Opozīcijas partijas Valsts prezidenta amatam varētu virzīt savus kandidātus

Saeimas opozīcijas partijas Valsts prezidenta amatam varētu izvirzīt savu kandidātu vai kandidātus, bet konkrētus pretendentus nenosauc.

Partijas Saskaņa Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norāda, ka vēl ir daudz laika, lai lemtu par šo jautājumu. Viņš skaidroja, ka pašlaik pats nepiedalās «ideju ģenerēšanā», taču to darot viņa partijas biedri, kuriem ir idejas par labiem kandidātiem.

Urbanovičs pauž, ka valdošā koalīcija nosaukusi stipru kandidātu prezidenta amatam – Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu –, bet, viņaprāt, ir ļoti slikti, ka nav alternatīvas. Līdz ar to būtu jāpiedāvā arī citi kandidāti šim amatam, taču Saskaņa par iespējamiem kandidātiem lems vēlāk, piebilda Urbanovičs.

Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pašlaik uzklausa sabiedrības viedokli par dažādiem iespējamajiem kandidātiem, pārrunājot šo jautājumu ar valstī zināmiem cilvēkiem un partijas biedriem, tā norāda ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

ZZS ir gatava virzīt savu kandidātu, bet pašlaik nav notikusi diskusija par konkrētu pretendentu, teica politiķis. Vaicāts, vai ZZS virzīs Valsts prezidents Raimonda Vējoņa kandidatūru atkārtotai ievēlēšanai amatā, politiķis norādīja, ka uz to nevar atbildēt nedz apstiprinoši, nedz noliedzoši, jo jautājums par kandidāta virzīšanu pašlaik ir procesā un politiskā spēka redzeslokā ir vairāki potenciālie pretendenti.

Krauze pieļauj, ka atsevišķi koalīcijas deputāti varētu pārdomāt par savu atbalstu Levita kandidatūrai, kad, piemēram, no opozīcijas puses tiks izvirzīts kāds cienījams, augstu vērtēts kandidāts. Tādā situācijā uz prezidenta amatu būtu izvirzīti divi spēcīgi kandidāti, norādīja politiķis. Viņš akcentē, ka Valsts prezidentam jābūt pieredzei, tautas mīlētam, ar atbilstošu stāju un valstisku domāšanu, «bet, vai Levits atbilst visām šīm īpašībām», būs jāvērtē tautai un deputātiem.

Viena no ZZS sastāvā ietilpstošajām partijām – Latvijas Zaļā partija – nolēmusi, ka Valsts prezidenta amatam atkārtoti virzīs Vējoņa kandidatūru, otrdien ziņoja TV3 ziņas. Lēmumu virzīt Vējoni atbalstījusi gan partijas valde, gan dome. Zaļā partija akcentē Vējoņa ieguldījumu aizsardzības budžeta palielināšanā, kā arī viņš neesot baidījies izsludināt «čekas maisu» atvēršanas likumu. Tuvākajās dienās ar aicinājumu piekrist kandidēt Zaļā partija vērsīsies pie paša Vējoņa. Savukārt otra ZZS partija – Latvijas Zemnieku savienība – par savu kandidātu lems kongresā sestdien.

Partijas KPV LV Saeimas frakcijas deputāts, tā dēvētais iekšējais opozicionārs Didzis Šmits norāda, ka personīgi uzrunājis Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) padomes priekšsēdētāju Aigaru Rostovski par kandidēšanu Valsts prezidenta amatam. Lai gan Rostovskis esot paudis, ka «nekad nesaki nekad», tomēr reizē esot norādījis, ka varbūt šajos apstākļos nelemtu par labu pretendēšanai uz valsts augstākās amatpersonas posteni, sarunu atstāstīja Šmits.

Šmits pieļāva iespēju uzrunāt vēl kādu iespējamo kandidātu, norādot, ka vēlēšanās nevajadzētu būt tikai vienam pretendentam, bet gan jānotiek kandidātu sacensībai. Politiķis teica, ka neapšauba Levita nopelnus, taču nākamajam Valsts prezidentam ir jāspēj arī vienot sabiedrība un iedvesmot lieliem sasniegumiem. Tāpat neesot pareizi apstiprināt «koalīcijas prezidentu», un Šmits cer, ka Saeima varēs ievēlēt «tautas prezidentu».

Rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka daļa ZZS politiķu pieļauj iespēju par Vējoņa kandidatūras virzīšanu atkārtotai apstiprināšanai amatā. Lēmums gan šajā jautājumā politiskajā spēkā neesot pieņemts.

Kā ziņots, Vējonis joprojām neatklāj, vai šovasar atkārtoti kandidēs uz augsto amatu. «Nesaku nē un nesaku jā,» iespējas kandidēt uz prezidenta amatu šorīt telekanālā LNT komentēja Vējonis. Vienlaikus no viņa teiktā bija noprotams, ka viņš tomēr labprāt vēlētos turpināt iesākto, sakot – ja tu esi sācis darīt kādu darbu, kāpēc gan neizmantot šo iespēju pilnībā.

Koalīcijas vairākums varētu atbalstīt Levita kandidatūru. Valdību veidojošā partija KPV LV Saeimas frakcija vēl lems par nostāju Valsts prezidenta vēlēšanās.

Valsts prezidenta vēlēšanas notiks pavasara otrajā pusē.

BNN jau ziņoja, ka jau trīs no piecām varas partijām paudušas gatavību atbalstīt Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita kandidatūru Valsts prezidenta amatam.

Levita kandidatūrai iepriekš atbalstu paudusi nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā konservatīvā partija, bet 2.aprīlī atbalstīt viņa kandidatūru vienojās arī partiju apvienība Attīstībai/Par!.

Jaunā Vienotība (JV) nevirzīs savu kandidātu Valsts prezidenta amatam un mēģinās panākt koalīcijā vienošanos par vienu kandidātu, jo JV ir ļoti svarīgi koalīcijas stabilitāte, norāda politiķis Arvils Ašeradens. JV ņems vērā pārējo koalīcijas partiju pozīcijas, un nākamās nedēļas laikā mēģinās panākt vienprātību koalīcijā par vienotu kandidātu, teic Ašeradens.

JV vēl plāno tikties ar Levitu, kurš varētu kandidēt uz prezidenta amatu. Tad JV arī formulēs savu nostāju par viņa kandidatūru, skaidroja politiķis.

Par rīcību saistībā ar Valsts prezidenta vēlēšanām vēl būs jāspriež KPV LV Saeimas frakcijā, pauda partijas KPV LV līderis Artuss Kaimiņš. Viņš norāda, ka frakcijai ir bijusi «ļoti patīkama saruna» ar Levitu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas