Par Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelta SM pārstāve Strautmane

Par Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāju iecelta Satiksmes ministrijas (SM) izvirzītā pārstāve Inguna Strautmane, bet vietnieku – Finanšu ministrijas (FM) izvirzītais pārstāvis Ģirts Valdis Kristovskis (V), informēja Ventspils brīvostas pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Ieviņa. 

Pārējo divu valdes locekļu pienākumus turpina pildīt Ekonomikas ministrijas pārstāvis Rūdolfs Nerets un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Laila Spaliņa.

Otrdien, 17.decembrī, Ventspils brīvostas pārvaldnieka amatā ieceltais Purmalis apliecināja, ka, veicot iepriekšminētās izmaiņas, var apliecināt, ka sadarbība ar Ventspils brīvostas pārvaldi nav saistīta ar ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankciju sarakstā minētām fiziskām personām.

«Esam pateicīgi visiem sadarbības partneriem par pacietību, izpratni un elastību reaģēt šajā ārkārtas situācijā, no savas puses darīsim visu iespējamo, lai jau tuvākajā laikā osta atsāktu normālu darbību. Šajā brīdī vēlamies īpaši uzsvērt, ka darījumi ar Ventspils brīvostas pārvaldi līdz 8.janvārim nav pakļauti iepriekšminētajiem riskiem,» uzsver Purmalis, aicinot stividorkompānijas un termināļus skaidrot situāciju arī saviem sadarbības partneriem.

Ceturtdien, 19.decembrī, pārvaldnieks uz tikšanos aicina visu Ventspils ostas termināļu un stividorkompāniju pārstāvjus, lai pārrunātu esošo situāciju un tālākās darbības plānus.

Lai nepārprotami nošķirtu ostas funkcijas no tās pārvaldītāja – Ventspils brīvostas pārvaldes, kas iekļauta sankciju sarakstā, valdība lēmusi par jaunas valsts akciju sabiedrības Ventas osta izveidi Ventspils ostas pārvaldīšanai.

Jaunās VAS Ventas osta uzdevums būs pārvaldīt Ventspils ostas teritoriju, pilnībā vai daļēji pārņemot pašlaik Ventspils brīvostas pārvaldes funkcijas. Jaunās valsts kapitālsabiedrības izveides mērķis ir pēc iespējas samazināt sankciju iespējamās negatīvās sekas uz Latvijas tranzīta sektoru un ekonomiku. Ventspils brīvostas likuma grozījumos ir noteikts, ka Ventas osta pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Prognozējams, ka vairākus mēnešus būs nepieciešams pārejas posms, kurā paralēli darbosies gan Ventspils brīvostas pārvalde, gan jaundibinātā valsts akciju sabiedrība. Paredzēts, ka VAS Ventas osta Ventspils brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki – speciālisti, tehniskais personāls u.c. pāries darbā uz VAS Ventas osta pakāpeniski.

Ventspils brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa gaitā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā tiks lemts par Ventspils brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai. Ventspils brīvostas pārvaldes darbiniekiem nav pamata satraukties par palikšanu bez darba jaunās VAS Ventas osta izveides dēļ, jo labi speciālisti būs nepieciešami arī turpmāk, uzsvēra Purmalis.

Vēl par šo tematu: Ventspils ostas pārvaldīšanai valdība atbalsta kompānijas Ventas osta dibināšanu

Jaunais Ventspils brīvostas pārvaldnieks uzsver, ka jebkurai ostai, bet jo īpaši Ventspilij, sadarbība ar vietējo pašvaldību ir īpaši būtiska, un šajā ziņā nekas nemainīsies arī turpmāk. Tāpat nav nekāda pamata domāt, ka pārmaiņu dēļ ostas vadība zaudētu interesi par reklāmu sporta un kultūras pasākumos, skaidro Purmalis. Tomēr pašlaik galvenais uzdevums ir panākt ostas normālas darbības atjaunošanu, kam tiek veltītas visas pūles un darbības, strādājot ārkārtas režīmā.

Jau ziņots, ka Ventspils brīvostas valde piektdien, 13.decembrī, atbrīvoja no amata ostas pārvaldnieku Imantu Sarmuli.

Ventspils brīvostas pārvaldnieka vietnieki ir Igors Udodovs un Māris Petrovskis.

Tāpat ziņots, ka ar Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) rīkojumu izveidota darba grupa Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, kuru vada Linkaits. Darba grupā strādā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).

Ministru kabinets (MK) otrdien atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt VAS Ventas osta, kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Kompānijas pamatkapitāls būs 35 000 eiro, bet kapitāldaļu turētāja būs SM.

Ventspils brīvostas likuma grozījumos ir noteikts, ka Ventas osta pildīs ostas pārvaldnieka funkcijas, kā arī būs tiesīga slēgt līgumus ar ostas klientiem un veiks visas nepieciešamās darbības, lai pakāpeniski pārņemtu saistības pret ostas klientiem.

Paredzēts pārejas posms, kurā sākotnēji paralēli darbosies Ventspils brīvostas pārvalde un jaundibinātā valsts kompānija. Ventas osta Ventspils brīvostas pārvaldes mantas, tiesības un saistības pārņems pa daļām, arī darbinieki – speciālisti, tehniskais personāls u.c. pāries darbā uz Ventas osta pakāpeniski. Ventspils brīvostas pārvaldes likvidācijas procesa ietvaros normatīvos noteiktā kārtībā tiks lemts par Ventspils brīvostas pārvaldes aktīvu nodošanu jaunajai valsts kapitālsabiedrībai.

Jau vēstīts, ka Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Lembergu.

«Korupcija gadiem ilgi bremzējusi Latvijas ekonomiku, atņemot naudu no Latvijas iedzīvotājiem paredzētajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem un ļaujot noziedzīgām personām nodarīt kaitējumu Latvijas valstij un NATO aliansei,» teikts ASV paziņojumā.

Lasiet arī: Ventspils Attīstības aģentūra paliek bez vēl diviem biedriem

Tajā arī uzsvērts, ka ASV sadarbojušās ar Latvijas valdību korupcijas apkarošanā.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas nosaka, ka 30 dienu laikā ir jāpārtrauc sadarbība ar sankciju sarakstā iekļautajiem – Lembergu, Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Saskaņā ar noteiktajām sankcijām tiek bloķēti visi Lemberga un augstāk minēto struktūru īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, kurās viņu daļa ir virs 50%, kas atrodas ASV vai atrodas ASV personu īpašumā vai kontrolē, un par tām jāziņo OFAC.

Proti, tas nozīmē, ka visi maksājumi gan no, gan uz Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju tiek pilnībā bloķēti.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas