bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 05.12.2019 | Vārda dienas: Klaudijs, Sabīne, Sarma
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Par spīti tiesas atzinumiem, ka Ventspils opozīcijas prasības ir taisnīgas, Lembergs turpina riņķa danci, tos pārsūdzot

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ventspils domes opozīcijas deputāti pret pašvaldību ir ierosinājuši vairākus tiesas procesus – par mazākuma deputātu neiekļaušanu pašvaldības komisijās un par tiesībām izteikties pašvaldības oficiālajā interneta portālā, par pašvaldības vadības praksi – neizsniegt domes rīcībā esošo informāciju mazākuma deputātiem. Par spīti tam, ka rajona tiesa un Augstākā tiesa vairākkārt atzinusi, ka opozīcijas prasības ir pamatotas un taisnīgas, Ventspils dome spriedumus neņem vērā un turpina tos pārsūdzēt, ejot, šķiet, nebeidzamā riņķa dancī. Lai pārrunātu Ventspilī notiekošo un to, kā tiesas procesi varētu atbalsoties arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) gaiteņos, BNN sarunājās ar Ventspils domes opozīcijas deputātu Ģirtu Valdi Kristovski.

«Pēc būtības ir skaidrs, ka Ventspils pilsētas pašvaldībai būtu jāatzīst sava prettiesiskā darbība un nekavējoties jāsper soļi pārkāpumu novēršanai, respektīvi, būtu jānodrošina līdzvērtīgas darba iespējas mazākuma deputātiem, kādas pašreiz prettiesiski un netaisnīgi ir tikai Aivaram Lembergam un vairākuma deputātiem,» skaidro Kristovskis.

«Diemžēl līdzšinējā prakse abās Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātu rosinātajās lietās liecina, ka Ventspils pilsētas dome kā valsts pārvaldes institūcija šādus soļus šādus soļus nemaz nespers,» pārliecināts deputāts, norādot, ka, «ja Ventspils pilsētas domi interesētu tiesiska pārvaldes kārtība, būtu izpratne un vēlme pēc iespējas ātrāk novērst pārkāpumus domes darbībā», tā steigtu novērst tiesu spriedumos un lēmumos pierādītos pašvaldības pārvaldības pārkāpumus, uzsāktu sarunu ar opozīciju, kā ātrāk novērst tās darbības prettiesiskos ierobežojumus, sāktu ņemt vērā opozīcijas ieteikumus pašvaldības darbu uzlabošanai, kā arī beidzot piešķirtu mazākuma deputātiem proporcionālu pārstāvniecību Ventspils pilsētas domes komisijās, padomēs un darba grupās.

Viņš uzsver, ka Ventspils pašvaldībā pieļautie pārkāpumi ir nekavējoties jānovērš, jo tā nav privāta kompānija, kur valda princips – ja nav noķerts, nav zaglis.

Ventspils domes vadība uz tiesas spriedumiem un lēmumiem, kas pieprasa mainīt pastāvošo prettiesisko kārtību, atbild īsi – lēmums nav stājies spēkā, un turpina lietas darīt, kā ierasts, norāda Kristovskis. Tā tas, piemēram, ir lietā par vienlīdzīgu pieeju Ventspils pašvaldības portālam. Pašvaldība Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama spriedumu jau ir pārsūdzējusi atpakaļ uz Augstāko tiesu, neskatoties uz to, tieši Augstākā tiesa šajā lietā jau 2018.gadā definēja principu, ka arī mazākuma deputātiem jādod piekļuve pašvaldību medijiem. Kristovskis ir pārliecināts, ka Augstākā tiesa būs viņa pusē un nav tālu tā diena, kad Administratīvās rajona tiesas spriedums stāsies spēkā.

Vai Pūcem ir politiskā griba?

