bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 19.02.2020 | Vārda dienas: Zane, Zuzanna
LatviaLatvija

OECD iesaka veicināt ilgtspējīgu algu kāpumu talantīgu darbinieku noturēšanai Latvijā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

OECD, Latvija, dzīves līmenis, izglītība, darbinieki, strādnieki, alga

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperti Latvijai iesaka veicināt ilgtspējīgu algu kāpumu un darba apstākļu uzlabošanu, lai noturētu augsti kvalificētu darbinieku palikšanu Latvijā, liecina OECD izstrādātais ziņojums OECD Latvijas Prasmju stratēģija: Novērtējums un rekomendācijas.

Organizācijas veidotajā ziņojumā skaidrots, ka Latvijā nozīmīga problēma ir augsti izglītotu darbinieku izceļošana, kas ir atstājusi iespaidu uz prasmju trūkumu.

Vairākums darba devēju informējuši OECD ekspertus, ka prasmju trūkums ir būtisks šķērslis ilgtermiņa lēmumiem par investīcijām un šis trūkums ir īpaši akūts STEM jomās, kā arī profesijās, kas saistītās ar veselības aizsardzību un sociālo aprūpi.

Atbilstoši starptautiskiem standartiem – Latvijā ir augsts tādu darbinieku īpatsvars, kuru prasmes veicamajam darbam ir nepietiekamas, un 18% darbinieku kvalifikācija nav pietiekama, salīdzinot ar 12%, kuru kvalifikācija ir augstāka par darba veikšanai nepieciešamo.

Lasiet arī: OECD Latvijai iesaka ieguldīt pētniecībā un attīstībā

Eksperti vērš uzmanību tam, ka iedzīvotāju skaita samazināšanās var spiest darba devējus pieņemt darbiniekus, kuru prasmes vai kvalifikācija nav pietiekama darba veikšanai, jo viņi nevar atrast darbiniekus ar atbilstošām prasmēm un kvalifikācijām. Ziņojumā rakstīts, ka prasmju nelīdzsvarotība pēdējos gados Latvijai ir liela problēma, un tas ir uzsvērts vairākos nacionālās rīcībpolitikas plānošanas dokumentos, piemēram, Latvija 2030, NAP 2020, Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2014.–2020. gadam.

Lai to risinātu, eksperti rekomendē atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus, kuri saskaras ar ierobežojumiem pārejot uz augstām vērtību pievienojošām aktivitātēm, kā arī atbalstīt šos uzņēmumus savu darbinieku prasmju optimālā izmantošanā.

Savukārt, lai uzlabotu piekļuvi sociālajai aizsardzībai, OECD eksperti piedāvā nostiprināt koplīgumus un palielināt dalību arodbiedrībās, lai darbiniekiem būtu iespēja vienoties par labākām algām.

Eksperti arī rosina prasmju trūkuma risināšanai iedzīvotāju skaita samazināšanās kontekstā sekmēt iekšējo mobilitāti un jāpiesaista darbinieki no ārzemēm, kam ir prasmes, lai strādātu trūkstošajās profesijās.

«Latvijai jādara viss, lai izmantotu esošo prasmju piedāvājumu, radot labvēlīgus apstākļus iekšējai darbaspēka mobilitātei,» uzsvērts ziņojumā. Ekspertu ieskatā, Latvijā arī iespējams veidot rīcībpolitikas tādu prasmīgu ārzemju darbinieku piesaistīšanai, kam ir prasmes, lai strādātu trūkstošajās profesijās.

Ziņojuma prezentācijas laikā OECD ģenerālsekretāra vietnieks ekonomikas jautājumos Ludgers Šuknehts uzsvēra, ka Latvija šobrīd īsteno vairākas reformas prasmju un izglītības jomā, kas ir soļi pareizajā virzienā, lai risinātu galvenos Latvijas prasmju sistēmas uzdevumus.

Izglītības un zinātnes ministrijā informēja, ka OECD ieteikumi tiks izmantoti turpmākajā darbā, kopīgi strādājot ar organizāciju un visām iesaistītajām pusēm pie Izglītības un prasmju attīstības pamatnostādnēm 2021.–2027.gadam.


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    Visu jau meklē jauno Elon Musk kurš pirmais uzprogramēja ko nebijušu vajadzīgu. Content veidotājus nevis patērētājus.

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Igaunijā vēja ģeneratoru parka zemi pārdod par 51,4 miljoniem eiro

Igauņu energokoncerns Eesti Energia sīvā izsolē uzvarējis cīņā par vēja ģeneratoru parka zemes gabalu, nosaucot augstāko cenu 51,5 miljonus eiro, ziņo ERR.

Saeimas komisija atbalsta lēmumu atteikties no atturēšanās iespējas balsojumos

«Šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu» grozījumu nepieciešamību pamatoja Kaimiņš.

