Pabriks: AM ir organizējusi ap 100 konsultāciju par sagatavošanos krīzes situācijām

Aizsardzības ministrija (AM) ir organizējusi aptuveni 100 dažādu formātu un līmeņu konsultāciju par sagatavošanos krīzes situācijām, atbildē uz režisora Alvja Hermaņa vēstuli, kurā viņš valdībai vaicā, kāpēc sabiedrībai nav sniegti konkrēti norādījumi, kā rīkoties militāra iebrukuma gadījumā, norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Hermanis sociālajos medijos publicēja ierakstu, kurā vēršas pie Valsts prezidenta Egila Levita, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) un Pabrika ar jautājumu, kāpēc valsts vadība nav veikusi sabiedrības instruktāžu vai devusi konkrētus norādījumus, kā iedzīvotājiem rīkoties militāra uzbrukuma gadījumā. Režisors apgalvo, ka Polijas, Lietuvas un Igaunijas valdības ir sniegušas šādus detalizētus un tehniskus padomus.

«Mēs saprotam, ka militārie atbildes pasākumi varētu būt kara noslēpums, lai tā būtu. Mēs saprotam, ka varianti var būt dažādi, – konvencionāls armijas iebrukums, pēkšņs raķešu uzbrukums vai kodolkara pārsteigums,» atzīmēja Hermanis, vienlaikus paužot viedokli, ka visos minētajos variantos iedzīvotāju vidū izplatīsies panika.

Pēc viņa paustā, no tās būtu iespējams izvairīties, ja katrs iedzīvotājs zinātu, kā konkrēti rīkoties, piebilstot, ka

24.februāra rītā panika «paralizēja uz vairākām dienām Ukrainas sabiedrību».

Ieraksta noslēgumā Hermanis uzsver, ka tā mērķis nav panikas vairošana, bet gan jautājuma uzdošana, lai pasargātu Latvijas iedzīvotājus, bērnus un iestāžu darbiniekus.

Pabriks atbildē uz Hermaņa ierakstu norāda, ka par valsts aizsardzības prioritāti ir izvirzīta visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešana, kas paredz stiprināt aizsardzības spējas sasaistē ar valsts un sabiedrības gatavību pašorganizēties un pārvarēt krīzes.

«Katram ir gan atbildība, gan pienākums krīzei sagatavoties, lai kopīgiem spēkiem to būtu iespējams pārvarēt,» atzīmē ministrs.

Kā skaidroja Pabriks, AM ir organizējusi virkni dažādu pasākumu par sagatavošanos krīzes situācijām gan valsts institūcijām, gan dažādu nozaru pārstāvjiem, gan arī iedzīvotājiem. Ministrs piebilda, ka AM ir gatava noorganizēt konsultācijas par sagatavošanos krīzēm arī Latvijas teātriem, ja Kultūras ministrija izrādīs šādu interesi.

Ministrs vērsa uzmanību uz nepieciešamību iedzīvotājiem būt gataviem parūpēties par sevi vismaz pirmās 72 stundas, jo krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenošot apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus. Pabriks aicināja iepazīties ar informāciju publiski pieejamajā bukletā «Kā rīkoties krīzes gadījumā» un sagatavoties, tostarp arī sakārtojot ārkārtas gadījumu somu.

Informācija par gatavības pasākumiem latviešu, krievu un angļu valodā ir publiski pieejama vietnē sargs.lv, publiskajās un augstskolu bibliotēkās, valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, Latvijas pasta nodaļās, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras klientu apkalpošanas centros un Nodarbības valsts aģentūras filiālēs visā Latvijā. Tāpat instrukcija ar Latvijas pasta starpniecību tika piegādāta teju 59 000 Latvijas senioru, norādīja ministrs.

Lasiet arī: Politico: Krievijas un NATO sadursme varētu notikt Suvalku koridorā

Pabriks aicināja iedzīvotājus apgūt militārās iemaņas, iestājoties Nacionālo bruņoto spēku dienestā, Zemessardzē vai Jaunsardzē.

«Jo lielāks būs militāri sagatavotu un apmācītu iedzīvotāju skaits, jo mazāka kļūs iespējamība, ka Krievijai būs vēlēšanās vērst savu militāro agresiju pret Latviju,» pārliecināts politiķis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas