Par Jelgavas pašvaldības uzņēmumu izšķērdību informēta prokuratūra

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš

Par Jelgavas pašvaldības uzņēmumos konstatēto izšķērdību un apšaubāmu līdzekļu izlietojumu Valsts kontrole (VK) vērsusies prokuratūrā, trešdien, 5.februārī, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē pastāstīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

VK arī iesniegusi visus dokumentus, uz kuriem balstītas aizdomas par nesaimniecisku rīcību Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrībās.

«Būtiski, lai vadītājs saprot problēmu un domā, kā uzlabot darbu. Skumjākais, ka atsevišķu kapitālsabiedrību vadītāji uzskata, ka nekas nav pārkāpts un darbība notikusi sabiedrības interesēs. Tas ir nopietns signāls Jelgavas pilsētas domei, lai izvērtētu, vai šāds vadītājs var turpināt darbu,» uzsvēra Krūmiņa.

Kā ziņots, VK revīzijā secinājusi, ka Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrības no reprezentācijas izdevumiem apmaksājušas alkohola iegādi, informēja Valsts kontroles sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.

VK atklājusi, ka sešas kapitālsabiedrības bez atbilstošiem dokumentiem par izlietojumu ir apmaksājušas neplānotus reprezentācijas izdevumus 43 514 latu (61 914 eiro) apmērā, SIA Jelgavas poliklīnika vien 35 005 latu (49 807 eiro) apmērā, šajā summā iekļaujot arī alkoholu un maksu apkalpotājiem. Konstatētas arī citas nepilnības dažādos uzņēmumos.

VK arī norāda, ka pašvaldība, tai kļūstot par dalībnieku AS AMO Plant, ir iesaistījusies transportlīdzekļu ražošanā, lai gan tās funkcijās ietilpst tikai komercdarbības veicināšana.

SIA Jelgavas autobusu parks papildus sabiedriskā transporta pakalpojumiem sniedz autotransporta nomas pakalpojumus, bet par atsevišķu līgumu noformēšanu ir tērējusi no 8 000 līdz 10 000 latu (11 300 – 14 200 eiro), tā nepamatoti izlietojot 55 000 – 95 000 latus (78 000 līdz 135 000 eiro). Šī pati kapitālsabiedrība arī nav piemērojusi paredzētās iepirkuma procedūras vai kārtību, iepērkot preces un pakalpojumus 6,21 miljona latu (8,83 miljonu eiro) vērtībā.

Pēc revīzijas veikšanas VK Jelgavas pilsētas domei ir sniegusi 14 ieteikumus kontroles uzlabošanai pār kapitālsabiedrībām. Ieteikumu ieviešanas termiņš ir gads.

Revīzija ir veikta par laika posmu no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim, bet dažos darījumos ir vērtēta Jelgavas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrību pārvaldības efektivitāte un atbilstība normatīvo aktu prasībām arī pirms un pēc revidējamā laika posma.

Saņemot VK revīzijas ziņojumu, 7.janvārī nekavējoties tika sasauktas kapitālsabiedrību dalībnieku ārkārtas sapulces, un, pieaicinot pašvaldības attiecīgo jomu speciālistus, uzklausīti valdes locekļu paskaidrojumi par VK ziņojumā minētajām iespējamajām kļūdām kapitālsabiedrību darbībā. Veikta rūpīga VK secinājumu un kapitālsabiedrības valdes locekļu argumentu analīze un izvērtējums.

Tā rezultātā par VK secinājumiem, kurus pašvaldība atzīst par pamatotiem, kapitālsabiedrību valdes locekļi saņēmuši disciplinārsodus un uzdevumu novērst uzņēmuma darbībā konstatētās nepilnības. SIA Jelgavas autobusu parks (JAP) un SIA Jelgavas poliklīnika valdes locekļiem izteikts rājiens un 2014.gada februāri, martā un aprīlī par 10% samazināta mēnešalga. Savukārt SIA Jelgavas slimnīca, SIA Medicīnas sabiedrība Optima 1 un SIA Jelgavas tirgus valdes locekļiem ir izteikti aizrādījumi.

SIA Zemgales EKO, AS Jelgavas siltumtīklu uzņēmums un SIA Zemgales olimpiskais centrs notika darba sanāksmes, kurās izanalizēts VK revīzijas ziņojums, uzklausīti valdes locekļu paskaidrojumi un uzdots ņemt vērā VK ieteikumus.

Vērtējot uzņēmuma Jelgavas poliklīnika darbību, VK norāda uz administratīvo resursu izmantošanu, pietiekami neizvērtējot faktisko nepieciešamību, nepilnībām grāmatvedības dokumentu noformēšanā un to, ka nav rīkots iepirkums kosmētikai estētiskās medicīnas kabinetu darbības nodrošināšanai.

Pārējām pašvaldības kapitālsabiedrībām, kurās tika veikta revīzija, VK norāda uz prēmiju izmaksām 2011.gadā, kad tas nebija atļauts, un neprecizitātēm grāmatvedības dokumentos, par VK revīziju papildināja Rāviņš.

Tomēr saņemtajos kapitālsabiedrību pārstāvju paskaidrojumos ir minēti fakti un objektīvi argumenti, kas ļauj apstrīdēt vairākus VK secinājumus. Tāpēc atsevišķiem VK secinājumiem pašvaldība nepiekrīt, pauda Jelgavas mērs Andris Rāviņš.

102.000.102.6534

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas