu, ir jāatbild ar konkrētu rīcību, tā Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers norādījis pār Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmēs. Tikšanās reizē apspriests Krievijas-Ukrainas konflikta saasinājums.

Trasta komercbankas administrators novembrī atguvis 48 200 eiro

Likvidējamās Trasta komercbankas administrators šogad novembrī atguvis 48 191 eiro, kas ir 2,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš, kad tika atgūti 16 457 eiro, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Aptieku īpašnieki: Kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar rezervi

Zāļu ražotājiem valsts kompensējamos medikamentus vajadzētu piegādāt ar nelielu rezervi, stāsta Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Meja atliek draudīgo Brexit balsojumu, steidz uz Eiropu

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ir atlikusi otrdien, 12.decembrī, plānoto britu parlamenta balsojumu par Brexit nolīguma ratifikāciju, paredzot, ka deputāti to noraidīs.

Iesākusies apjomīga kanalizācijas vadu atjaunošana Stabu ielā

Iesākušies kanalizācijas vadu atjaunošanas darbi Stabu ielā, Rīgā, kurus plānots pabeigt astoņos mēnešos – līdz nākamā gada jūnijam. Lai gan darbi notiks ar beztranšejas metodi, turklāt lielākoties naktī, epizodiski iespējami transporta kustības ierobežojumi. Tie skars posmus no ēkas Stabu ielā 10 līdz ēkai Stabu ielā 99, tas ir, no Baznīcas ielas līdz Ādmiņu ielai.

Atlīdzībās par auto sadursmēm ar dzīvniekiem izmaksāts jau pusotrs miljons

Šoruden būtiski pieaudzis KASKO apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaits par tādiem ceļu satiksmes negadījumiem, ko izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši dzīvnieki.

Makrona jaunie piedāvājumi Francijas protesta kustību nepārliecina

Uzrunājot Francijas iedzīvotājus ar mērķi apturēt masu protesta akcijas valstī, Francijas prezidents Emanuels Makrons paudis apņemšanos samazināt atsevišķus nodokļus un celt minimālo darba algu.

Latvija iesniedz ziņojumu ANO par jebkuras sieviešu diskriminācijas izpildi

Apvienoto Nāciju organizācijā iesniegts Latvijas kārtējais ziņojums par konvencijas par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu izpildi.

KP neatbalsta auto tehniskās apskates sniedzēju izraudzīšanos publiskā iepirkumā

Ministru kabinets otrdien, 11.decembrī,skata Satiksmes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu Par izmaiņām transportlīdzekļu valsts tehniskajā apskatē. Konkurences padome uzskata, ka tajā ietvertais risinājums – tehniskās kontroles veicējus noteikt publiskā iepirkumā – neatrisina konstatētās tirgus nepilnības.

Jaunākie komentāri