bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 17.09.2019 | Vārda dienas: Vaira, Vairis, Vera
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Par spīti tiesas atzinumiem, ka Ventspils opozīcijas prasības ir taisnīgas, Lembergs turpina riņķa danci, tos pārsūdzot

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ventspils domes opozīcijas deputāti pret pašvaldību ir ierosinājuši vairākus tiesas procesus – par mazākuma deputātu neiekļaušanu pašvaldības komisijās un par tiesībām izteikties pašvaldības oficiālajā interneta portālā, par pašvaldības vadības praksi – neizsniegt domes rīcībā esošo informāciju mazākuma deputātiem. Par spīti tam, ka rajona tiesa un Augstākā tiesa vairākkārt atzinusi, ka opozīcijas prasības ir pamatotas un taisnīgas, Ventspils dome spriedumus neņem vērā un turpina tos pārsūdzēt, ejot, šķiet, nebeidzamā riņķa dancī. Lai pārrunātu Ventspilī notiekošo un to, kā tiesas procesi varētu atbalsoties arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) gaiteņos, BNN sarunājās ar Ventspils domes opozīcijas deputātu Ģirtu Valdi Kristovski.

«Pēc būtības ir skaidrs, ka Ventspils pilsētas pašvaldībai būtu jāatzīst sava prettiesiskā darbība un nekavējoties jāsper soļi pārkāpumu novēršanai, respektīvi, būtu jānodrošina līdzvērtīgas darba iespējas mazākuma deputātiem, kādas pašreiz prettiesiski un netaisnīgi ir tikai Aivaram Lembergam un vairākuma deputātiem,» skaidro Kristovskis.

«Diemžēl līdzšinējā prakse abās Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātu rosinātajās lietās liecina, ka Ventspils pilsētas dome kā valsts pārvaldes institūcija šādus soļus šādus soļus nemaz nespers,» pārliecināts deputāts, norādot, ka, «ja Ventspils pilsētas domi interesētu tiesiska pārvaldes kārtība, būtu izpratne un vēlme pēc iespējas ātrāk novērst pārkāpumus domes darbībā», tā steigtu novērst tiesu spriedumos un lēmumos pierādītos pašvaldības pārvaldības pārkāpumus, uzsāktu sarunu ar opozīciju, kā ātrāk novērst tās darbības prettiesiskos ierobežojumus, sāktu ņemt vērā opozīcijas ieteikumus pašvaldības darbu uzlabošanai, kā arī beidzot piešķirtu mazākuma deputātiem proporcionālu pārstāvniecību Ventspils pilsētas domes komisijās, padomēs un darba grupās.

Viņš uzsver, ka Ventspils pašvaldībā pieļautie pārkāpumi ir nekavējoties jānovērš, jo tā nav privāta kompānija, kur valda princips – ja nav noķerts, nav zaglis.

Ventspils domes vadība uz tiesas spriedumiem un lēmumiem, kas pieprasa mainīt pastāvošo prettiesisko kārtību, atbild īsi – lēmums nav stājies spēkā, un turpina lietas darīt, kā ierasts, norāda Kristovskis. Tā tas, piemēram, ir lietā par vienlīdzīgu pieeju Ventspils pašvaldības portālam. Pašvaldība Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama spriedumu jau ir pārsūdzējusi atpakaļ uz Augstāko tiesu, neskatoties uz to, tieši Augstākā tiesa šajā lietā jau 2018.gadā definēja principu, ka arī mazākuma deputātiem jādod piekļuve pašvaldību medijiem. Kristovskis ir pārliecināts, ka Augstākā tiesa būs viņa pusē un nav tālu tā diena, kad Administratīvās rajona tiesas spriedums stāsies spēkā.

Vai Pūcem ir politiskā griba?

Ventspils domes deputāts skaidro, ka, mainoties ministriem, rodas jautājums, vai viņi grib stiprināt demokrātiju un Satversmes principu ievērošanu. Politiķu uzdevums ir tiesiskuma procesu iniciēšana un tādu lēmumu pieņemšana, kurus «ar sūnām apaugušie» ierēdņi paši nedarīs. Par jauno vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) Kristovskis saka – laiks rādīs, vai jaunajam ministram ir pietiekama politiskā griba, lai pievērstos Ventspils pašvaldībā pieļautajiem likumpārkāpumiem.

«Ierēdņi vienkārši noskatās un kalpo tiem spēles noteikumiem, kurus nosaka politiskais vairākums. Protams, ir arī izņēmumi. Taču vairumā gadījumu ierēdnis galvu ārā nebāž,» stāsta Kristovskis, pieļaudams, ka daži no tiem varētu būt arī nopirkti.

Politiķis atceras, ka pirmajās sarakstēs ar VARAM ierēdņi viņam atzinuši, ka dome ir pārkāpusi likumu, taču esot jāņem vērā, ka «tā ir Ventspils, un tur ir sava kārtība».

Pēc Kristovska domām, iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL–TB/LNNK) bijis «pasīvs un inerts» un nav nācis palīgā mazākuma deputātiem, lai Ventspilī notiekošo vērstu par labu. Pūce savukārt pagaidām strādājis tikai neilgi un viņa prioritātes pašlaik acīmredzami ir Rīgas dome un administratīvi teritoriālā reforma, tāpēc Ventspils domes opozīcija pagaidām vēl nevar novērtēt, vai Pūcem būs politiskā griba labot notiekošo Ventspilī.

«Ja viņš gribēs, viņš varēs. Man par to nav šaubu,» pārliecināts Kristovskis, norādīdams, ka mazākuma deputāti VARAM iesnieguši gana pierādījumu, lai ministrs varētu rīkoties un atjaunot tiesisku pārvaldi Ventspils pilsētas pašvaldībā. Viņš atzīst, ka Ventspils situācija prasa iedziļināšanos, bet ministram ir sagatavots vieglākais ceļš – izlasīt tiesu spriedumus, lēmumus un tādā veidā secināt, ka opozīcijas prasības ir pamatotas.

Demokrātijas pilnveide

Ventspils domes opozīcijas deputāti grasās vērsties VARAM ne tikai ar abu tiesu lietu apkopojumu, bet papildus ir iesnieguši un vēl iesniegs ministrijā arī pierādījumus par citām pašvaldības darbībām, kas neatbilst likumam.

Kristovskis uzsver – VARAM var rīkoties jau tagad. Tikai jāizlasa tiesu spriedumi un jāatzīst, ka aina ir skaidra. Tālāk ministrijai, pēcāk Saeimai jāpieņem konkrēti politiski lēmumi par tālāko Ventspils pilsētas darbības maiņu.

«Tie pārkāpumi ir tik smagi, ka, mūsu uzskatā, Ventspils pilsētas dome ir atlaižama,» tā Kristovskis.

Deputāts skaidro, ka demokrātija un tiesiskums, taisnīgums ir process, kas visu laiku jāuztur un jāpilnveido. Viņš norāda, ka laikā, kad tapa likums Par pašvaldībām, tā autori, iespējams, neizprata demokrātijas darbības principus pašvaldību darbībā pietiekami dziļi, tāpēc vietvaru regulējošo normu vairums nav gana dziļi aprakstīts.

Kristovskis norāda, ka arī tiesu prakse pašvaldību jautājumos bija jāmaina, jo neparedzēja deputātu tiesības vērsties tiesā par pašvaldību pārkāpumiem. Ventspils opozīcijas deputātu prasības tiesā par tiesiskuma ievērošanu pašvaldībā ir stimulējušas tiesu prakses pārmaiņas, pārliecināts politiķis. Pēdējā gada laikā administratīvās tiesas sākušas skatīt pašvaldību deputātu pieteikumus, kurus vēl pirms pusotra gada attiecās vētīt.

Politiķis atceras, ka viņa sākotnējās prasības par Ventspils pašvaldības prettiesiskām darbībām rajona tiesa noraidījusi, norādīdama, ka deputātam šādas problēmas jārisina pašam ar vietvaru un tiesa to nevar risināt. Savukārt Ventspils pilsētas pašvaldība savas darbības, kas vērstas uz mazākuma deputātu tiesību ierobežošanu, definējusi kā tās politisko gribu, kas pēc Kristovska domām, bijusi prettiesiska patvaļa. Politiķis ir pārliecināts, ka viņa mazākuma kolēģu gadījums par deputātu tiesību neievērošanu nav vienīgais. «Droši vien Latvijā ir arī citi deputāti, kuri agrāk vērsušies tiesā, taču arī ir noraidīti.»

«Mežonīgie Rietumi», tas ir, pašvaldību mediji

Kristovskis uzsver, ka domes viedoklim, izplatot informāciju par pašvaldības darbību, jābūt neitrālam. Līdz ko pašvaldības resursi tiek izmantoti personiskā viedokļa paušanai, ir jāievēro proporcionalitāte – ja runā vairākums, arī mazākumam jāļauj to darīt.

Kristovskis pieļauj, ka Pūcem, virzot likuma grozījumus Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem, kas liegtu vietvarām dibināt un izdot preses izdevumus un citus masu informācijas līdzekļus, kā arī reģistrēt informācijas vietni kā masu informācijas līdzekli, būtu lietderīgi ņemt vērā Ventspils domes opozīcijas virzīto tiesas procesu spriedumos noteikto par vienlīdzīgu, vairākuma un mazākuma proporcionālu pieeju pašvaldības apmaksātiem medijiem.

Politiķis arī uzskata, ka Ventspils pieredze varētu būt labs avots, kur «smelties idejas».

Pēc Kristovska domām, bez Ventspils ir arī virkne citu pašvaldību, kurās vadošais politiskais spēks savās interesēs izmanto pašvaldības apmaksātus laikrakstus, tāpēc arī tur vajadzētu ievērot proporcionalitātes principu un ļaut izteikties mazākumam.

Viņš arī norāda uz problēmu, ka Ventas Balss, kas saņem simtos tūkstošos eiro gadā lielu finansējumu gan no pašvaldības, gan Ventspils Brīvostas pārvaldes, ne tikai tiražē tikai Lemberga viedokli, bet arī kropļo masu mediju konkurenci.

«Šis laikraksts mani kā mazākuma deputātu ne reizi nav intervējis, taču simtiem reižu uzrakstījis par mums, mazākuma deputātiem, nelabvēlīgu informāciju, vienlaikus tūkstošiem reižu izplatot informāciju, kas labvēlīga Aivaram Lembergam un viņa vadītajam spēkam. Tādējādi nepastāv nekāds viedokļu plurālisms, notiek absolūta patiesības kropļošana izmantojot Ventspils pašvaldības finanšu līdzekļus,» tā Kristovskis.

Lemberga pataloģiskā varaskāre

Ventspils pilsētas dome jau ir pārsūdzējusi Augstākajai tiesai Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama lēmumu par vienlīdzīgu piekļuvi pašvaldības portālam. Arī lēmums nodrošināt mazākuma deputātu iekļaušanu pašvaldības komisiju, padomju, valžu un darba grupu sastāvos, visticamāk, tikšot pārsūdzēts.

Tomēr šis turpat divus gadus ilgstošais tiesāšanās process neizbēgami tuvojas noslēgumam, spriedumi stāsies spēkā, Ventspils prettiesiskā pārvalde tiks likvidēta, uzsver deputāts.

Kristovskis pieļauj, ka Lembergam ir «pataloģiska varaskāre, tāpēc tās apmierināšanai tiek lietoti visi iespējamie paņēmieni; iepriekš ticis izmantots tiesas juridiskais vājums vai apņēmības trūkums».

«Jāatgādina, ka Lembergs bija komunistiskās sistēmas ideologs. Komunistiskā sistēma bija totalitāra, tika praktizēts personības kults, vienlaicīgi apkaroja citādi domājošos, gadu desmitiem tiražēja melus. Redzam, ka Ventspilī šis varas noturēšanas princips tiek īstenots visu laiku,» skaidro Kristovskis. «30 gadi ir bijuši par maz, lai cilvēks mainītu savu dabu.»


Pievienot komentāru

  1. Bijusī ventspilniece teica:

    Slimīgi negausīgs un varaskārs vīrelis ņirgājas par visu Latviju, tās institūcijām un cilvēkiem, bet varas iestādes tikai noskatās. Cik ilgi vēl Latvijā valdīs bijušie komunistiskās partijas funkcionāri, tik ilgi arī Latvijā nebūs cilvēku ticības valsts uzplaukumam un taisnīgumam. Kam Lembergs kalpo?! Ne jau tautai!

Pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vidējā elektroenerģijas cena kritusies par 9%

Latvijas tirdzniecības apgabala vidējā elektroenerģijas cena bija 46,29 eiro par megavatstundu un Lietuvā – 46,31 eiro par megavatstundu.

Ukraina gatavo 16% kāpumu aizsardzības budžetam

Kijevai gatavojoties sarunām ar Krieviju, Vāciju un Franciju par Donbasa karu, Ukrainas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta projektu, kas 2020.gadā paredz aizsardzības tēriņu kāpumu 16% apmērā.

Igaunija: Atlaides Krievijai liecina par Rietumu bezspēcību

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka nav pieļaujama atkāpšanos no Eiropas Savienības principiem attiecībā uz Krieviju, jo Rietumu bezspēcība ļautu Maskavai īstenot trešo iejaukšanās avantūru.

Latvijā otrajā ceturksnī vairāk vakanču nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā vakanču līmenis otrajā ceturksnī bija 3,2%. Lielāks nekā mūsu valstī šogad aprīlī–jūnijā vakanču līmenis bijis Čehijā, Beļģijā un Nīderlandē, kā arī Vācijā.

Pirmajā Ierēdnis ēno uzņēmēju iniciatīvā piedalās 99 ierēdņi

Iniciatīvas Ierēdnis ēno uzņēmēju dienā – 16.septembrī – 35 uzņēmumu ikdienas darbu iepazīst 99 ierēdņi no 30 valsts pārvaldes iestādēm.

