bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 09.12.2019 | Vārda dienas: Sarmīte, Tabita
LithuaniaLietuva

Par spīti «alkohola kariem» Baltijā Lietuva negrasās mainīt akcīzes nodokli

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs, speciāli BNN

Igaunijas parlamenta lēmums par 25% pazemināt akcīzes nodokli alkoholam iedzinis ķīli Baltijas valstu vēsturiskajā brālībā. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) izteicies, ka Latvija būs spiesta atbildēt, savukārt Lietuvas vadošā partija Zemnieku un Zaļo savienība, kura ilgi cīnījusies pret alkoholu, lai samazinātu ar to saistītas slimības, šķiet, ir nogaidoša.

Lietuvas Finanšu ministrija: Neplānojam mainīt akcīzes nodokli alkoholam

Lietuvas Finanšu ministrijas pārstāvji bija izvairīgi BNN komentēt Igaunijas lēmumu un to, kā Latvijas atbilde varētu ietekmēt stingro Lietuvas politiku alkohola jautājumā. Ministrijas pārstāve BNN norādīja, ka ministrija pašlaik neapsver izmaiņas esošajā akcīzes nodoklī alkoholam.

Lietuvieši akcīzes nodokli alkoholam pēdējo četru gadu laikā pacēluši četras reizes, un pēdējo reizi, 2019.gada 1.martā, tas tika paaugstināts par 10%. Pašlaik uz 100 litriem tīra etilspirta tiek piemērots akcīzes nodoklis 1 832 eiro. Pēc pēdējā akcīzes nodokļa kāpuma cena puslitram alkoholiska dzēriena pakāpās par 0,39 centiem.

Tādējādi valdība cerēja mudināt iedzīvotāju atturēties no alkohola patēriņa. Tomēr akcīzes nodokļu samazināšana kaimiņvalstīs varētu agrāk vai vēlāk likt rīkoties arī Lietuvai.

Ekonomists: Lietuvieši dosies pretī lētākam alkoholam

«No starptautiskas nodokļu sacensības viedokļa Igaunija izdarīja pareizu gājienu, lai būtu konkurētspējīga un turētos priekšā kaimiņiem. Tādējādi, ja Igaunijā alkohols ir lētāks, pircēji dos priekšroku Igaunijai nevis valstīm, kur tas ir dārgāks, Latvijai un Lietuvai,» BNN komentē ekonomists un bijušais parlamentārietis Povils Gilis (Povilas Gylys). «Taču no morālā viedokļa mūsu ziemeļu kaimiņš veica ļoti sliktu soli, ļoti savtīgu. Ar zemāku akcīzes nodokli alkohola patēriņš noteikti palielināsies, iespējams, visā Baltijā, kur ir slikti rādītāji par pašnāvībām, mirstību uz ceļiem un tā tālāk, kas ir tieši saistītas ar alkohola patēriņu.»

Pēc Giļa domām, Lietuvas valsts ekonomika daudz zaudē no cenu atšķirībām starp Lietuvu un Poliju.

«Mēs zinām, ka gandrīz visi pierobežas ciemi nedēļās nogalēs dodas uz Poliju pēc lētāka ēdienu un citiem produktiem. Mēs nevaram vienkārši mainīt šo plūsmu, kas ir ļoti slikti mūsu ekonomikai,» tā Gils.

Tāpat lētāku alkoholu nekā Lietuvā piedāvā Latvijas veikali.

«Iedomājieties, latviešu alkohola cenas ievērojami samazinās, Latvijai pazeminot akcīzes nodokli. Tad visi mūsu pierobežas iedzīvotāji – Jonišķi, Birži, Mažeiķi – dodas uz Latviju,» komentē Gilis.

Politiķi ignorē ekonomisko loģiku

Atbildot uz jautājumu, vai Lietuvai nāksies samazināt akcīzes nodokli, lai varētu konkurēt reģiona līmenī, ekonomistei un Lietuvas Tirdzniecības asociācijas vadītājai Rūtai Vainienei (Rūta Vainienė) nācās apdomāties.

«Tas ir jautājums, ko es sev šobrīd uzdodu. No ekonomiskā viedokļa Lietuvai nav citas izvēles, kā sekot kaimiņu piemēram. Bet, ņemot vērā, cik cītīgi valdība ir cīnījusies pret alkohola patēriņu un tā sekām valstī, es nedomāju, ka mēs šajā ziņā redzēsim tūlītēju rīcību. It īpaši, ja politiķi dažkārt neseko ekonomiskajai loģikai,» BNN komentē Vainiene.

«Mēs varam vienīgi paredzēt, ka ar samazinātu nodokli Latvijā ar vien vairāk lietuviešu turp dosies pēc lētāka alkohola. Es gan neesmu pārliecināta, kā tas liks mūsu likumu autoriem rīkoties. Es uzskatu, ka politiķi parlamentā vienkārši atsakās redzēt faktu, ka mūsu patērētāji dodas pāri robežām pēc lētākiem produktiem. Nebūšu pārsteigta, ja Lietuva pagaidām samierināsies ar akcīzes nodokļa samazināšanos aiz robežām,» tā ekonomiste.

Seimam nāksies reaģēt

Neatkarīgais Seima deputāts Lins Balsis (Linas Balsys) BNN informēja, ka iniciatīva samazināt akcīzes nodokli alkoholam arī Lietuvā ir sasniegusi parlamentu.

«Šaubos, ka tādi ierosinājumi gūs atbalstu no valdošā vairākuma, kas stingri iestājas par augstāku akcīzes nodokli alkoholam,» komentēja deputāts.

Lai gan akcīzes nodoklis ir katras nācijas ziņā, Lietuva nevar izlikties, ka tā dzīvo burbulī un ka to neietekmē nodokļu izmaiņas tuvējās valstīs, teica Balsis. Viņš arī pauda pārliecību, ka Seimam nāksies reaģēt. Nav tikai skaidrs – kad un kā.

Balsis ir arī Baltijas Asamblejas biedrs. Tā Lietuvai, Latvijai un Igaunijai sniedz padomus likumdošanas jautājumos. Balsis norādīja, ka asambleja ir vīlusies, ka Baltijas valstu vienotība tiek grauta.

«Mēs pārrunājām vienotu politiku alkohola jautājumos Baltijā. Tas ir skaidrs bez teikšanas, ka vienota rīcība tik svarīgos jautājumos kā alkohola politika ir svarīga visām Baltijas valstīm. Diemžēl individuālas ekonomiskās intereses gūst virsroku, kad runa sākas par praktiskiem lēmumiem,» tā politiķis.


Pievienot komentāru

Tiesa patur apcietinājumā Rīgas Centrāltirgus cigarešu lietā iesaistīto uzņēmēju Visoru

Rīgas apgabaltiesa nolēma nemainīt pirmās instances lēmumu ar kuru drošības līdzeklis apcietinājums piemērots RCT cigarešu nelikumīgas tirgošanas lietā iesaistītajam uzņēmējam Vilnim Visoram.

Igaunijas naktsmītņu tūrismam 5% kāpums

Igaunijas viesnīcās un citās tūristu naktsmītnēs oktobrī apmetušies par pieciem procentiem vairāk viesu nekā 2018.gada oktobrī, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

Swedbank ievieš bezmaksas darījumus ar vērtspapīriem

Swedbank atcēlusi komisijas maksu darījumiem Baltijas akciju tirgos ar mērķi rosināt sabiedrības interesi par darījumiem ar uzņēmumu akcijām.

Igaunijā par gada NVO atzīst dzīvnieku labturības organizāciju

Igaunijā gadskārtēji izvēlētā labākā nevalstiskā organizācija un šajā godā celta dzīvnieku labturības aizstāvju organizācija Nähtamatud Loomad.

Pabriks: Nepieciešams palielināt ASV militāro atbalstu Latvijai

Pabriks apliecināja, ka ASV ir viens no galvenajiem Latvijas stratēģiskajiem partneriem aizsardzības jomā, pauda gandarījumu par abu valstu līdzšinējo labo sadarbību un pateicās par ASV ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā.

Donbasa karš: Parīzē tiekas Putins un Zelenskis

Parīzē cerībā izbeigt postošo Donbasa konfliktu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien Vācijas un Francijas līderu klātbūtnē tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Dombrovskis: No jaunās EK izvirzītajām prioritātēm Latvijai visvairāk darāmā būs ekonomikas attīstībā

Galvenās jaunās Eiropas Komisijas prioritātes būs «zaļā transformācija» un virzība uz klimatam neitrālu ekonomiku, digitālā transformācija, kā arī ekonomikas attīstība, norāda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, atzīstot, ka Latvijai visvairāk darāmā būs kopējās ekonomikas attīstības un sociālajos jautājumos.

Somijai būs tās vēsturē jaunākā premjerministre

Somijas valdošie sociāldemokrāti pēc premjerministra Anti Rinnes atkāpšanās nolēmuši amatam virzīt Sannu Marinu, kura, saņemot parlamenta atbalstu, kļūs par valsts vēsturē jaunāko valdības vadītāju.

Arī šonedēļ gaidāmi plusi un lietus

Decembra otrā nedēļa kopumā saglabāsies pārsvarā mākoņaina, bieži gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš.

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits varētu sarukt uz pusi

Pēc pašvaldību reformas deputātu skaits vietvarās varētu sarukt par 864 domniekiem jeb 54%.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!