bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 19.07.2019 | Vārda dienas: Digna, Jautrīte, Kamila, Sāra
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Par spīti tiesas atzinumiem, ka Ventspils opozīcijas prasības ir taisnīgas, Lembergs turpina riņķa danci, tos pārsūdzot

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ventspils domes opozīcijas deputāti pret pašvaldību ir ierosinājuši vairākus tiesas procesus – par mazākuma deputātu neiekļaušanu pašvaldības komisijās un par tiesībām izteikties pašvaldības oficiālajā interneta portālā, par pašvaldības vadības praksi – neizsniegt domes rīcībā esošo informāciju mazākuma deputātiem. Par spīti tam, ka rajona tiesa un Augstākā tiesa vairākkārt atzinusi, ka opozīcijas prasības ir pamatotas un taisnīgas, Ventspils dome spriedumus neņem vērā un turpina tos pārsūdzēt, ejot, šķiet, nebeidzamā riņķa dancī. Lai pārrunātu Ventspilī notiekošo un to, kā tiesas procesi varētu atbalsoties arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) gaiteņos, BNN sarunājās ar Ventspils domes opozīcijas deputātu Ģirtu Valdi Kristovski.

«Pēc būtības ir skaidrs, ka Ventspils pilsētas pašvaldībai būtu jāatzīst sava prettiesiskā darbība un nekavējoties jāsper soļi pārkāpumu novēršanai, respektīvi, būtu jānodrošina līdzvērtīgas darba iespējas mazākuma deputātiem, kādas pašreiz prettiesiski un netaisnīgi ir tikai Aivaram Lembergam un vairākuma deputātiem,» skaidro Kristovskis.

«Diemžēl līdzšinējā prakse abās Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātu rosinātajās lietās liecina, ka Ventspils pilsētas dome kā valsts pārvaldes institūcija šādus soļus šādus soļus nemaz nespers,» pārliecināts deputāts, norādot, ka, «ja Ventspils pilsētas domi interesētu tiesiska pārvaldes kārtība, būtu izpratne un vēlme pēc iespējas ātrāk novērst pārkāpumus domes darbībā», tā steigtu novērst tiesu spriedumos un lēmumos pierādītos pašvaldības pārvaldības pārkāpumus, uzsāktu sarunu ar opozīciju, kā ātrāk novērst tās darbības prettiesiskos ierobežojumus, sāktu ņemt vērā opozīcijas ieteikumus pašvaldības darbu uzlabošanai, kā arī beidzot piešķirtu mazākuma deputātiem proporcionālu pārstāvniecību Ventspils pilsētas domes komisijās, padomēs un darba grupās.

Viņš uzsver, ka Ventspils pašvaldībā pieļautie pārkāpumi ir nekavējoties jānovērš, jo tā nav privāta kompānija, kur valda princips – ja nav noķerts, nav zaglis.

Ventspils domes vadība uz tiesas spriedumiem un lēmumiem, kas pieprasa mainīt pastāvošo prettiesisko kārtību, atbild īsi – lēmums nav stājies spēkā, un turpina lietas darīt, kā ierasts, norāda Kristovskis. Tā tas, piemēram, ir lietā par vienlīdzīgu pieeju Ventspils pašvaldības portālam. Pašvaldība Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama spriedumu jau ir pārsūdzējusi atpakaļ uz Augstāko tiesu, neskatoties uz to, tieši Augstākā tiesa šajā lietā jau 2018.gadā definēja principu, ka arī mazākuma deputātiem jādod piekļuve pašvaldību medijiem. Kristovskis ir pārliecināts, ka Augstākā tiesa būs viņa pusē un nav tālu tā diena, kad Administratīvās rajona tiesas spriedums stāsies spēkā.

Vai Pūcem ir politiskā griba?

Ventspils domes deputāts skaidro, ka, mainoties ministriem, rodas jautājums, vai viņi grib stiprināt demokrātiju un Satversmes principu ievērošanu. Politiķu uzdevums ir tiesiskuma procesu iniciēšana un tādu lēmumu pieņemšana, kurus «ar sūnām apaugušie» ierēdņi paši nedarīs. Par jauno vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) Kristovskis saka – laiks rādīs, vai jaunajam ministram ir pietiekama politiskā griba, lai pievērstos Ventspils pašvaldībā pieļautajiem likumpārkāpumiem.

