OECD Latvijai šogad prognozē IKP kritumu 8,1% apmērā

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) jaunākajās prognozēs, kas publiskotas trešdien, 10.jūnijā, Latvijai šogad lēš iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu 8,1% apmērā.

Vienlaikus, pēc OECD jaunākajām aplēsēm, nākamgad Latvijas ekonomikā būs pieaugums par 6,3%. Iepriekšējās prognozēs, ka tika publiskotas novembrī, OECD lēsa, ka Latvijas IKP šogad pieaugs par 2,3%, bet nākamgad – par 2,5%.

Organizācija gan izveidojusi divus prognožu scenārijus, vienam no tiem paredzot koronavīrusa izplatības otro vilni. Ja tāds tiks pieredzēts, Latvijas IKP šogad samazināsies par 10,2%, bet nākamgad pieaugs vien par 2%.

Latvijā saskaņotais patēriņa cenu indekss, kā prognozē OECD, šogad pieaugs par 1%, bet nākamgad palielināsies par 1,3%. Savukārt bezdarba līmenis Latvijā palielināsies līdz attiecīgi 9,2% un 9,3%.

OECD norāda, ka ekonomikas izaugsme Latvijā palēninājās vēl pirms koronavīrusa pandēmijas, bet ekonomiskā aktivitāte atveseļosies pakāpeniski. Ekonomikas atlabšanu veicinās iekšzemes pieprasījums, bet eksports palielināsies lēnākā tempā, ņemot vērā smago recesiju Eiropā. Tikmēr investīcijas samazināsies un saglabāsies zemā līmenī arī visu 2021.gadu.

Lasiet arī: Latvijas Banka šogad prognozē ekonomikas kritumu 7,5% apmērā

Lietuvai OECD šogad prognozē identisku kritumu kā Latvijā, paredzot IKP samazinājumu par 8,1%, bet nākamgad Lietuvas ekonomikā prognozēts pieaugums par 6,4%. Atkārtotas koronavīrusa pandēmijas gadījumā Lietuvas ekonomika šogad saruks par 10,4%, bet nākamgad palielināsies par 3,4%. 

Patēriņa cenu kāpumu organizācija šogad Lietuvā prognozē 0,9% apmērā, bet nākamgad – 1,5% apmērā. Prognozēs teikts, ka bezdarba līmenis Lietuvā šogad būs 9,1% apmērā, bet nākamgad – 8,2%.

Igaunijai OECD šogad prognozē Baltijas valstīs straujāko ekonomikas lejupslīdi – 8,4% apmērā, bet nākamgad tiek gaidīta 4,3% izaugsme. Sliktākā gadījuma scenārijā Igaunijas IKP šogad saruks par 10%, bet 2021.gadā pieaugs par 1,6%.

Patēriņa cenu kāpums Igaunijā šogad lēsts 0,1% apmērā, bet nākamgad – 1,3% apmērā. Savukārt bezdarbs Igaunijā, pēc OECD aplēsēm, šogad sasniegs 9,2%, bet nākamgad būs 8,1%.

Organizācija prognozē, ka pasaules ekonomika šogad samazināsies par vismaz 6%, bet, ja pasauli skars jauns koronavīrusa izplatības vilnis, lejupslīde var sasniegt 7,6%. Toties nākamgad globālā ekonomika palielināsies par 2,8–7,6%.

Eirozonas ekonomikā OECD šogad sagaida IKP kritumu par 9,1%, bet nākamgad prognozēta 6,5% izaugsme. Taču, ja tiks piedzīvots otrais koronavīrusa izplatības vilnis, eirozonas ekonomika šogad saruks par 11,5%, bet 2021.gadā pieaugs par 3,5%.

Savukārt ASV OECD sagaida IKP kritumu 7,3% apmērā šogad un 4,1% izaugsmi nākamgad, bet atkārtotas pandēmijas gadījumā paredzēta 8,4% lejupslīde šogad un 1,9% kāpums 2021.gadā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas