Pāreja uz darba tirgus automatizāciju notiek lēnām, bet tā esot neizbēgama

Pāreja uz darba tirgus automatizāciju notiek lēnām, bet tā ir neizbēgama, Latvijas Bankas rīkotajā gadskārtējā konferencē Baltijas darba tirgus nākotne pauda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperts, OECD darbaspēka pētījuma OECD Employment Outlook redaktors Andrea Basanini (Andrea Bassanini).

Viņš stāsta, ka OECD valstīs pēdējo 20 gadu laikā nodarbinātības līmenis ir strauji audzis, tiesa, rūpniecības nozarē tas ir sarucis par 20%, turpretī pakalpojumu nozarēs – audzis par 27%.

Vienlaikus viņš piebilst, ka pēdējos gadu laikā globālajā tirgū audzis robotu skaits, kas tiek izmantoti ražošanā.

Basanini norāda, ka automatizācijas rezultātā būtiski mainīsies darba tirgus – 14% darba vietu tiks automatizētas, bet 32% būtiski mainīsies.

Tāpat OECD eksperts atzīst, ka pasaulē mainās pieprasījums pēc darbaspēka prasmēm un iemaņām, tomēr joprojām ir vāja pieaugušo apmācību sistēmas.

Pēc viņa teiktā, pēdējo 20 gadu laikā ir audzis pieprasījums pēc augsti kvalificēta darbaspēka, tomēr daudziem trūkst prasmju, lai pielāgotos darba tirgus pārmaiņām, piemēram, sešiem no desmit pieaugušajiem trūkst informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pamata zināšanu.

Savukārt Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste norāda, ka pasaulē darbaspēka trūkums ir kļuvis par būtisku iemeslu, kas ietekmē iespējas attīstīt uzņēmējdarbību.

Pēc viņa teiktā, lai arī pagaidām uzņēmumu peļņa saglabājas veselīga, drīzumā tās sajutīs izmaksu spiedienu. Lai šīs problēmas risinātu, Rutkaste iesaka risināt darbaspēka pieejas problēmas, to piesaistot vai nu ārēji, vai arī iekšējos resursos.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas