Kulturvēsturiskās izpētes rezultātā atrastas liecības par apdzīvotību akmens laikmetā

Pabeigts Latvijas kultūrvēsturē vēl nebijuša apjoma darbs – kultūras vērtību izpēte visā Rail Baltica trasē Latvijā. Tā rezultātā iegūtas būtiskas liecības par cilvēka darbību senākos laikos – liecības par apdzīvotību akmens laikmetā, ogļu dedzināšanas uzkalniņi Inčukalna, Ropažu, Garkalnes un Stopiņu novados un darvas tecinātava Ķekavas novadā, BNN uzzināja no pētnieku pārstāves Ritas Voronkovas.

Viņa stāsta, ka ar mūsdienu tehnoloģijām fiksētas kultūras mantojuma liecības – veikta sešu lielu objektu detalizēta 3D skenēšana un uzmērīšana, ar hidrolokācijas metodi skenētas upju Mūsas un Mēmeles gultnes trases koridora robežās.

Šī izpēte bija nozīmīgs solis, lai sagatavotos Rail Baltica trases būvniecībai, savlaicīgi identificētu saglabājamās vērtības un noteiktu vietas, kur būs vajadzīga papildus izpēte būvniecības laikā.

2018.gada nogalē pabeigti arī kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanas lauka darbi. Vērienīgajā izpētē tika iesaistīti arheologi, vēsturnieki, arhitekti, industriālā mantojuma pētnieki, ģeodēzisti, lāzerskenēšanas speciālisti no Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta, SIA Arhitektoniskās izpētes grupa, SIA Archeo, SIA Arheoloģiskā izpēte, SIA Merko un SIA Latvijas Industriālā mantojuma fonds, kuri veikuši darbu, apzinot 265 km lielu teritoriju.

Izpētes organizators Eiropas Dzelzceļa Līnijas aicina uz preses konferenci, kurā iepazīstināsim ar izpētes rezultātiem, galvenajiem secinājumiem un rekomendācijām turpmākajai kultūras mantojuma saglabāšanai Rail Baltica projektēšanā un būvniecībā 5.februārī plkst. 10.00 Dzelzceļa muzejā, Uzvaras bulvārī 2A, Rīgā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas