bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LithuaniaLietuva

Par spīti «alkohola kariem» Baltijā Lietuva negrasās mainīt akcīzes nodokli

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Igaunijas parlamenta lēmums par 25% pazemināt akcīzes nodokli alkoholam iedzinis ķīli Baltijas valstu vēsturiskajā brālībā. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) izteicies, ka Latvija būs spiesta atbildēt, savukārt Lietuvas vadošā partija Zemnieku un Zaļo savienība, kura ilgi cīnījusies pret alkoholu, lai samazinātu ar to saistītas slimības, šķiet, ir nogaidoša.

Lietuvas Finanšu ministrija: Neplānojam mainīt akcīzes nodokli alkoholam

Lietuvas Finanšu ministrijas pārstāvji bija izvairīgi BNN komentēt Igaunijas lēmumu un to, kā Latvijas atbilde varētu ietekmēt stingro Lietuvas politiku alkohola jautājumā. Ministrijas pārstāve BNN norādīja, ka ministrija pašlaik neapsver izmaiņas esošajā akcīzes nodoklī alkoholam.

Lietuvieši akcīzes nodokli alkoholam pēdējo četru gadu laikā pacēluši četras reizes, un pēdējo reizi, 2019.gada 1.martā, tas tika paaugstināts par 10%. Pašlaik uz 100 litriem tīra etilspirta tiek piemērots akcīzes nodoklis 1 832 eiro. Pēc pēdējā akcīzes nodokļa kāpuma cena puslitram alkoholiska dzēriena pakāpās par 0,39 centiem.

Tādējādi valdība cerēja mudināt iedzīvotāju atturēties no alkohola patēriņa. Tomēr akcīzes nodokļu samazināšana kaimiņvalstīs varētu agrāk vai vēlāk likt rīkoties arī Lietuvai.

Ekonomists: Lietuvieši dosies pretī lētākam alkoholam

«No starptautiskas nodokļu sacensības viedokļa Igaunija izdarīja pareizu gājienu, lai būtu konkurētspējīga un turētos priekšā kaimiņiem. Tādējādi, ja Igaunijā alkohols ir lētāks, pircēji dos priekšroku Igaunijai nevis valstīm, kur tas ir dārgāks, Latvijai un Lietuvai,» BNN komentē ekonomists un bijušais parlamentārietis Povils Gilis (Povilas Gylys). «Taču no morālā viedokļa mūsu ziemeļu kaimiņš veica ļoti sliktu soli, ļoti savtīgu. Ar zemāku akcīzes nodokli alkohola patēriņš noteikti palielināsies, iespējams, visā Baltijā, kur ir slikti rādītāji par pašnāvībām, mirstību uz ceļiem un tā tālāk, kas ir tieši saistītas ar alkohola patēriņu.»

Pēc Giļa domām, Lietuvas valsts ekonomika daudz zaudē no cenu atšķirībām starp Lietuvu un Poliju.

«Mēs zinām, ka gandrīz visi pierobežas ciemi nedēļās nogalēs dodas uz Poliju pēc lētāka ēdienu un citiem produktiem. Mēs nevaram vienkārši mainīt šo plūsmu, kas ir ļoti slikti mūsu ekonomikai,» tā Gils.

Tāpat lētāku alkoholu nekā Lietuvā piedāvā Latvijas veikali.

«Iedomājieties, latviešu alkohola cenas ievērojami samazinās, Latvijai pazeminot akcīzes nodokli. Tad visi mūsu pierobežas iedzīvotāji – Jonišķi, Birži, Mažeiķi – dodas uz Latviju,» komentē Gilis.

Politiķi ignorē ekonomisko loģiku

Atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai nāksies samazināt akcīzes nodokli, lai varētu konkurēt reģiona līmenī, ekonomistei un Lietuvas Tirdzniecības asociācijas vadītājai Rūtai Vainienei (Rūta Vainienė) nācās apdomāties.

«Tas ir jautājums, ko es sev šobrīd uzdodu. No ekonomiskā viedokļa Lietuvai nav citas izvēles, kā sekot kaimiņu piemēram. Bet, ņemot vērā, cik cītīgi valdība ir cīnījusies pret alkohola patēriņu un tā sekām valstī, es nedomāju, ka mēs šajā ziņā redzēsim tūlītēju rīcību. It īpaši, ja politiķi dažkārt neseko ekonomiskajai loģikai,» BNN komentē Vainiene.

«Mēs varam vienīgi paredzēt, ka ar samazinātu nodokli Latvijā ar vien vairāk lietuviešu turp dosies pēc lētāka alkohola. Es gan neesmu pārliecināta, kā tas liks mūsu likumu autoriem rīkoties. Es uzskatu, ka politiķi parlamentā vienkārši atsakās redzēt faktu, ka mūsu patērētāji dodas pāri robežām pēc lētākiem produktiem. Nebūšu pārsteigta, ja Lietuva pagaidām samierināsies ar akcīzes nodokļa samazināšanos aiz robežām,» tā ekonomiste.

Seimam nāksies reaģēt

Neatkarīgais Seima deputāts Lins Balsis (Linas Balsys) BNN informēja, ka iniciatīva samazināt akcīzes nodokli alkoholam arī Lietuvā ir sasniegusi parlamentu.

«Šaubos, ka tādi ierosinājumi gūs atbalstu no valdošā vairākuma, kas stingri iestājas par augstāku akcīzes nodokli alkoholam,» komentēja deputāts.

Lai gan akcīzes nodoklis ir katras nācijas ziņā, Lietuva nevar izlikties, ka tā dzīvo burbulī un ka to neietekmē nodokļu izmaiņas tuvējās valstīs, teica Balsis. Viņš arī pauda pārliecību, ka Seimam nāksies reaģēt. Nav tikai skaidrs – kad un kā.

Balsis ir arī Baltijas Asamblejas biedrs. Tā Lietuvai, Latvijai un Igaunijai sniedz padomus likumdošanas jautājumos. Balsis norādīja, ka asambleja ir vīlusies, ka Baltijas valstu vienotība tiek grauta.

«Mēs pārrunājām vienotu politiku alkohola jautājumos Baltijā. Tas ir skaidrs bez teikšanas, ka vienota rīcība tik svarīgos jautājumos kā alkohola politika ir svarīga visām Baltijas valstīm. Diemžēl individuālas ekonomiskās intereses gūst virsroku, kad runa sākas par praktiskiem lēmumiem,» tā politiķis.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!