«Ierēdņi vienkārši noskatās un kalpo tiem spēles noteikumiem, kurus nosaka politiskais vairākums. Protams, ir arī izņēmumi. Taču vairumā gadījumu ierēdnis galvu ārā nebāž,» stāsta Kristovskis, pieļaudams, ka daži no tiem varētu būt arī nopirkti.

Politiķis atceras, ka pirmajās sarakstēs ar VARAM ierēdņi viņam atzinuši, ka dome ir pārkāpusi likumu, taču esot jāņem vērā, ka «tā ir Ventspils, un tur ir sava kārtība».

Pēc Kristovska domām, iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL–TB/LNNK) bijis «pasīvs un inerts» un nav nācis palīgā mazākuma deputātiem, lai Ventspilī notiekošo vērstu par labu. Pūce savukārt pagaidām strādājis tikai neilgi un viņa prioritātes pašlaik acīmredzami ir Rīgas dome un administratīvi teritoriālā reforma, tāpēc Ventspils domes opozīcija pagaidām vēl nevar novērtēt, vai Pūcem būs politiskā griba labot notiekošo Ventspilī.

«Ja viņš gribēs, viņš varēs. Man par to nav šaubu,» pārliecināts Kristovskis, norādīdams, ka mazākuma deputāti VARAM iesnieguši gana pierādījumu, lai ministrs varētu rīkoties un atjaunot tiesisku pārvaldi Ventspils pilsētas pašvaldībā. Viņš atzīst, ka Ventspils situācija prasa iedziļināšanos, bet ministram ir sagatavots vieglākais ceļš – izlasīt tiesu spriedumus, lēmumus un tādā veidā secināt, ka opozīcijas prasības ir pamatotas.

Demokrātijas pilnveide

Ventspils domes opozīcijas deputāti grasās vērsties VARAM ne tikai ar abu tiesu lietu apkopojumu, bet papildus ir iesnieguši un vēl iesniegs ministrijā arī pierādījumus par citām pašvaldības darbībām, kas neatbilst likumam.

Kristovskis uzsver – VARAM var rīkoties jau tagad. Tikai jāizlasa tiesu spriedumi un jāatzīst, ka aina ir skaidra. Tālāk ministrijai, pēcāk Saeimai jāpieņem konkrēti politiski lēmumi par tālāko Ventspils pilsētas darbības maiņu.

«Tie pārkāpumi ir tik smagi, ka, mūsu uzskatā, Ventspils pilsētas dome ir atlaižama,» tā Kristovskis.

Deputāts skaidro, ka demokrātija un tiesiskums, taisnīgums ir process, kas visu laiku jāuztur un jāpilnveido. Viņš norāda, ka laikā, kad tapa likums Par pašvaldībām, tā autori, iespējams, neizprata demokrātijas darbības principus pašvaldību darbībā pietiekami dziļi, tāpēc vietvaru regulējošo normu vairums nav gana dziļi aprakstīts.

Kristovskis norāda, ka arī tiesu prakse pašvaldību jautājumos bija jāmaina, jo neparedzēja deputātu tiesības vērsties tiesā par pašvaldību pārkāpumiem. Ventspils opozīcijas deputātu prasības tiesā par tiesiskuma ievērošanu pašvaldībā ir stimulējušas tiesu prakses pārmaiņas, pārliecināts politiķis. Pēdējā gada laikā administratīvās tiesas sākušas skatīt pašvaldību deputātu pieteikumus, kurus vēl pirms pusotra gada attiecās vētīt.

Politiķis atceras, ka viņa sākotnējās prasības par Ventspils pašvaldības prettiesiskām darbībām rajona tiesa noraidījusi, norādīdama, ka deputātam šādas problēmas jārisina pašam ar vietvaru un tiesa to nevar risināt. Savukārt Ventspils pilsētas pašvaldība savas darbības, kas vērstas uz mazākuma deputātu tiesību ierobežošanu, definējusi kā tās politisko gribu, kas pēc Kristovska domām, bijusi prettiesiska patvaļa. Politiķis ir pārliecināts, ka viņa mazākuma kolēģu gadījums par deputātu tiesību neievērošanu nav vienīgais. «Droši vien Latvijā ir arī citi deputāti, kuri agrāk vērsušies tiesā, taču arī ir noraidīti.»

«Mežonīgie Rietumi», tas ir, pašvaldību mediji

Kristovskis uzsver, ka domes viedoklim, izplatot informāciju par pašvaldības darbību, jābūt neitrālam. Līdz ko pašvaldības resursi tiek izmantoti personiskā viedokļa paušanai, ir jāievēro proporcionalitāte – ja runā vairākums, arī mazākumam jāļauj to darīt.

Kristovskis pieļauj, ka Pūcem, virzot likuma grozījumus Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem, kas liegtu vietvarām dibināt un izdot preses izdevumus un citus masu informācijas līdzekļus, kā arī reģistrēt informācijas vietni kā masu informācijas līdzekli, būtu lietderīgi ņemt vērā Ventspils domes opozīcijas virzīto tiesas procesu spriedumos noteikto par vienlīdzīgu, vairākuma un mazākuma proporcionālu pieeju pašvaldības apmaksātiem medijiem.

Politiķis arī uzskata, ka Ventspils pieredze varētu būt labs avots, kur «smelties idejas».

Pēc Kristovska domām, bez Ventspils ir arī virkne citu pašvaldību, kurās vadošais politiskais spēks savās interesēs izmanto pašvaldības apmaksātus laikrakstus, tāpēc arī tur vajadzētu ievērot proporcionalitātes principu un ļaut izteikties mazākumam.

Viņš arī norāda uz problēmu, ka Ventas Balss, kas saņem simtos tūkstošos eiro gadā lielu finansējumu gan no pašvaldības, gan Ventspils Brīvostas pārvaldes, ne tikai tiražē tikai Lemberga viedokli, bet arī kropļo masu mediju konkurenci.

«Šis laikraksts mani kā mazākuma deputātu ne reizi nav intervējis, taču simtiem reižu uzrakstījis par mums, mazākuma deputātiem, nelabvēlīgu informāciju, vienlaikus tūkstošiem reižu izplatot informāciju, kas labvēlīga Aivaram Lembergam un viņa vadītajam spēkam. Tādējādi nepastāv nekāds viedokļu plurālisms, notiek absolūta patiesības kropļošana izmantojot Ventspils pašvaldības finanšu līdzekļus,» tā Kristovskis.

Lemberga pataloģiskā varaskāre

Ventspils pilsētas dome jau ir pārsūdzējusi Augstākajai tiesai Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama lēmumu par vienlīdzīgu piekļuvi pašvaldības portālam. Arī lēmums nodrošināt mazākuma deputātu iekļaušanu pašvaldības komisiju, padomju, valžu un darba grupu sastāvos, visticamāk, tikšot pārsūdzēts.

Tomēr šis turpat divus gadus ilgstošais tiesāšanās process neizbēgami tuvojas noslēgumam, spriedumi stāsies spēkā, Ventspils prettiesiskā pārvalde tiks likvidēta, uzsver deputāts.

Kristovskis pieļauj, ka Lembergam ir «pataloģiska varaskāre, tāpēc tās apmierināšanai tiek lietoti visi iespējamie paņēmieni; iepriekš ticis izmantots tiesas juridiskais vājums vai apņēmības trūkums».

«Jāatgādina, ka Lembergs bija komunistiskās sistēmas ideologs. Komunistiskā sistēma bija totalitāra, tika praktizēts personības kults, vienlaicīgi apkaroja citādi domājošos, gadu desmitiem tiražēja melus. Redzam, ka Ventspilī šis varas noturēšanas princips tiek īstenots visu laiku,» skaidro Kristovskis. «30 gadi ir bijuši par maz, lai cilvēks mainītu savu dabu.»


Pievienot komentāru

  1. Bijusī ventspilniece teica:

    Slimīgi negausīgs un varaskārs vīrelis ņirgājas par visu Latviju, tās institūcijām un cilvēkiem, bet varas iestādes tikai noskatās. Cik ilgi vēl Latvijā valdīs bijušie komunistiskās partijas funkcionāri, tik ilgi arī Latvijā nebūs cilvēku ticības valsts uzplaukumam un taisnīgumam. Kam Lembergs kalpo?! Ne jau tautai!

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.

Ukraina pēc Putina pasu piedāvājuma gatavo reformu pilsonības piešķiršanā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis licis pārveidot Ukrainas pilsonības piešķiršanas kārtību, tā reaģējot uz Kremļa rīkojumu, ar ko Krievija paplašina to ukraiņu loku, kuri var pieteikties Krievijas pasu saņemšanai paātrinātā kārtībā.

ST vērtēs normas, kas noteic mācības augstskolās un koledžās īstenot valsts valodā

ST pēc 20 13.Saeimas deputātu iesnieguma ierosinājusi lietu par to, vai Augstskolu likumā noteiktās normas, kas nosaka, ka augstskolas un koledžas studiju programmas īsteno tikai valsts valodā, atbilst Satversmei.