Par divām nedēļām pagarināta pārbaude par ģenerālprokurora Kalnmeiera darbu

Līdz 1.oktobrim pagarināts termiņš, līdz kuram Augstākās tiesas tiesnesei Marikai Senkānei jābeidz pārbaude par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbu, informē AT pārstāve Rasma Zvejniece.

Latvijā brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 5,9 tūkstošiem jeb 23,8%

Brīvo darbvietu skaits Latvijā šī gada 2.ceturksnī bijis 30,5 tūkst. un, salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni, to skaits ir pieaudzis par 5,9 tūkst. jeb 23,8%.

Maxima Tartu cīnās pret jauno konkurentu Lidl

Lietuviešu lielveikalu ķēde Maxima Igaunijas pilsētā Tartu ir neapmierināta ar zonējuma plānu, kas pieļauj pilsētas pirmā Lidl lielveikala atvēršanu blakus Maxima īpašumam.

Pievienojoties Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas iespējas

Pēc Baltijas valstu pievienošanās Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas un tirdzniecības iespējas, norāda AS Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Transporta piesārņojums: Parīzē plāno 500 eiro dotācijas e-velo iegādei

Francijā ar mērķi samazināt gaisa piesārņojumu tiek apsvērta 500 eiro dotācija miljoniem Parīzes iedzīvotāju, lai tie varētu iegādāties elektrisko divriteni. Līdz 2020.gada februārim Parīzē tiks īstenota arī elektrisko divriteņu īres programma.

Iedzīvotāju sniegtā informācija paplašina Valsts kontroles revīzijas apjomus

Iedzīvotāju iesaiste ir ļoti nozīmīga, jo tā pastarpināti tiek nodrošināta kontrole pār publisko resursu izmantošanu.

Bezdarbnieku pabalstu turpmāk izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Bezdarbnieku pabalsts tiks izmaksāts nevis deviņus, bet gan astoņus mēnešus, samazinot kopējo izmaksājamo summu, tādējādi ietaupot 12 miljonus.

ES noraida Lielbritānijas apgalvojumu par lieliem panākumiem Brexit sarunās

«Milzīgi panākumi» – šādi Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pirms došanās uz Briseli raksturojis saspringto Brexit sarunu gaitu. Eiropas Komisijas vadība norādījusi, ka joprojām gaida priekšlikumus Ziemeļīrijas robežas jautājumam.

Raidījums: Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no reģistriem, nereti atbrīvojot būvniekus no pienākuma attīrīt zemi

Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no piesārņoto teritoriju reģistriem, tādējādi atbrīvojot būvniekus no ierobežojumiem celtniecībai un prasībām attīrīt zemi, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Zarnu infekcijas simptomi fiksēti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem

Līdz 15.septembrim zarnu infekcijas simptomi konstatēti 23 cilvēkiem, tostarp 19 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes.

Naftas cenu lēciens pēc uzbrukuma Saūda Arābijas infrastruktūrai

Naftas cenas pasaulē sasniegušas augstāko līmeni pēdējos četros mēnešos pēc tam, kad pret Saūda Arābijas naftas infrastruktūru tikuši vērsti militāri uzbrukumi.

No valsts īpašuma Jūrmalā gadiem ilgi neizdodas izlikt bijušo VID vadītāju Sončiku

Bijušo VID vadītāju Andreju Sončiku jau gadiem neizdodas izlikt no valstij piederošās mājas Jūrmalā, turklāt kādreizējais ierēdnis pat pamanījies ar to piepelnīties, izīrējot īpašumā esošo viesu māju internetā, informē raidījums de facto.

Šogad plāno pabeigt darbu pie jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma

Šogad plānots pabeigt jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma izstrādi, paredz izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegtais Valsts kancelejas informatīvais ziņojums par valsts pārvaldes reformu plāna izpildi.

Šonedēļ jāvelk siltāks apģērbs. Gaidāms auksts un vējains laiks

Pirmdien Latvijā teritorijas lielākajā daļā līs lietus, vairāk nokrišņu būs valsts austrumu daļā, kur arī gaidāmas pērkona lietusgāzes ar krusu.

Nedēļa Lietuvā: Korupcijas lietā atstādina tiesnešus, cilvēktiesību tiesa atzīst partizānu genocīda spriedumu

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi bijuši divu augsta ranga tiesnešu atstādināšana, Eiropas Cilvēktiesību tiesas piekrišana tam, ka Padomju represijas pret partizāniem vērtējamas kā genocīds, kā arī jaunas frakcijas izveidošanās Seimā.

BNN nedēļas apkopojums: Ārkārtas situācija Rīgā. Amats Dombrovskim. Politiskais krējums būvnieku kartelī

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Ārkārtas situācija, Portfelis, Politikas krējums, Lielos vilcienos, Nauda atrodas, Pensijas kaimiņos, Lēmums, Veselības problēmas un Vasaras beigas.

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->