Par neatbilstošām Satversmei atzīst normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru

Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošām Satversmei atzinusi normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru, ziņo tiesā.

ST šo lietu ierosināja pēc Augstākās tiesas (AT) un tiesībsarga Jura Jansona iesniegtajiem pieteikumiem.

ST secināja, ka normas neatbilst Satversmes 1. un 109.pantam. Satversmes 1.pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, bet 109.pants nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.

ST tiesnesis Artūrs Kučs preses konferencē norādīja, ka vecuma pensijas minimālais apmērs likumdevējam jānosaka, pamatojoties uz tādu metodi, kas izriet no mērķa aizsargāt cilvēka cieņu, izlīdzinot sociālo nevienlīdzību, un nodrošinot valsts ilgtspējīgu attīstību.

Tāpat tiesa secināja, ka vecuma pensijas minimālais apmērs kopā ar citiem sociāliem palīdzības rīkiem nenodrošina personai pietiekami labu dzīves līmeni.

Tiesa secināja, ka pensija bieži vien ir galvenais ienākumu avots pensionāriem. Vecuma pensijas minimālais apmērs, kas ietverts apstrīdētajās normās, nav noteikts, pamatojoties uz tādu metodi, kas izrietētu ar mērķi izlīdzināt sociālo nevienlīdzību un valsts ilgtspējīgu attīstību, norādīja tiesa. Tāpat līdz 2020.gada 1.janvārim vecuma pensijas minimālais apmērs bija saistīts ar Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru, taču tiesas procesa laikā ST neradās skaidrība, uz kādas metodes pamata noteikts šis apmērs, un kāpēc pensijas minimālais apmērs piesaistīts šim pabalstam.

Tāpat apstrīdētajās normās noteiktais vecuma pensijas minimālais apmērs, kopsakarā ar citiem sociālās sistēmas palīdzības pasākumiem, nenodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, uzskata tiesa. Personām nebija iespējams izmantot savas sociālās tiesības vismaz minimālā apmērā, akcentēja ST.

Viena no pieteikuma iesniedzējām, proti, AT uzskatīja, ka Satversmes 109.pantam neatbilst Noteikumu par vecuma pensijas minimālo apmēr punkti, kuri paredz ka minimālās vecuma pensijas apmēru nosaka atkarībā no personas apdrošināšanas stāža. Tāpat tiesa uzskatīja, ka šim pantam neatbilst Noteikumi par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtību, kas nosaka,

ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir 64,03 eiro.

Savukārt Tiesībsargs uzskatīja, ka minētās normas neatbilst Satversmes 1., 91. un 109.pantam. Līdztekus jau nosauktajiem pantiem 91.pants nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un tā tiesības tiek īstenotas bez diskriminācijas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas