bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 16.10.2019 | Vārda dienas: Daiga, Dinārs, Dinija

Akcīzes nodoklis cigarešu paciņas cenu sadārdzinās par desmit santīmiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAr šī gada 1. jūliju paaugstinot akcīzes nodokli cigaretēm, vienas cigarešu paciņas cena varētu palielināties par aptuveni desmit santīmiem, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Ja pieņem, ka visi pārējie cigarešu cenu ietekmējošie faktori paliek nemainīgi, paaugstinot akcīzes nodokli cigaretēm, vienas cigarešu paciņas (20 cigaretes) cena varētu palielināties aptuveni par desmit santīmiem, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Savukārt bez PVN palielinājums ir astoņi santīmi, tātad vienas cigaretes cena varētu pieaugt par 0,5 santīmiem, ieskaitot PVN, aprēķinājusi Finanšu ministrija.

Akcīzes nodokļa paaugstināšana ietver nodokļa minimālā līmeņa paaugstināšanu no 48 uz 52 latiem par 1 000 cigaretēm, kā arī nodokļa struktūras pārskatīšanu, paaugstinot akcīzes nodokļa specifisko likmi no 22,5 uz 25 latiem par 1 000 cigaretēm un samazinot procentuālo nodokļa likmi no 34,5% uz 34%.

Produkta gala cenu ietekmē ne tikai nodokļi, bet arī citi faktori, piemēram, izejvielu, ražošanas, transportēšanas, loģistikas un citas izmaksas, tirgotāju peļņas daļa un citi faktori. Nodokļu paaugstināšana ne vienmēr nozīmē arī attiecīgu ietekmi uz cenu izmaiņām. Ja visi citi faktori samazina cenu, tad, šajā brīdī paaugstinot nodokli, cena var palikt nemainīga vai pat samazināties. Lai cena paliktu nemainīga, paaugstinoties nodoklim – tas ir, lai izmaiņas negatīvi neietekmētu patēriņa pieprasījumu, pastāv iespēja, ka par nodokļa paaugstinājumu vai tā daļu uzņēmēji var arī attiecīgi samazināt savu peļņas daļu, kas ir atkarīgs no uzņēmējiem, uzsver ministrijā.

Akcīzes nodoklis cigaretēm tiek harmonizēts Eiropas Savienībā (ES), kas noteikusi minimālos nodokļa līmeņus cigaretēm. Tas nozīmē, ka dalībvalstis var noteikt tādu nodokli cigaretēm, kas nav pretrunā ES direktīvās noteiktajām prasībām un nodokļa līmenis nav zemāks par ES noteikto minimālo. Pēdējās izmaiņas ES direktīvās paredz paaugstināt ES akcīzes nodokļa minimālo līmeni cigaretēm, taču Latvija ir panākusi pārejas perioda piemērošanu jaunā minimālā akcīzes nodokļa līmeņa sasniegšanai līdz 2018. gadam. Latvijai ir jānodrošina, ka 2018. gadā akcīzes nodoklis cigaretēm ir vismaz 60% apmērā no patēriņam pārdoto cigarešu vidējās svērtās mazumtirdzniecības cenas, bet nodokļa apjoms nedrīkst būt mazāks par 90 eiro jeb 64 latiem par 1 000 cigaretēm neatkarīgi no vidējās svērtās mazumtirdzniecības cenas.

Līdzīgu pārejas periodu ir panākusi arī Lietuva, savukārt Igaunijai, kurai nav piešķirts pārejas periods minimālā līmeņa sasniegšanai, būs jāveic daudz straujāka akcīzes nodokļa palielināšana cigaretēm, jo jaunais ES minimālais nodokļa līmenis jānodrošina ar 2014. gadu.

Pašlaik Latvijā akcīzes nodoklis cigaretēm: specifiskais nodoklis (par 1 000 cigaretēm) ir 22,5 lati un procentuālais nodoklis ir 34,5% no cigarešu maksimālās mazumtirdzniecības cenas, ar nosacījumu, ka aprēķinātais akcīzes nodoklis nedrīkst būt mazāks par 48 latiem (par 1 000 cigaretēm), kas ir tā saucamais nodokļa minimālais līmenis.

Igaunijā – specifiskais nodoklis (par 1 000 cigaretēm) ir 27,2 lati, procentuālais nodoklis ir 33% no maksimālās mazumtirdzniecības cenas, bet nodokļa minimālais līmenis ir 51,8 lati par 1 000 cigaretēm. Savukārt Lietuvā – specifiskais nodoklis (par 1 000 cigaretēm) ir 27,2 lati, procentuālais nodoklis ir 25% no maksimālās mazumtirdzniecības cenas, bet nodokļa minimālais līmenis 45,4 lati par 1 000 cigaretēm.


Pievienot komentāru

  1. dūms teica:

    manis pēc! pilnīgi tas nesatrauc!

  2. riebīgais teica:

    es arī neiebilstu, lai ceļ vēl!

Latvija no Ukrainas gaida pierādījumus jautājumā par tiesas konfiscēto naudu

Lai risinātu jautājumu par tiesas konfiscēto 29 miljonu eiro atgriešanu Ukrainai, tai jāiesniedz attiecīgie pierādījumi, ko tā arī solījusi darīt, izriet no Valsts prezidenta Egila Levita sacītā pēc tikšanās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.

Rīgas satiksme gadu plāno noslēgt ar peļņu, tomēr no pašvaldības dotācijās prasīs 140 miljonus eiro

Lai gan SIA Rīgas satiksme šo gadu plāno noslēgt ar 1,3 miljonu eiro peļņu, uzņēmums arī nākamajam gadam prasīs ievērojamu dotāciju – 140 miljonus eiro, atzinis uzņēmuma pagaidu valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis.

Izmeklējot saslimšanas Siguldā un Stockmann, uziet salmonellas gaļā no Polijas

SIA Gaļsaimnieks ņemtajos Polijas izcelsmes putnu gaļas paraugos konstatēta salmonellas baktērija, liecina laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

Sadarbību ar Rīgas karti pirms termiņa nelauzīs, nākamgad tai atvēlot vismaz 20,6 miljonus eiro

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme sadarbību ar SIA Rīgas karti pirms termiņa nelauzīs, kas nozīmē, ka rīdzinieki par šo sadarbību arī nākamgad maksās 20,6 miljonus eiro.

Vācija atļauj Huawei tehnoloģiju pielietošanu 5G ieviešanā

Vācija neliegs Ķīnas tehnoloģiju gigantam Huawei darboties tās 5G tīklā, ziņo BBC.

Viltus ziņu izplatītājiem var pienākties cietumsods līdz pieciem gadiem

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa 15.oktobrī sākusi skatīt krimināllietu, kurā trīs viltus ziņu portālu uzturētāji apsūdzēti huligānismā, taču tiesa nolēma lietu skatīt aiz slēgtām durvīm.

Eurostat: Latvijā septembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad septembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 27 bloka dalībvalstīm. 

airBaltic neplāno ierobežot Airbus A220 lidojumus

airBaltic neplāno ierobežot Airbus A220-300 lidmašīnu veiktos lidojumus pēc tam, kad tādu soli spēra Swiss International Air Lines bažās pēc pieredzētajām motora problēmām reisā Londona-Ženēva.

Latvija janvārī – septembrī starp 14 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – septembrī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 7,2%, tai esot starp 14 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

VDD izstrādā Terorisma finansēšanas novēršanas stratēģiju

Valsts drošības dienests ir izstrādājis Terorisma finansēšanas novēršanas stratēģiju 2019. – 2021.gadam, kuras mērķi ir pilnveidot terorisma finansēšanas novēršanas sistēmu Latvijā.

Kariņš tiesas konfiscētos 29 miljonus iesaka tērēt vienreizējam ieguldījumam

Rīgas apgabaltiesas konfiscētos 29 miljonus eiro pareizāk būtu tērēt vienreizējam ieguldījumam, tā izteicies Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Rīgas satiksmei papildu nepieciešami 2,9 miljoni eiro

Pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme šogad no pašvaldības budžeta papildu dotācijā lūgs piešķirt 2,9 miljonus eiro.

Igaunijā aizkavējusies biometriskās identifikācijas sistēmas izstrāde

Biometriskās identifikācijas sistēma Igaunijā tiks pabeigta divus gadus vēlāk nekā plānots un naudas trūkuma dēļ tajā nebūs sejas atpazīšanas funkcijas, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Uz dienu slēgta uzbrauktuve no Jūrmalas šosejas Salaspils un Liepājas virzienā

Trešdien, 16.oktobrī, no plkst. 6.00 vienu dienu būs slēgta uzbrauktuve no Jūrmalas šosejas Salaspils un Liepājas virzienā, tur notiks asfaltēšanas darbi.

Sākas Brexit sarunu beidzamā diena pirms ES sanāksmes; vienošanās vēl nav

Eiropas Savienības un Lielbritānijas izstāšanās sarunu delegācijas trešdien, 16.oktobrī, aizvada pēdējo apspriežu dienu ar mērķi panākt vienošanos, ko celt galdā ES dalībvalstu valdību vadītājiem, kuri šonedēļ tiksies izšķirošā galotņu sanāksmē.

Prezidente Kaljulaida uzaicinājusi Putinu apmeklēt Igauniju

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida nosūtījusi Krievijas prezidentam Vladimiram Putina ielūgumu piedalīties 8. Somugru kongresā, kas nākamgad notiks Tartu.

Arī SVF samazina Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozes

SVF jaunākajā pārskatā par pasaules ekonomikas perspektīvām prognozē, ka Latvijas ekonomika gan šogad, gan nākamgad pieaugs par 2,8%.

Rail Baltica: Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvē galvenais ir termiņu ievērošana

Jaunās dzelzceļa līnijas Rail Baltica projektā paredzētās Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvē galvenais ir termiņu ievērošana un kvalitāte.

Pieteikšanos NEPLP vakantajiem amatiem pagarina līdz 20.novembrim

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija slēgtā sēdē lēmusi līdz 20.novembrim pagarināt pieteikšanos diviem vakantajiem Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes amatiem.

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Ekskluzīvi | JKP deputāts Eglītis: Bičkovičs un Kalnmeiers, šādi strādājot ar tieslietām privātajā sektorā, sen būtu izmesti no darba

Moneyval ziņojums mums ir pateicis ne tikai to, ka Latvija netiek galā ar finanšu noziegumiem, bet arī to, ka tiek stingri novēroti arī garie tiesas procesi. «Tā pati Lemberga lieta; ticiet, Moneyval rūpīgi seko tam, kā tas virzās uz priekšu,» intervijā BNN norāda Gatis Eglītis.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->