Par valsts budžeta līdzekļu izkrāpšanu 2,1 miljona eiro apmērā ar Winergy saistītām personām piespriež cietumsodus

Rīgas apgabaltiesa piespriedusi cietumsodus trīs savulaik ar vēja parku attīstītāju SIA Winergy saistītām personām par valsts budžeta līdzekļu izkrāpšanu 2,1 miljona eiro apmērā.

Lietā apsūdzēti divi Igaunijas pilsoņi, bijušie SIA Winergy valdes locekļi Andruss Petersons un Henri Treude, kā arī Latvijas iedzīvotāja, bijusī AS Norvik Banka (tagad PNB banka) darbiniece Tīna Pētersone (Ostrovska), noskaidroja aģentūra LETA.

Rīgas apgabaltiesas apmierināja Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras protestu par attaisnojošo spriedumu, ko iepriekš bija pieņēmusi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa, informēja prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe.

Neminot personu vārdus, Rēķe informēja, ka apsūdzētajiem piemēroti reāli brīvības atņemšanas sodi no trīs gadiem un trīs mēnešiem līdz sešiem gadiem.

Tāpat diviem apsūdzētajiem atņemtas tiesības ieņemt kapitālsabiedrības valdes locekļa amatu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem.

Juridiskajai personai, kuras interesēs noziedzīgais nodarījums izdarīts, piemērots piespiedu ietekmēšanas līdzeklis – naudas piedziņa 645 000 eiro apmērā. Aģentūrai LETA zināms, ka šis uzņēmums ir Winergy.

Personas apsūdzētas par to, ka organizētā personu grupā ar viltu, izmantojot viltotus dokumentus un sniedzot nepatiesas ziņas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), ieguva valsts līdzfinansējumu uzņēmumam 2 134 307 eiro apmērā. Līdzfinansējums tika iegūts atbilstoši 2011.gada 1.februārī VARAM izsludinātajam konkursam Atjaunojamo energoresursu izmantošana siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai laika posmā no 2011.gada janvāra līdz 2012.gada janvārim organizētās grupas dalībnieki viltoja VARAM un SIA Vides investīciju fonds (VIF) iesniedzamos dokumentus, kā arī veica darbības ar naudas līdzekļiem iesaistīto uzņēmumu bankas kontos, lai imitētu finanšu līdzekļu apgrozījumu un radītu iespaidu VARAM un VIF pārstāvjiem, ka juridiskā persona iegādājas vēja elektrostacijas atbilstoši VARAM izsludinātajam konkursam.

Lietā apsūdzētā bankas darbiniece nodrošināja minēto uzņēmumu ar finansējuma izkrāpšanai nepieciešamo kredītiestādes apliecinājumu par finansējuma pieejamību uzņēmumam elektroenerģijas projekta īstenošanai norādītā konkursa ietvaros. LETA noskaidroja, ka minētā banka ir toreizējā AS Norvik Banka.

Jau ziņots, ka pagājušā gadā Augstākā tiesa noraidīja Winergy kasācijas sūdzību civillietā, līdz ar to spēkā stājās spriedums, ar kuru uzņēmumam uzdots atmaksāt valsts budžetā 2 134 307,72 eiro. Atmaksājamā nauda ir VARAM Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzekļi.

Kā norādīts VARAM pērn presei izplatītajā paziņojumā, tiesa atzina, ka Winergy nepienācīgi izpildīja līgumu, kas noslēgts starp Winergy, VARAM un VIF 2011.gada 19.septembrī. Līgums noslēgts par projekta Vēja elektrostaciju tehnoloģiju iegāde un ieviešana elektroenerģijas ražošanai Popes pagastā «Platenes pļavās» īstenošanu, un VARAM bija tiesisks pamats to izbeigt, izmaksāto finansējumu atprasot.

Ministrija strīdus līgumu izbeidza 2013.gada novembrī, pamatojoties uz vairākiem Winergy pieļautiem līguma pārkāpumiem, tostarp, maksātnespējas procesa uzsākšanu, kas izslēdza iespēju vispār pretendēt uz Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzekļu izmaksu.

Ar pieteikumu tiesā par Winergy pienākumu atmaksāt saņemtos līdzekļus VARAM vērsās 2014.gada martā.

Winergy reģistrēta 2008.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 872 732 eiro, liecina Firmas.lv informācija. Patlaban Winergy vienīgā īpašniece ir likvidējamās PNB bankas grupā ietilpstošā ieguldījumu pārvaldes sabiedrība PNB Asset Management.

Tikmēr Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā jau vairākus gadus slēgtā procesā tiek skatīta cita krimināllieta, kurā par vairāk nekā 15 miljonu eiro izkrāpšanu no Norvik bankas apsūdzētas savulaik ar Winergy saistītas personas. Divi no apsūdzētajiem ir Petersons un Treude. Kārtējā tiesas sēde notiek arī ceturtdien, 12.martā.

Lietā apsūdzēts vēl viens Igaunijas pilsonis Alari Piperals, kā arī četri Latvijas pilsoņi – Jurijs Šapurovs, Aldis Upenieks, Jānis Vanks un Ilze Bērziņa. 

Visi septiņi apsūdzēti par naudas līdzekļu izkrāpšanu, kas izdarīta lielā apmērā un organizētā grupā, bet pieciem no viņiem apsūdzības celtas arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā un organizētā grupā.

Daļa no izkrāptajiem līdzekļiem bija izsniegti kā aizdevumi uzņēmumiem, kas tajā brīdī jau atradās faktiskās maksātnespējas stāvoklī un bija nozieguma izdarīšanā iesaistīto personu kontrolē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas