bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 25.08.2019 | Vārda dienas: Ivonna, Ludis, Ludvigs, Patrīcija, Patriks
LithuaniaLietuva

Par spīti «alkohola kariem» Baltijā Lietuva negrasās mainīt akcīzes nodokli

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Igaunijas parlamenta lēmums par 25% pazemināt akcīzes nodokli alkoholam iedzinis ķīli Baltijas valstu vēsturiskajā brālībā. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) izteicies, ka Latvija būs spiesta atbildēt, savukārt Lietuvas vadošā partija Zemnieku un Zaļo savienība, kura ilgi cīnījusies pret alkoholu, lai samazinātu ar to saistītas slimības, šķiet, ir nogaidoša.

Lietuvas Finanšu ministrija: Neplānojam mainīt akcīzes nodokli alkoholam

Lietuvas Finanšu ministrijas pārstāvji bija izvairīgi BNN komentēt Igaunijas lēmumu un to, kā Latvijas atbilde varētu ietekmēt stingro Lietuvas politiku alkohola jautājumā. Ministrijas pārstāve BNN norādīja, ka ministrija pašlaik neapsver izmaiņas esošajā akcīzes nodoklī alkoholam.

Lietuvieši akcīzes nodokli alkoholam pēdējo četru gadu laikā pacēluši četras reizes, un pēdējo reizi, 2019.gada 1.martā, tas tika paaugstināts par 10%. Pašlaik uz 100 litriem tīra etilspirta tiek piemērots akcīzes nodoklis 1 832 eiro. Pēc pēdējā akcīzes nodokļa kāpuma cena puslitram alkoholiska dzēriena pakāpās par 0,39 centiem.

Tādējādi valdība cerēja mudināt iedzīvotāju atturēties no alkohola patēriņa. Tomēr akcīzes nodokļu samazināšana kaimiņvalstīs varētu agrāk vai vēlāk likt rīkoties arī Lietuvai.

Ekonomists: Lietuvieši dosies pretī lētākam alkoholam

«No starptautiskas nodokļu sacensības viedokļa Igaunija izdarīja pareizu gājienu, lai būtu konkurētspējīga un turētos priekšā kaimiņiem. Tādējādi, ja Igaunijā alkohols ir lētāks, pircēji dos priekšroku Igaunijai nevis valstīm, kur tas ir dārgāks, Latvijai un Lietuvai,» BNN komentē ekonomists un bijušais parlamentārietis Povils Gilis (Povilas Gylys). «Taču no morālā viedokļa mūsu ziemeļu kaimiņš veica ļoti sliktu soli, ļoti savtīgu. Ar zemāku akcīzes nodokli alkohola patēriņš noteikti palielināsies, iespējams, visā Baltijā, kur ir slikti rādītāji par pašnāvībām, mirstību uz ceļiem un tā tālāk, kas ir tieši saistītas ar alkohola patēriņu.»

Pēc Giļa domām, Lietuvas valsts ekonomika daudz zaudē no cenu atšķirībām starp Lietuvu un Poliju.

«Mēs zinām, ka gandrīz visi pierobežas ciemi nedēļās nogalēs dodas uz Poliju pēc lētāka ēdienu un citiem produktiem. Mēs nevaram vienkārši mainīt šo plūsmu, kas ir ļoti slikti mūsu ekonomikai,» tā Gils.

Tāpat lētāku alkoholu nekā Lietuvā piedāvā Latvijas veikali.

«Iedomājieties, latviešu alkohola cenas ievērojami samazinās, Latvijai pazeminot akcīzes nodokli. Tad visi mūsu pierobežas iedzīvotāji – Jonišķi, Birži, Mažeiķi – dodas uz Latviju,» komentē Gilis.

Politiķi ignorē ekonomisko loģiku

Atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai nāksies samazināt akcīzes nodokli, lai varētu konkurēt reģiona līmenī, ekonomistei un Lietuvas Tirdzniecības asociācijas vadītājai Rūtai Vainienei (Rūta Vainienė) nācās apdomāties.

«Tas ir jautājums, ko es sev šobrīd uzdodu. No ekonomiskā viedokļa Lietuvai nav citas izvēles, kā sekot kaimiņu piemēram. Bet, ņemot vērā, cik cītīgi valdība ir cīnījusies pret alkohola patēriņu un tā sekām valstī, es nedomāju, ka mēs šajā ziņā redzēsim tūlītēju rīcību. It īpaši, ja politiķi dažkārt neseko ekonomiskajai loģikai,» BNN komentē Vainiene.

«Mēs varam vienīgi paredzēt, ka ar samazinātu nodokli Latvijā ar vien vairāk lietuviešu turp dosies pēc lētāka alkohola. Es gan neesmu pārliecināta, kā tas liks mūsu likumu autoriem rīkoties. Es uzskatu, ka politiķi parlamentā vienkārši atsakās redzēt faktu, ka mūsu patērētāji dodas pāri robežām pēc lētākiem produktiem. Nebūšu pārsteigta, ja Lietuva pagaidām samierināsies ar akcīzes nodokļa samazināšanos aiz robežām,» tā ekonomiste.

Seimam nāksies reaģēt

Neatkarīgais Seima deputāts Lins Balsis (Linas Balsys) BNN informēja, ka iniciatīva samazināt akcīzes nodokli alkoholam arī Lietuvā ir sasniegusi parlamentu.

«Šaubos, ka tādi ierosinājumi gūs atbalstu no valdošā vairākuma, kas stingri iestājas par augstāku akcīzes nodokli alkoholam,» komentēja deputāts.

Lai gan akcīzes nodoklis ir katras nācijas ziņā, Lietuva nevar izlikties, ka tā dzīvo burbulī un ka to neietekmē nodokļu izmaiņas tuvējās valstīs, teica Balsis. Viņš arī pauda pārliecību, ka Seimam nāksies reaģēt. Nav tikai skaidrs – kad un kā.

Balsis ir arī Baltijas Asamblejas biedrs. Tā Lietuvai, Latvijai un Igaunijai sniedz padomus likumdošanas jautājumos. Balsis norādīja, ka asambleja ir vīlusies, ka Baltijas valstu vienotība tiek grauta.

«Mēs pārrunājām vienotu politiku alkohola jautājumos Baltijā. Tas ir skaidrs bez teikšanas, ka vienota rīcība tik svarīgos jautājumos kā alkohola politika ir svarīga visām Baltijas valstīm. Diemžēl individuālas ekonomiskās intereses gūst virsroku, kad runa sākas par praktiskiem lēmumiem,» tā politiķis.


Pievienot komentāru

Zviedrijas secinājumi par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank aizkavēsies

Secinājumus izmeklēšanai saistībā ar aizdomām par to, ka Zviedrijas Swedbank meitasbankās Baltijas valstīs varētu būt notikusi naudas atmazgāšana, publiskos nākamā gada sākumā, kas būs vairākus mēnešus vēlāk, nekā tika paredzēts iepriekš.

PNB bankas maksātnespējas pieteikumu aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst. 11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iesniegto PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

LIZDA uzstāj, lai valsts budžetā 2020.gadam ņem vērā prasības par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

LIZDA uzstāj, lai valdība, izskatot budžetu 2020.gadam, ņem vērā tās prasības par pedagogu atalgojuma celšanu un finansējuma piešķiršanu skolotāju izdienas pensiju nodrošināšanai.

Levits: Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30.gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Igaunijā augusta beigās darbu uzsāks IKEA

Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču uzņēmums IKEA 29.augustā Igaunijā atvērs interneta veikalu un atklās preču pasūtīšanas un saņemšanas vietu.

Veselības nozarei nākamgad budžetā vēlas papildu 144 miljonus eiro

Veselības nozares reformu turpināšanai nākamgad nepieciešami 144 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas ziņojums par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem.

Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts.

Aprit 80 gadu, kopš Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas

23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu.

Tamužs un Būde gatavi pārdot savas Eco Baltia akcijas, bet ne «par grašiem»

AS Eco Baltia padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs un padomes priekšsēdētāja vietniece Undīne Būde ir gatavi pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas, bet ne «par grašiem», stāsta Tamužs

ReRe būve 1 piedāvā VNĪ mierizlīgumu un risinājumu darbu turpināšanai

Jaunā Rīgas teātra būvnieki, pilnsabiedrība ReRe būve 1, piedāvā VAS Valsts nekustamie īpašumi mierizlīgumu un risinājumu, kādā veidā atsākt teātra rekonstrukciju.

Aicina Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku

Pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis publiskā vēstulē izteicis aicinājumu Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku.

Autovadītājiem: Uz Jūrmalas šosejas izmaiņas satiksmes organizācijā

Ir slēgtas visas apļveida nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5, arī braucot no Rīgas Liepājas virzienā.

Francija atbalsta Brexit sarunu atsākšanu, lai briti izstātos ar līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstījis jaunas, mēnesi ilgas Brexit sarunas, lai izvairītos no Lielbritānijas bezvienošanās izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš gan noraidījis britu galveno prasību atteikties no Īrijas robežas pagaidu noregulējuma ieceres.

Norok kara cirvi? Salabst Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieks un iekšlietu ministrs

Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme paziņojis, ka atrisinājis konfliktu, kas noritēja starp viņu un Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieku Elmāru Vaheru.

Akciju cenas krītas, investoriem neriskējot pirms FRS vadītāja runas

ASV un Eiropas biržās ceturtdien lielākoties bija kritums, investoriem izvairoties riskēt pirms ASV Federālās rezervju sistēmas vadītāja piektdienas runas.

Latvijā gaidāms stiprs karstums

Nedēļas nogalē laikapstākļus Latvijā noteiks plašs anticiklons, līdz ar to gaidāms saulains un pārsvarā sauss laiks – teritorijas lielākajā daļā termometra stabiņš pakāpsies līdz +23…+26 grādu atzīmei.

Vietas gaida – Latvijas dzelzceļš meklē valdes locekli un priekšsēdētāju

VAS Latvijas dzelzceļš izsludinājis konkursu uz diviem valdes locekļu amatiem. No pretendentiem gaida nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi.

Vītauts Landsberģis Baltijas ceļa gadadienā aicina «nepazudināt padarīto»

Atskatoties uz Baltijas ceļu, kas pirms 30 gadiem vienoja divus miljonus cilvēku Baltijas valstīs, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis aicinājis «neizbārstīt un nepazudināt to, kas padarīts».

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju, Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Pirmajā vietā ekonomika vai politika?

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Sola palielināt latviešu valodas lietojumu Rīgas bērnudārzos

Rīgas domes atbildīgais departaments sola turpināt palielināt latviešu valodas lietojumu bērnudārzos.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.


-->