Putins atsakās no kaimiņvalstu destabilizēšanas polittehnologa Surkova

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atbrīvojis no amata savu palīgu Vladislavu Surkovu, kurš vadījis Kremļa sadarbību ar Maskavas atbalstīto separātistu reģioniem Gruzijā un Ukrainā, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Citskovskis: Trīs gadu laikā valsts pārvaldes štats samazināts par 3 000 cilvēku

2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredzēja tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6%. 

Eiropas Centrālā banka anulē AS PNB Banka licenci

FKTK pērn 12.septembrī iesniedza šādu priekšlikumu ECB izskatīšanai, ņemot vērā  Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 12.septembra lēmumu pasludināt PNB Banku par maksātnespējīgu.

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī.

Spānijas valdība apstiprina digitālo pakalpojumu nodokli

Eiropas valstīm meklējot iespējas, kā gūt ieņēmumus no interneta lieluzņēmumu veiksmīgā biznesa, Spānijas valdība ir apstiprinājusi digitālo pakalpojumu nodokli, kas var attiekties uz tādiem milžiem kā Facebook un Google, raksta portāls The Guardian.

Pērn labklājības nozarē likvidētas 133 darba vietas

Pēc divu VSAC administrāciju apvienošanas piecu centru vietā būs četri – Rīga, Kurzeme, Zemgale un Latgale, kā arī samazināsies darbinieku skaits.

Saeimā visai lielā vienprātībā virzās uz lēnāku akcīzes likmes kāpumu alkoholam

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augs nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts – nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

Igaunijas policija narkotikās atrod žurku indi un veļas pulveri

Igaunijā policija informējusi, ka narkotikās ir atrastas vielas, kā, piemēram, žurku inde un veļas pulveris, kas cilvēka veselībai var būt bīstamākas par pašām narkotikām, vēsta ERR.

SPRK: Būtiski samazinājies sūdzību skaits ūdenssaimniecības nozarē

Izskatot saņemtās sūdzības, SPRK ir secinājis, ka astoņas no 12 nav bijušas SPRK kompetencē, savukārt četras – izteiktas nepamatoti.

Latvijai nepieciešami teju 300 miljoni Rail Baltica īstenošanai

Latvijai  nepieciešamais finansējums Rail Baltica projekta īstenošanai ir 297 620 500 eiro apmērā.

Ukrainā saasinās karadarbība; EDSO aicina apturēt uguni

Ukrainas austrumos šonedēļ pastiprinājusies karadarbība. Kaujā laupītas dzīvības četriem separātistu kaujiniekiem un vienam ukraiņu karavīram, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Diennakts laikā dzēsti trīs kūlas ugunsgrēki

Jēkabpilī sausā zāle dega 1000 m2 platībā,  Jelgavā – 300 m2, savukārt Dobelē – 600 m2 platībā. 

Kariņš: Kliedzoši, ka tik ilgi bija jāgaida pirmās instances tiesas spriedums Maxima traģēdijas lietā

Tas ir kliedzoši, ka līdz pirmās instances tiesas spriedumam Maxima traģēdijas lietā bija jāgaida vairāk nekā seši gadi kopš pašas traģēdijas.

No amata atsauc Piejūras slimnīcas valdes locekli Eviju Siliņu

Pārbaudē konstatēts, ka slimnīcas valdes sēdēs ir apstiprināts amatu apmaksas saraksts un šajā sarakstā ir iekļauti arī amati, kurus pilda un par kuriem atlīdzību saņem valdes locekle Siliņa – bērnu psihiatrs un psihiatrs dežūrārsts.

Lielbritānija pēc Brexit nevēlas dot vīzas nekvalificētiem eiropiešiem

Lielbritānijas valdība ir nākusi klajā ar tās imigrācijas plānu attiecībā uz laiku pēc valsts pilnīgas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tas paredz nepiešķirt vīzas nekvalificētam darbspēkam, ziņo raidorganizācija BBC.

Komisija trešajā lasījumā atbalsta izmaiņas ģenerālprokurora izraudzīšanas kārtībā

Rosinātās izmaiņas paredz paplašināt ģenerālprokurora amata kandidātu loku, nosakot, ka par ģenerālprokurora amata kandidātu turpmāk varētu kļūt arī 40 gadus sasniegusi persona, kurai ir 15 gadu darba stāžs tiesneša vai prokurora amatā.

Rīgas satiksmes jaunajai valdei vēl nav skaidrības par potenciālo līguma laušanu ar Rīgas karti

«Esam pasūtījuši finanšu izvērtējumu un pieņemu, ka martā vai aprīlī varēsim ar to iepazīstināt,» stāstīja Innusa, skaidrojot, ka pašreiz pietrūkst informācijas, lai izvērtētu tālāko rīcību un ir jāsaprot, kāds lēmums būtu finansiāli izdevīgāks.

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!