Pesticīdi: EP deputāti piedāvā plānu, kā uzlabot ES atļaušanas procedūru

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti apstiprināja priekšlikumus, kas paredz uzlabot uzticēšanos Eiropas Savienības (ES) pesticīdu atļaušanas procedūrai, padarot to pārredzamāku, informē EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

EP deputāti piekrīt ES pesticīdu atļaušanas procedūras īpašās komitejas (PEST) ierosinājumam dot sabiedrībai piekļuvi pētījumiem, kas izmantoti šajā procedūrā, tostarp visiem papildu datiem un informācijai attiecībā uz pieteikumiem atļauju saņemšanai. Īpašā komiteja pēdējā gada laikā analizējusi pesticīdu atļaušanas procedūru ES. Tās ziņojums trešdien, 16.janvārī, tika apstiprināts ar 526 balsīm pret 66, 72 deputātiem atturoties.

Pieteikumu iesniedzējiem būtu jānosaka pienākums publiskā reģistrā uzskaitīt visus regulējumā paredzētos pētījumus. Tāpat būtu jāparedz apsvērumu iesniegšanas termiņš, kurā visas ieinteresētās personas varētu iesniegt to rīcībā esošos datus. Tā varētu nodrošināt, ka tiek ņemta vērā visa attiecīgā informācija, norāda deputāti.

Viens no EP ziņotājiem Norbers Linss (EPP, Vācija) sacīja: «Atļaušanas procedūras pamatu arī turpmāk jāveido zinātniskiem pētījumiem. Tik svarīgā jautājumā zinātniski pierādīti fakti ir visa pamats, un tajā nav vietas interesēm vai ideoloģijai. Šādus lēmumus nedrīkst balstīt politikā vai emocijā.»

Izvērtējums pēc laišanas tirgū

EP deputāti aicina Eiropas Komisiju (EK) ieviest īpašus pasākumus, lai saudzētu neaizsargātas iedzīvotāju grupas, un izbeigt pesticīdu lietošanu plašās teritorijās skolu, bērnu aprūpes iestāžu, spēļu laukumu, slimnīcu, dzemdību namu un aprūpes iestāžu tuvumā.

EP deputāti uzskata, ka būtu jāstiprina pēctirgus uzraudzība, un EK būtu jāveic epidemioloģisks pētījums par augu aizsardzības līdzekļu ietekmi uz cilvēku veselību. Viņi arī uzsver, ka būtu jāpārskata pētījumi par glifosāta kancerogenitāti. Tāpat būtu jānosaka maksimālais atliku līmenis augsnē un virszemes ūdeņos.

EP PEST komitejas priekšsēdētājs Eriks Andrjo (S&D, Francija): «Nesenie plaģiātisma gadījumi apstiprina mūsu izmeklēšanas komitejas secinājumus. Mēs aicinām Eiropas Komisiju pārskatīt pesticīdu atļaušanas procedūru Eiropā un nekavējoties vēlreiz izvērtēt glifosāta atļaušanu.»

Atļaujas atjaunošana – lielāka loma Komisijai

EP deputāti norāda, ka ir radušās bažas par pieteikumu iesniedzēju iespēju izvēlēties noteiktu dalībvalsti, kurā iesniegt pieprasījumu aktīvās vielas atļaušanai un sniegt ar to saistīto papildu informāciju. EP deputātu skatījumā, šāda prakse uzskatāma par nepārredzamu un var radīt interešu konfliktu. Viņi aicina Eiropas Komisiju atļaujas atjaunošanas pieteikumu uzticēt citai ES dalībvalstij.

Kā vēl viens EP ziņotājs Barts Stāss (Zaļie/EFA, Beļģija) komentēja: «Īpašā komiteja izgaismojusi nopietnus atļaušanas procedūras trūkumus, un Parlaments prasa tos novērst. Pārliecinošais atbalsts reformai, kas procedūrā ieviestu vairāk pārskatāmības un neatkarīgu pētījumu, ir modinātāja zvans valstu valdībām un Eiropas Komisijai.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas