bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Pabriks: cilvēku aizplūšana aizsardzības nozarē apstājusies

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Artis Pabriks

Pāreja uz profesionālo dienestu ir pilnībā atmaksājusies – mēs redzam, ka arī citas Eiropas un pasaules valstis lēnām pāriet uz profesionālo armiju. Tas bija pareizs solis un tuvākajā laikā nevajadzētu to mainīt, pārliecināts aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Vaicāts, vai ir labi, ka Latvijā vairs nav obligātā kara dienesta, Pabriks intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Labrīt, Latvija! atzīst, ka armija ir laba patriotisma skola, bet modernajā aizsardzībā ir svarīgi, lai karavīri būtu profesionāli sagatavoti savu uzdevumu veikšanai.

Viņš piebilst, ka kopumā Latvijā profesionālo karavīru ir apmēram 5 000, zemessargu – 11 000, bet jaunsargu – 6 000.

Šī karjera ir pietiekami populāra – uz vietu armijā parasti konkursā pretendē 3-4 cilvēki. Beidzot līgumdarbu, cilvēki nereti turpina strādāt zemessardzē. Patreizējos apstākļos iespējams izvēlēties labākos cilvēkus.

Pēdējais gads Latvijai bija veiksmīgs, jo karavīros un virsniekos parādījās ticība, ka viņi šeit tomēr ir vajadzīgi, ka būs finansējums. Aizplūdums no nozares ir apstājies, secina Pabriks.

Turpretī taujāts par vidējo algu nozarē, aizsardzības ministrs atklāj, ka tā atkarīga no pakāpes un stāža, taču tā ir nedaudz virs vidējās valstī, līdz ar to atalgojums ir konkurētspējīgs.

«Arī situācija ar aizsardzības budžetu ir samērā apmierinoša, jo starptautiskie aizdevēji saprot, ka aizsardzības budžetu Latvijai vairs nedrīkst griezt un samazināt. Runājot arī ar NATO kolēģiem, esam saņēmuši skaidrus signālus: ja jūs neesat gatavi investēt paši savā aizsardzībā, tad būtu veltīgi gaidīt, ka citas valstis jūsu iztrūkumus nosegs. Man kā Latvijas aizsardzības ministram ir ļoti grūti runāt ar amerikāņu kolēģiem un NATO pārstāvjiem un lūgt viņiem kaut kādu palīdzību,» teic Pabriks.

«Igaunija bijusi konsekventāka šajā ziņā, realizējot šo 2% politiku un arī šajā gadā igauņiem ir pielikums aizsardzības budžetam kaut kur starp (ieklausieties šajā ciparā!) 30-60 miljoniem eiro klāt. Latvijā pašreiz aizsardzībai tiek atvēlēts nedaudz vairāk par 1% no IKP,» tā ministrs.

Viņš arī uzsver, ka Afganistānas misija pati par sevi nemaz tik daudz Latvijai neizmaksā – tie ir 12 miljoni latu, kas būtu jātērē tik un tā, pat atrodoties šeit, atzinis Pabriks, piebilstot, ka mazāk piedalāmies starptautiskajās misijās, nekā Igaunija un Lietuva.

Šodien Latvijā mēs varam justies tik droši, cik mūsos ir mīlestības un pārliecības par savu valsti, atzina Pabriks.

Nesen intervijā laikrakstam Diena Pabriks paudis viedokli, ka kopējā drošības situācija pasaulē un Latvijā pēdējos četros gados ir kļuvusi «mazliet nedrošāka», saistot drošības situāciju ar vispārējām problēmām pasaulē. «Mana personīgā intuīcija ir, ka patlaban esam mazliet nedrošāki nekā pirms četriem gadiem. Tas lielā mērā saistīts ar ekonomisko krīzi un nākotnes neparedzamību, arī kā attīstīsies Eiropas Savienība. (…) Ņemot vērā to, kā attīstās Tālie Austrumi un aug Ķīnas ambīcijas vai Krievijas virzība uz autoritāru pārvaldi, arī tas, ka ES kopējā pārvalde buksē, es teiktu, ka labākajā gadījumā esam turpat.»

Par savu galveno prioritāti amatā ministrs izvirzījis aizsardzības budžeta noturēšanu. Pabirks lēš, ka nākamgad aizsardzības budžetu izdosies noturēt nedaudz virs viena procenta no iekšzemes kopprodukta.

Ref: 104.000.102.192


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!