Ventspils domes deputāts skaidro, ka, mainoties ministriem, rodas jautājums, vai viņi grib stiprināt demokrātiju un Satversmes principu ievērošanu. Politiķu uzdevums ir tiesiskuma procesu iniciēšana un tādu lēmumu pieņemšana, kurus «ar sūnām apaugušie» ierēdņi paši nedarīs. Par jauno vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) Kristovskis saka – laiks rādīs, vai jaunajam ministram ir pietiekama politiskā griba, lai pievērstos Ventspils pašvaldībā pieļautajiem likumpārkāpumiem.

«Ierēdņi vienkārši noskatās un kalpo tiem spēles noteikumiem, kurus nosaka politiskais vairākums. Protams, ir arī izņēmumi. Taču vairumā gadījumu ierēdnis galvu ārā nebāž,» stāsta Kristovskis, pieļaudams, ka daži no tiem varētu būt arī nopirkti.

Politiķis atceras, ka pirmajās sarakstēs ar VARAM ierēdņi viņam atzinuši, ka dome ir pārkāpusi likumu, taču esot jāņem vērā, ka «tā ir Ventspils, un tur ir sava kārtība».

Pēc Kristovska domām, iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL–TB/LNNK) bijis «pasīvs un inerts» un nav nācis palīgā mazākuma deputātiem, lai Ventspilī notiekošo vērstu par labu. Pūce savukārt pagaidām strādājis tikai neilgi un viņa prioritātes pašlaik acīmredzami ir Rīgas dome un administratīvi teritoriālā reforma, tāpēc Ventspils domes opozīcija pagaidām vēl nevar novērtēt, vai Pūcem būs politiskā griba labot notiekošo Ventspilī.

«Ja viņš gribēs, viņš varēs. Man par to nav šaubu,» pārliecināts Kristovskis, norādīdams, ka mazākuma deputāti VARAM iesnieguši gana pierādījumu, lai ministrs varētu rīkoties un atjaunot tiesisku pārvaldi Ventspils pilsētas pašvaldībā. Viņš atzīst, ka Ventspils situācija prasa iedziļināšanos, bet ministram ir sagatavots vieglākais ceļš – izlasīt tiesu spriedumus, lēmumus un tādā veidā secināt, ka opozīcijas prasības ir pamatotas.

Demokrātijas pilnveide

Ventspils domes opozīcijas deputāti grasās vērsties VARAM ne tikai ar abu tiesu lietu apkopojumu, bet papildus ir iesnieguši un vēl iesniegs ministrijā arī pierādījumus par citām pašvaldības darbībām, kas neatbilst likumam.

Kristovskis uzsver – VARAM var rīkoties jau tagad. Tikai jāizlasa tiesu spriedumi un jāatzīst, ka aina ir skaidra. Tālāk ministrijai, pēcāk Saeimai jāpieņem konkrēti politiski lēmumi par tālāko Ventspils pilsētas darbības maiņu.

«Tie pārkāpumi ir tik smagi, ka, mūsu uzskatā, Ventspils pilsētas dome ir atlaižama,» tā Kristovskis.

Deputāts skaidro, ka demokrātija un tiesiskums, taisnīgums ir process, kas visu laiku jāuztur un jāpilnveido. Viņš norāda, ka laikā, kad tapa likums Par pašvaldībām, tā autori, iespējams, neizprata demokrātijas darbības principus pašvaldību darbībā pietiekami dziļi, tāpēc vietvaru regulējošo normu vairums nav gana dziļi aprakstīts.

Kristovskis norāda, ka arī tiesu prakse pašvaldību jautājumos bija jāmaina, jo neparedzēja deputātu tiesības vērsties tiesā par pašvaldību pārkāpumiem. Ventspils opozīcijas deputātu prasības tiesā par tiesiskuma ievērošanu pašvaldībā ir stimulējušas tiesu prakses pārmaiņas, pārliecināts politiķis. Pēdējā gada laikā administratīvās tiesas sākušas skatīt pašvaldību deputātu pieteikumus, kurus vēl pirms pusotra gada attiecās vētīt.

Politiķis atceras, ka viņa sākotnējās prasības par Ventspils pašvaldības prettiesiskām darbībām rajona tiesa noraidījusi, norādīdama, ka deputātam šādas problēmas jārisina pašam ar vietvaru un tiesa to nevar risināt. Savukārt Ventspils pilsētas pašvaldība savas darbības, kas vērstas uz mazākuma deputātu tiesību ierobežošanu, definējusi kā tās politisko gribu, kas pēc Kristovska domām, bijusi prettiesiska patvaļa. Politiķis ir pārliecināts, ka viņa mazākuma kolēģu gadījums par deputātu tiesību neievērošanu nav vienīgais. «Droši vien Latvijā ir arī citi deputāti, kuri agrāk vērsušies tiesā, taču arī ir noraidīti.»

«Mežonīgie Rietumi», tas ir, pašvaldību mediji

Kristovskis uzsver, ka domes viedoklim, izplatot informāciju par pašvaldības darbību, jābūt neitrālam. Līdz ko pašvaldības resursi tiek izmantoti personiskā viedokļa paušanai, ir jāievēro proporcionalitāte – ja runā vairākums, arī mazākumam jāļauj to darīt.

Kristovskis pieļauj, ka Pūcem, virzot likuma grozījumus Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem, kas liegtu vietvarām dibināt un izdot preses izdevumus un citus masu informācijas līdzekļus, kā arī reģistrēt informācijas vietni kā masu informācijas līdzekli, būtu lietderīgi ņemt vērā Ventspils domes opozīcijas virzīto tiesas procesu spriedumos noteikto par vienlīdzīgu, vairākuma un mazākuma proporcionālu pieeju pašvaldības apmaksātiem medijiem.

Politiķis arī uzskata, ka Ventspils pieredze varētu būt labs avots, kur «smelties idejas».

Pēc Kristovska domām, bez Ventspils ir arī virkne citu pašvaldību, kurās vadošais politiskais spēks savās interesēs izmanto pašvaldības apmaksātus laikrakstus, tāpēc arī tur vajadzētu ievērot proporcionalitātes principu un ļaut izteikties mazākumam.

Viņš arī norāda uz problēmu, ka Ventas Balss, kas saņem simtos tūkstošos eiro gadā lielu finansējumu gan no pašvaldības, gan Ventspils Brīvostas pārvaldes, ne tikai tiražē tikai Lemberga viedokli, bet arī kropļo masu mediju konkurenci.

«Šis laikraksts mani kā mazākuma deputātu ne reizi nav intervējis, taču simtiem reižu uzrakstījis par mums, mazākuma deputātiem, nelabvēlīgu informāciju, vienlaikus tūkstošiem reižu izplatot informāciju, kas labvēlīga Aivaram Lembergam un viņa vadītajam spēkam. Tādējādi nepastāv nekāds viedokļu plurālisms, notiek absolūta patiesības kropļošana izmantojot Ventspils pašvaldības finanšu līdzekļus,» tā Kristovskis.

Lemberga pataloģiskā varaskāre

Ventspils pilsētas dome jau ir pārsūdzējusi Augstākajai tiesai Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama lēmumu par vienlīdzīgu piekļuvi pašvaldības portālam. Arī lēmums nodrošināt mazākuma deputātu iekļaušanu pašvaldības komisiju, padomju, valžu un darba grupu sastāvos, visticamāk, tikšot pārsūdzēts.

Tomēr šis turpat divus gadus ilgstošais tiesāšanās process neizbēgami tuvojas noslēgumam, spriedumi stāsies spēkā, Ventspils prettiesiskā pārvalde tiks likvidēta, uzsver deputāts.

Kristovskis pieļauj, ka Lembergam ir «pataloģiska varaskāre, tāpēc tās apmierināšanai tiek lietoti visi iespējamie paņēmieni; iepriekš ticis izmantots tiesas juridiskais vājums vai apņēmības trūkums».

«Jāatgādina, ka Lembergs bija komunistiskās sistēmas ideologs. Komunistiskā sistēma bija totalitāra, tika praktizēts personības kults, vienlaicīgi apkaroja citādi domājošos, gadu desmitiem tiražēja melus. Redzam, ka Ventspilī šis varas noturēšanas princips tiek īstenots visu laiku,» skaidro Kristovskis. «30 gadi ir bijuši par maz, lai cilvēks mainītu savu dabu.»


Pievienot komentāru

  1. Bijusī ventspilniece teica:

    Slimīgi negausīgs un varaskārs vīrelis ņirgājas par visu Latviju, tās institūcijām un cilvēkiem, bet varas iestādes tikai noskatās. Cik ilgi vēl Latvijā valdīs bijušie komunistiskās partijas funkcionāri, tik ilgi arī Latvijā nebūs cilvēku ticības valsts uzplaukumam un taisnīgumam. Kam Lembergs kalpo?! Ne jau tautai!

Likumā nosaka pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtību

Vietējo pašvaldību administratīvo komisiju izveidošanas kārtība un darbība turpmāk būs noteikta likumā. To paredz Saeimā ceturtdien, 5.decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par pašvaldībām.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat koriģētie dati, kas apkopoti par 25 bloka zemēm.  

Aiztur Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni aizdomās par 250 000 eiro piesavināšanos

Igaunijas Iekšējās drošības dienests aizturējis Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ierēdni saistībā ar aizdomām, ka viņš viltojis dokumentus un piesavinājies vairāk nekā 250 000 eiro.

Lielo parādu dēļ Brazīlijai draud atņemt balsstiesības ANO Ģenerālajā asamblejā

Pastāv draudi, ka, nesamaksājot parādus ANO, Brazīlija Ģenerālajā asamblejā varētu zaudēt balsstiesības, informē Reuters.

Saeimas šī gada rudens sesiju plānots slēgt 27.decembrī, ziemas sesiju sākt 9.janvārī

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 5.decembrī, vienojās Saeimas šī gada rudens sesiju slēgt 27.decembrī, bet ziemas sesiju sākt 2020.gada 9.janvārī.

Pirmo reizi kopš 2003.gada Latvijā mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta sieviete

Daugavpilī mirusi sieviete, kura, iespējams, inficējusies ar trakumsērgu, informē SPKC. Tas varētu būt pirmais trakumsērgas izraisītais nāves gadījums kopš 2003.gada.

VARAM vēlas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas jau februārī

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija jau konsultējas par iespējamo Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu laiku, vēloties tās rīkot 22.februārī.

Latviešu jaunieši pārliecināti, ka spēj ietekmēt politiskos procesus ES

*Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas programmā iesaistītie skolēni ir pārliecināti par jauniešu spējām ietekmēt politiskos procesus kā Latvijā, tā Eiropas Savienībā.

Saslimstība ar gripu turpina pieaugt, bet joprojām saglabājas zema

Pagājušajā nedēļā ambulatorajās iestādēs reģistrēti 30 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, tomēr vīrusa intensitāte joprojām saglabājas zema.

Nākamgad profesionālajā dienestā pieņems 700 karavīru

Nacionālie bruņotie spēki 2020.gadā profesionālajā dienestā plāno pieņemt līdz 700 karavīru. Aptuveni 500 karavīru paredzēti dienestam Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, bet 130 – studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā virsnieka profesijas iegūšanai.

Saeima atbalsta valdības lēmumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Saeima ceturtdien, 5.decembrī, piekrita valdības lēmumam par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā līdz 2020.gada 12.martam.

Marguerite Fund pārdos Conexus akcijas Japānas kompānijas Marubeni fondam

Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akcionārs Marguerite Fund pārdos sev piederošos 29,06% Conexus akciju Japānas kompānijas Marubeni fondam.

Foto: Kandavas novadā izņem 34 nežēlīgos apstākļos turētus suņus

Pārtikas un veterinārais dienests no kādas mājas Kandavas novada Cēres pagastā izņēmis 34 suņus, kas turēti nepiemērotos apstākļos, turklāt atrasts viens daļēji mumificējies dzīvnieka līķis, informē dienestā.

Pūce: Domājam par risinājumiem, kā padarīt demokrātiskāku domes atlaišanas kārtību

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā jau ilgāku laiku tiek apspriesti iespējami likuma grozījumi, kas ļautu pašvaldībās sarīkot ārkārtas vēlēšanas arī tad, ja dome būtu atlaista tās pilnvaru pēdējos 15 mēnešos.

Francijā briest sīvi protesti par Makrona iecerēto pensiju reformu

Francūži gatavojos šīs desmitgades lielākajiem protestiem, kuros arodbiedrības aicina protestēt pret Francijas prezidenta Emanuēla Makrona iecerēto pensiju reformu.

Swedbank vadītājs: Ja Latviju iekļaus «pelēkajā sarakstā», negatīvais efekts būs jūtams ilgtermiņā

Ja Latvija tiks iekļauta Starptautiskās Finanšu darījumu darba grupas «pelēkajā sarakstā», negatīvā ietekme būs jūtama ilgtermiņā.

Saeimas vairākums varētu virzīties uz Rīgas domes atlaišanu

Saeimas vairākums varētu virzīties uz Rīgas domes atlaišanu, liecina rīcībā esošā neoficiālā informācija. Izskan arī atturīgāka pozīcija, tomēr lielākoties tiek atzīts, ka, visticamāk, Rīgas domes atlaišanas process tiks sākts.

Tautsaimniecības komisija aicina pārskatīt Rail Baltica projekta pārvaldības struktūru

«Ņemot vērā nestabilo situāciju un ilgstošo stagnāciju projekta pārvaldībā, Tautsaimniecības komisija aicina Satiksmes ministriju pārskatīt RB Rail struktūru.»

«Pilnīgi skaidrs, ka rīdzinieki pārmaksā.» Kleins licis izvērtēt iespēju Rīgas satiksmei lauzt līgumu ar Rīgas karti

Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks un pašvaldības SIA Rīgas satiksme kapitāldaļu turētājs Druvis Kleins uzdevis uzņēmuma juristiem izvērtēt iespējami ātru līguma pārtraukšanu ar SIA Rīgas karte.

NATO līderi apstiprina aizsardzības plānus Polijai un Baltijas valstīm

Neskatoties uz Turcijas sākotnēji izteiktajiem iebildumiem, NATO līderi trešdien, 4.decembrī, apstiprinājuši jaunus aizsardzības plānus Polijai un Baltijas valstīm, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Vēlas pagarināt Latvijas dalību militārajā operācijā pret Daesh Irākā

Latvijas Nacionālie bruņotie spēki dalību starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju Daesh Irākā turpinās līdz 2022.gada 1.februārim, paredz Aizsardzības ministrija sagatavotais lēmumprojekts, par kuru būs jābalso Saeimai.

Nemiro: Latvija vēl nav izlēmusi, vai iegādāties Gazprom piederošās Conexus akcijas

«Latvija izskatīs ikviena Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora Conexus Baltic Grid akcionāra piedāvājumu iegādāties kompānijas akcijas.»

ASV Pārstāvju palāta nosoda Ķīnas cilvēktiesību pārkāpumus pret uiguriem

ASV parlamenta Pārstāvju palāta pieņēmusi likumprojektu, kas paredz vērsties pret Ķīnu saistībā ar tās vēršanos pret uiguru kopienu un tādējādi pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, informē BBC.

Pašvaldību reformā konflikts rodas tur, kur bagātie negrib dalīties, tā eksprezidents

Teritoriālās reformas mērķis vienmēr ir tas pats – veidot saimnieciski efektīvākas administratīvās vienības. Proti, lai novads ir tāds, kas spēj sevi uzturēt un saimnieciski attīstīt.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!