Dobeles un Tukuma vēja parkos atļauj izvietot 35 vēja turbīnas iecerētās 51 vietā

VPVB SIA Eolus ir izdevis atzinumu par vēja elektrostaciju parku Dobele un Pienava būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas.

Publiskai apspriešanai nodots likumprojekts, ar ko zāles cer padarīt pieejamākas, bet zāļu tirgu – caurskatāmāku

VM publiskajai apspriešanai nodevusi likumprojektu, kas paredz likt lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā un par to informēt arī Zāļu valsts aģentūru.

ASV notriec Irānas lidaparātu, pieaug saspīlējums Persijas līcī

Amerikas Savienotās Valstis Arābijas jūrā ir notriekušas Irānas bezpilota lidaparātu, pieaugot militāram saspīlējumam starp Vašingtonu un Teherānu.

VVD: Baldonē atklātās ķimikālijas videi un cilvēkiem draudus nerada

Baldonē Riekstukalna apkārtnē atrastās 30 mucas ar dažādām ķimikālijām tiešu apdraudējumu videi un cilvēkiem nerada, informē Valsts vides dienestā.

Jautājumiem par pašvaldību reformu atklās īpašu zvanu centru

VARAM ierīkojusi īpašu zvanu centru tieši iedzīvotāju jautājumiem par administratīvi teritoriālo reformu un tas darbu sāks no pirmdienas, 22.jūlija.

NATO StratCom FaceApp neuzskata par bīstamāku nekā Facebook, bet aicina izvērtēt, kam nododam savus datus

ASV celta trauksme par Krievijā tapušo lietotni FaceApp, kas ļauj dažu sekunžu laikā gūt priekšstatu, kā lietotājs izskatīsies vecumdienās. NATO StratCom lietotni gan neuzskata par bīstamāku par citām, kurām lietotāji uztic savus datus.

Skandināvu tūristu slepkavām Marokā piespriež nāvessodus

Marokā par divu skandināvu tūristu slepkavībām piespriests nāvessods trim teroristiskā grupējuma Islāma valsts atbalstītājiem.

Pārbaudei par Kalnmeiera atbrīvošanu lūdz iesniegt papildu informāciju

Saeimas deputātiem, pēc kuru rosinājuma sākta pārbaude, vai pastāv pamats ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbrīvošanai no amata, lūgts precizēt savu pieprasījumu, sniedzot konkrētāku informāciju saistībā ar iesniegumā minētajiem secinājumiem.

Petraviča jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vēlas vairāk atbildības valstij

Jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vairāk funkciju nonāks valsts pārziņā, pauda labklājības ministre Ramona Petraviča.

Nedēļas nogalē vietām paredz lietu, bet turpmākajām dienām – vasarīgu siltumu

Nedēļas nogalē biežāk uzspīdēs saule un lietus gaidāms tikai vietām austrumu rajonos, savukārt svētdienas vakarā Latvijā daudzviet līs, tomēr saglabāsies silts laiks.

Barnjē: ES darījusi visu, lai panāktu Brexit vienošanos

Brexit vienošanās ir sabalansēta un tā nodrošinās Lielbritānijas un ES sadarbību arī turpmāk, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu uzsvēra Eiropas Komisijas Brexit sarunu vadītājs Mišels Barnjē.

Alternatīvā teritoriālā reforma – vismaz pieci apriņķi un vairāk varas pašvaldībām

Alternatīvās administratīvi teritoriālās reformas autori piedāvā izveidot piecus vai astoņus apriņķus, proti, uz plānošanas reģiona bāzes vai republikas pilsētu administratīvās jaudas bāzes.

Lietuvas Seima spīkers ieķeras krēslā, zaudējis paša partijas uzticēšanos

Karstuma vilnis Lietuvā ir atkāpies, bet no amata aiziet negrib parlamenta spīkers Viktors Pranckietis. Viņa krēsls pēc valdības spēku pārbīdes ir paredzēts citai koalīcijas partijai, taču likt Pranckietim aiziet nav spējis pat paša Zemnieku un zaļo savienības lēmums par viņa atstādināšanu.

New York Times: Likmes cīņā pret naudas atmazgāšanu Latvijai ir augstas

ASV laikraksts New York Times publicējis rakstu par Latvijas finanšu sistēmas problēmām, atzīstot, ka likmes cīņā pret naudas atmazgāšanu mūsu valstij ir augstas.