Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Saeimas Sociālo lietu un darba komisija trešdien, 19. februārī, lēma otrajam lasījumam virzīt grozījumus Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā likumā, kas paredz bargākus sodus par smēķēšanas un tabakas izplatīšanas ierobežojumu pārkāpumiem.

Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kā piemēram, par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Kopumā komisijas sēdē tika izskatīti septiņi priekšlikumi. Deputāti nolēma virzīt minētos grozījumus izskatīšanai otrajā lasījumā 27.februāra Saeimas plenārsēdē, savukārt priekšlikumu iesniegšanas termiņš trešajam lasījumam būs 12.marts.

Deputāti vienbalsīgi atbalstīja veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) priekšlikumu izslēgt no likumprojekta daļu, kas nosaka piemērot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 35 eiro, ja persona, kura iegādājusies tabakas izstrādājumus nav pilngadīga. Priekšlikumu Veselības ministrijas (VM) pārstāve skaidroja ar to, ka Bērnu tiesību aizsardzības likumā jau ir atrunāts konkrētais pārkāpums, kas nozīmētu, ka tas dublētos. Deputāts Ilmārs Dūritis (AP) argumentēja, ka šajā gadījumā Bērnu tiesību aizsardzības likums aizsargā bērnus plašākā kontekstā.

Tāpat, komisijā arī tika spriests par Juridiskā biroja priekšlikumu mainīt grozījumos izmantoto terminu «piedāvāt un realizēt», birojam uzskatot, ka tas ir pārāk plaši interpretējams. Rezultātā komisija atbalstīja tā vietā lietot vārdu salikumu «laišana tirgū», uzskatot, ka tas ir precīzāks formulējums, jo iekļauj abas minētās darbības.

Deputāti arī vienbalsīgi atbalstīja priekšlikumu, kas mudina iekļaut plašāku klāstu dažāda veida tabaku saturošu produktu minētajā likumā.

Deputāte Ieva Krapāne (KPV LV) vaicāja, vai attiecīgajā kategorijā ietilpst arī tā saucamie beztabakas nikotīna spilventiņi, tomēr VM pārstāve norādīja, ka attiecīgais likums neattiecas uz beztabakas nikotīna izstrādājumiem. Vienlaikus viņa atzīmēja, ka patlaban VM notiek darbs pie šādu beztabakas izstrādājumu pakļaušanas regulām.

Savukārt Valsts policijas Dienestu koordinācijas biroja galvenā inspektore Vineta Pavlovska iepriekš komisijas sēdē norādīja, ka, skatoties no prakses,

nereti likumpārkāpēji, kas tiek sodīti par pretlikumīgu tabakas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai augu smēķēšanas produktu izplatīšanu, apzinās, ka peļņa, kas izrietētu no likuma pārkāpšanas ir lielāka nekā pats sods.

Tāpēc, arī ir nepieciešams palielināt konkrētus naudas sodus šādu produktu nelikumīgas izplatīšanas gadījumā.

Atbildot uz deputāta Vitālija Orlova (S) jautājumu par to, cik bieži tiek konstatēti šāda veida pārkāpumi, policijas pārstāve norādīja, ka joprojām ir jārunā par gadījumiem, kur juridiskas personas pārkāpj likumu, norādot neatbilstošas telpas smēķēšanai.

Runājot no pieredzes, viņa uzsvēra, ka šādi likumu pārkāpumi «joprojām ir aktuāli», piebilstot, ka vairumā gadījumu runa ir par konkrētiem smēķēšanas veidiem, piemēram, ūdenspīpēm. «Kaljāna tēma, kuru gadījumā visbiežāk smēķēšanai tiek noteiktas neatbilstošas telpas, joprojām ir aktuāla, it īpaši Rīgas un Jūrmalas centrā,» pavēstīja Pavlovska.

Izskatot tabakas izstrādājumu sodu izmaiņas, komisijai nebija neviena iebilduma par likumprojekta virzīšanu pirmajam lasījumam. Arī Tieslietu ministrijas, Latvijas Ārstu biedrības, (VM) un Valsts policijas pārstāvji atbalstīja šo likumprojektu grozījumu priekšlikumus. Viens no likumprojekta mēŗkiem ir mazināt smēķēšanas izplatību vasltī, tādējādi netieši mudienu cilvēkus atmest smēķēšanu

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas