Opozīcija atsauc parakstus un atsakās no sēdes par Vladovas atstādināšanu no amata

Rīgas domes opozīcijas deputāti Vilnis Ķirsis (V) un Jānis Ozols (JKP) ir atsaukuši savus parakstus no iesnieguma par ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai lemtu par Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieces Annas Vladovas (S) atstādināšanu un par Rīgas Brīvostas pārvaldes valdē strādājošo domnieku atsaukšanu no amatiem.

Sēdes norisei bija nepieciešami 20 deputātu paraksti, bet abiem domniekiem tos atsaucot, juridiski nebija iemesla noturēt plkst.12 sasaukto sanāksmi.

Kā žurnālistiem skaidroja Ķirsis, viņi to darījuši «taktisku iemeslu dēļ», jo esot saņemta informācija, ka kvorums šai sēdei no koalīcijas puses tiktu nodrošināts.

«Būsim atklāti, tās lielās domstarpības viņiem tomēr ir par nākamo sēdi, kur jābalso par uzticības izteikšanu Rīgas mēram Oļegam Burovam (GKR). Darīsim visu, lai nepalīdzētu viņiem satuvināties, jo šī sēde būtu ļāvusi viņiem vienam otru pasargāt,» savu rīcību pamatoja Ķirsis.

Opozīcijas deputātiem atsaucot parakstus, piektdien, 29.novembrī, pulksten 12.00 plānotā ārkārtas sēde netika rīkota. Sasauktu sēžu «noraušana» pēdējā laikā tiek minēts kā iespējamākais scenārijs Rīgas domes atlaišanai un jaunu vēlēšanu sarīkošanai.

Savukārt pulksten 13.00 ir sasaukta 28.novembrī kvoruma trūkuma dēļ pārtrauktā ārkārtas sēde, kurā jālemj par uzticības izteikšanu Rīgas mēra Oļegam Burovam (GKR).

Uzticības balsojums Burovam Rīgas domē bija plānots jau 28.novembrī, un mērs bija optimistisks, ka viņam izdosies savākt 32 balsis no Gods kalpot Rīgai (GKR), Saskaņas, Rīgai! un Baibas Brokas, taču sēdi nācās atcelt, jo potenciālie koalīcijas partneri tomēr nespēja vienoties par sadarbības nosacījumiem.

Rīgai! līderis Oskars Putniņš skaidroja, ka vienošanās nav panākta, jo, veidojot koalīcijas līgumu, dienas laikā parādījušies nesaprotami nosacījumi, kas paredzēja deputātu blokam Rīgai! uzticēt «smagākās» domes kapitālsabiedrības – Rīgas satiksmi un Rīgas Centrāltirgu.

«Sākotnēji bijām vienojušies par vienu jomu sadali, bet pēkšņi parādījās punkts, ka mums grib uzticēt arī Centrāltirgu. Ņemot vērā to, kas šajās abās kapitālsabiedrībās notiek, tas ir mazliet nekorekti, ka visu mēģina uzvelt mums,» sacīja Putniņš.

Savukārt GKR puse paziņoja, ka nav piekritusi vairākiem Saskaņas un deputātu bloka Rīgai! kopīgi radītā koalīcijas līguma nosacījumiem, tostarp Saskaņas vēlmei izveidot trešo vicemēra amatu un piedāvātajām izmaiņām kapitālsabiedrību pārraudzībā.

Kā izteicās Burovs, politika ir kompromisu māksla, tomēr katram kompromisam ir robežas un cena. Viņš apstiprināja, ka GKR ar Saskaņu un deputātu bloku Rīgai! sākotnēji bija vienojušies, ka vicemēra krēslu varētu ieņemt Rīgai! deputāts Druvis Kleins, vietu Rīgas brīvostas valdē – šī bloka pārstāvis Putniņš, bet Pilsētas attīstības komiteju vadītu – neatkarīgā deputāte Broka. Vienlaikus bijusi arī vienošanās, ka SIA Rīgas satiksme būtu Kleina pārziņā.

Tomēr vēlāk GKR saņēmusi koalīcijas līguma projektu, kuru parakstījuši 16 deputāti no frakcijas Saskaņa, trīs deputāti no deputātu bloka Rīgai! un Broka. GKR vien atlicis parakstīt līgumu un koalīcija būtu izveidota, tomēr politiskais spēks nav piekritis vairākiem līguma punktiem, kas saistīti ar trešā vicemēra krēsla izveidi un kapitālsabiedrību pārdali. Līguma projektā esot bijis norādīts, ka pēc domes budžeta pieņemšanas tiks izveidots trešais vicemēra krēsls konkrēti priekš deputāta Sandra Bergmaņa (S).

Vēl par šo tematu: Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

GKR uzskata, ka par trešo vicemēra amatu ir pāragri diskutēt, ņemot vērā, ka budžets vēl nav izskatīts un pieņemts.

«Balsot par trešo vicemēru, neredzot budžetu, liekas stipri par agru,» skaidroja pilsētas mērs, kā arī piebilda, ka līgumā parādījās priekšlikums par kapitālsabiedrības SIA Rīgas meži nodošanu Kleina pārraudzībā, ja viņš tiktu ievēlēts vicemēra amatā.

Esošais Rīgas mežu pārraugs Burovs sacīja, ka tam GKR negrasās piekrist, jo uzņēmums vairākus gadus ir veiksmīgi strādājis un tas ilgstoši bija arī kādreizējā vicemēra Andra Amerika (GKR) paspārnē.

«Rodas būtiski jautājumi par to «priekš kam» un «kāpēc to darīt»,» teica Burovs.

No partneru puses esot parādījušies arī citi GKR neatbalstāmi priekšlikumi, tāpēc partija, izvērtējot iepriekšminētās prasības, vēlāk sagatavojusi savu koalīcijas līguma piedāvājumu, kas paredz, ka pārrunas par trešā vicemēra amata izveidi sāktos pēc 2020.gada Rīgas budžeta pieņemšanas. Tāpat GKR piedāvāja vienoties par atbildības jomu sadalījumu tikai pēc 31.decembra, vienlaikus piekrītot, ka vicemēra Kleina pārziņā tiktu nodota SIA Rīgas satiksme.

Tikmēr Rīgas domes opozīcijas partijas iesniedza pieprasījumu sasaukt divas ārkārtas domes sēdes, kurās tiktu lemts par Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieces Vladovas atstādināšanu, kā arī par Rīgas Brīvostas pārvaldes valdē strādājošo domnieku atsaukšanu no amatiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas