Pacienti pieprasa nesamazināt veselības aprūpes budžetu

2011.gadā valsts budžetā veselības nozarei nepieciešams atvēlēt finansējumu ne mazāku kā iepriekšējā gada līmenī, un nepieļaut nākamgad pievienotās vērtības nodokļa likmes palielināšanu zālēm. Šādu prasību augstākajām amatpersonām izteikuši pacientu organizāciju vadītāju konferences Jauna sadarbība, jaunas iespējas dalībnieki.

Kā prasība tikusi norādīta arī pēc iespējas ātrāka 2009.gada martā samazināto diagnožu kompensācijas procentu atjaunošana.

«Minētie priekšlikumi ir nekavējoties jāņem vērā, veidojot 2011.gada valsts budžetu un jāiestrādā Latvijas likumdošanā, lai nepieļautu hroniski slimo iedzīvotāju veselības stāvokļa pasliktināšanos,» noorādīja konferences dalībnieki, kuru vidū bija vairāk nekā 80 pacientu organizāciju pārstāvji no visas Latvijas.

Aicinājums adresēts Valsts prezidentam Valdim Zatleram, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Veselības ministram Jurim Bārzdiņam, kurš arī uzstājās konferencē, kā arī visām Saeimā pārstāvētajām frakcijām un Pasaules Bankai.

Kaut gan Veselības ministrijai nākamā gada budžetā jānodrošina 12,3 miljonus latu samazinājums, kas ir liela summa, tas neietekmēšot ne pakalpojumu, ne kompensējamo zāļu pieejamību, sacījis Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis.

Samazinājums esot plānots trīs dažādās jomās – kompensējamo zāļu sistēmā, administratīvajā sektorā un ārstniecības iestādēs, katrā ietaupot četrus miljonus latu. Ietaupījumu kompensējamo zāļu jomā plānots gūt galvenokārt uz zāļu cenu samazinājuma rēķina, kas tikšot apspriests ar zāļu ražotājiem. Taču, kā uzsvēra J.Bundulis, ilgstoši šāda taupība nevarot turpināties. «Ir liels risks, ka pasliktināsies iedzīvotāju veselība, kas ilgtermiņā valstij, tautai ir šausmīgi,» sacīja J.Bundulis.

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš konferencē, vērtējot situāciju medikamentu jomā, uzsvēra, ka Latvijā valsts kompensējamie medikamenti tiek lietoti “daudz par maz”. Līdz ar to pacienti ar hroniskām slimībām ir daudz sliktākā situācijā nekā citās ES valstīs, kur valsts apmaksātās zāles slimajiem cilvēkiem ļauj dzīvot ilgāk un kvalitatīvāk. Tāpēc nepieciešamais četru miljonu latu samazinājums kompensējamo zāļu jomā nākamgad tiks veikts tā, lai noteikti netiktu ierobežota zāļu pieejamība. «Nevienām zālēm no 1.janvāra netiks palielināts līdzmaksājums,» solīja ministrs. Ietaupīšanas iespējas tikšot meklētas kopā ar zāļu ražotāju industrijas pārstāvjiem, apsverot dažādus pasākumus – gan nodokļu veidā, gan samazinot zāļu cenas u.c.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas