Par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām ziņojis aptuveni 1 no 100 potētajiem

Līdz 21.februārim Zāļu valsts aģentūra (ZVA) saņēmusi 421 ziņojumu par iespējamām vakcīnu pret Covid-19 blakusparādībām jeb blaknēm. Par blakusparādībām ziņojis aptuveni viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem, proti, aptuveni 1% potēto, ziņo ZVA.

Saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām un sagaidāmām reakcijām pēc vakcinācijas, kas norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos. Kopumā dati no blakusparādību ziņojumiem par Covid-19 potēm ir saskaņā ar jau līdz šim zināmo drošuma informāciju par šīm vakcīnām.

Līdz 21.februārim Latvijā kopumā ar pirmo un otro devu potēšana veikta 45 580 reižu.

Līdz ar to par blakusparādībām ziņojis viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem ar pirmo vai otro vakcīnas devu, kas ir aptuveni 1% potēto, uzsver ZVA.

Visbiežāk ziņots par jau zināmām un lietošanas instrukcijā norādītām Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām – paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, nogurumu, sāpēm un apsārtumu injekcijas vietā, kā arī par tādām reakcijām kā tirpšanas sajūta, vemšana, caureja un izsitumi.

Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju potēm Comirnaty un Moderna blakusparādības mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas.

Savukārt AstraZeneca vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas, norāda ZVA. Visām potēm blakusparādības visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Minētais ir saskaņā ar līdz šim jau zināmo informāciju par šo vakcīnu reaktogēniskumu, kas bija pieejama, reģistrējot visas Covid-19 potes.

ZVA uzsver, ka tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu saņemšanas arī pēc Covid-19 pošu ievadīšanas var tikt novērotas blakusparādības.

Ja pēc kādas vakcīnas devas saņemšanas tiek novērotas sagaidāmas, bet izteiktas organisma reakcijas, kuru rezultātā īslaicīgi, bet būtiski pazeminās darbaspējas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pēc konsultācijas var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.

Pēc visu vakcīnu un citu zāļu nonākšanas tirgū visas ES dalībvalstu zāļu aģentūras, Latvijā – ZVA, pastāvīgi apkopo un vērtē jaunāko informāciju par zālēm un rūpīgi uzrauga un savlaicīgi izvērtē visus sniegtos ziņojumus par blakusparādībām. Ir nodrošināta operatīva un ātra ziņojumu sniegšanas, uzraudzīšanas un analīzes sistēma.

Visi saņemtie ziņojumi par veselības traucējumiem pēc potēšanas tiek rūpīgi izvērtēti, lai noskaidrotu iespējamo saistību ar vakcīnu.

Saskaņā ar ES izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība visās ES dalībvalstīs, arī Latvijā, tiek veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Turklāt katram reģistrācijas īpašniekam reizi mēnesī jāiesniedz Eiropas Zāļu aģentūrā drošuma ziņojums par saņemtiem blakusparādību ziņojumiem, atgādina ZVA.

Reģistrācijas īpašniekam arī jāturpina iesāktie un jāuzsāk jauni pētījumi Covid-19 pošu drošuma un efektivitātes uzraudzībai pēc to reģistrācijas.

Šie pasākumi arī ļaus reglamentējošām iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvija vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem reizi divās nedēļās tiek publicēta ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv sadaļā Covid-19 ziņas un Pacientiem un sabiedrībaiZālesVakcīnas pret Covid-19Ziņojumi par blaknēm. Sadaļā pieejama arī informācija par saņemtajiem ziņojumiem sadalījumā pēc orgānu sistēmu klases katrai potei.

Ja pēc vakcīnas pret Covid-19 tiek novērotas blakusparādības, pacienti par tām tiek aicināti ziņot ārstam un arī ZVA elektroniski tīmekļvietnē www.zva.gov.lv, klikšķinot uz izvēlnes Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm, biovigilanci un izvēloties Pacientiem. Savukārt ārstiem par visām novērotajām blakusparādībām jāziņo ZVA tīmekļvietnē, aizpildot elektronisko ziņojuma veidlapu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas