Par krēsla nedošanu fon der Leienai Itālija nosauc Turcijas prezidentu par diktatoru

Itālijas premjerministrs Mario Dragi (Mario Draghi) nosaucis Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu (Recep Tayyip Erdoğan) par diktatoru pēc tam, kad ES Eiropas Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai (Ursula von der Leyen), uzturoties vizītē Turcijā, liegts krēsls blakus tās prezidentam, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Starp ES un Turciju jau ilgāku laiku valda saspīlētas attiecības. Tās risināt otrdien, 6.aprīlī, uz Turciju devās bloka augstākās amatpersonas: Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel) un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Augstākā līmeņa ārvalstu vizītēs tās ierasti dodas pārī, pārstāvot attiecīgi dalībvalstu valdību pozīciju un ES izpildvaras nostāju.

Fon der Leienu, kura ir pirmā sieviete Eiropas Komisijas augstākajā amatā, Turcijas galvaspilsētā sagaidījis nepatīkams pārsteigums. Brīdī, kad krēslos, lai sāktu sarunu publisko daļu, apsēdušies Turcijas prezidents un Eiropadomes priekšsēdētājs, atklājies, ka nav trešā krēsla, kas būtu paredzēts fon der Leienai. Pēc apjukuma brīža viņai ierādīta vieta uz netālu novietota dīvāna, kas tomēr atradies ārpus klasiskā diplomātiskā foto kadra ar augstākajām amatpersonām, kurām aiz muguras stāv karogi.

Lasiet arī: Turcijas lira zaudē 14% vērtības pēc centrālās bankas vadītāja atstādināšanas

Nedēļas gaitā raisījis neizpratni arī jaunajam Itālijas premjerministram Mario Dragi, kurš, vērtējot notikušo, izdarījis retu atkāpi no diplomātiski ieturētas vārdu izvēles un vērtējis situāciju kā pazemojošu.

«Es absolūti nepiekrītu Erdogana rīcībai pret priekšsēdētāju fon der Leienu. (..) Es domāju, ka tā nebija atbilstoša rīcība, un man bija ļoti žēl par pazemojumu, kādu nācās ciest fon der Leienai. (..) Ar šiem – sauksim viņus pienācīgā vārdā – diktatoriem, ar kuriem tomēr ir jākoordinē [politika – BNN], ir jābūt atklātiem, kad pauž atšķirīgus redzējumus un viedokļus,» tā ceturtdien, 8.aprīlī, preses pārstāvjiem sacījis Itālijas premjerministrs.

Turcija pēcāk kritizējusi Dragi teikto kā nepieņemamu, neglītu un nesavaldīgu. Ankara arī skaidrojusi, ka tikšanās Turcijas galvaspilsētā organizēta atbilstoši ES puses un diplomātiskā protokola prasībām, vēsta The Guardian.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas