bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze

Parex boss: ja nauda tiks atgūta, darbiniekiem jāsaņem prēmijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+6 vērtējums, 6 balsojumi)

Kristofers Džons Gviljams

Parex bankas darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, ja bankai izdosies atgūt lielu daļu valsts ieguldītās naudas, intervijā BNN.LV norāda Parex bankas jaunais vadītājs Kristofers Džons Gviljams (Christopher John Gwilliam).

Viņš norāda, ka uzdevums atgūt vismaz daļu valsts ieguldītās naudas būs sarežģīts, savukārt atgūt visu naudu būs teju neiespējami, piebilstot, ka Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku, bet naudas atgūšanas institūciju.

K. Gviljams atstāj paliekošu iespaidu – dzīvespriecīgs un darba pārņemts vienlaikus.

Pirmais mēnesis Latvijā…kādas atziņas gūtas? Kādi iespaidi par Latviju?

Jūtos šeit ļoti labi. Godīgi jāatzīstas, ka es pirms tam par Latviju daudz nezināju. Tomēr lasījis biju, jo mani interesē Eiropas vēsture un tās veidošanās kopumā. Jums ir ļoti skaists klimats. Vienīgi, kad ierados Latvijā, tad bija pārāk karsts (jūlijā). Es nevaru sagaidīt, kad sāksies dziļa un barga ziema. Man patīk sniegs un aukstums. Mīlu arī vētras.

Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.

Vēl runājot par Latviju – ir redzams un jūtams, ka jums ir bijusi recesija. Tomēr man ir radies iespaids, ka situācija strauji uzlabojas. Kaut vai mazs piemērs – sastrēgumi uz tilta kļūst krietni lielāki (Parex galvenais ofiss atrodas pie Vanšu tilta).

Izklausās, ka jums patīk izaicinājumi. Vai Parex banka ir izaicinājums? Kāpēc jūs nolēmāt šeit strādāt?

Parex banka pilnīgi noteikti man ir izaicinājums. Es izbaudu izaicinājumus. Iespējams, šis ir viens no lielākajiem izaicinājumiem kāds man jebkad ir bijis. Es nekad neesmu strādājis par investīciju baņķieri klasiskā izpratnē. Līdz ar to es, piemēram, nekad neesmu bijis sajūsmā par darba veikšanu prēmiju un piemaksu dēļ. Neuzskatīju to par labu sistēmu finanšu pasaulē. Es vienmēr esmu bijis ieinteresēts paveikt savu darbu, nevis tiekties pēc piemaksām, kas bija tik ļoti populāri finanšu pasaulē. Es savulaik ar saviem kolēģiem pat strīdējos par baņķieru darba specifiku. Biju pārliecināts, ka baņķieriem nevajadzētu maksāt prēmijas un piemaksas.

Baņķieru specifika ir tāda, ka darbs jāpaveic cik vien labi viņi to spēj – nevis piemaksu dēļ, bet pienākuma dēļ. Un ja viņi to paveiks, tad viņiem attiecīgi tas atspoguļosies darba algā. Bet nevis ar prēmijām, jo šāda sistēma sabojāja finanšu pasauli un tirgu. Par to pilnībā vēl nesen varēja pārliecināties visa pasaule – ar ko cilvēki riskēja un kā spekulēja, lai tiktu pie šīm piemaksām un cik ļoti greizi viss galu galā izvērtās.

Tātad jūs esat pret piemaksām un Parex bankā jūs piemaksas vai prēmijas par noteiktu mērķu izpildīšanu nesaņemsiet?

Es neteicu, ka esmu pret piemaksām vispār! Es teicu, ka savulaik biju pret piemaksām finanšu pasaulē spekulatīvo darījumu kontekstā. Es uzskatu – ja cilvēks paveic ļoti grūtu uzdevumu un sasniedz sarežģītus mērķus, tad viņš ir pelnījis prēmijas. Prēmijas par spekulatīviem darījumiem ir pavisam kas cits. Ja reiz esam skāruši šo tēmu: mums Parex ir jāpaveic liels un sarežģīts darbs. Un ja mēs sasniegsim labus rezultātus – atgūsim lielu daļu nodokļu maksātāju naudas, tad darbinieki ir pelnījuši prēmijas. Tas, protams, ir ļoti jūtīgs jautājums, un mans personīgais skatījums. Tas vēl ļoti rūpīgi jāpēta. Šis jautājums nav pilnībā pat izrunāts, nemaz nerunājot par to, ka nav vēl panāktas jebkādas vienošanās par prēmijām. Tomēr es stingri ieteiktu, ka Parex darbiniekiem būtu jāsaņem prēmijas, gadījumā ja izdosies paveikt šo ārkārtīgi sarežģīto uzdevumu ¬ atgūt lielāko daļu valsts naudas. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad, protams, ka nekādas prēmijas nepienākas. Esmu drošs, ka būs ļoti grūti pārliecināt valdību, ka darbinieki ir pelnījuši prēmijas, ja tiktu paveikts patiesi izcils darbs. Tomēr cilvēkiem ir jāsaprot, ka būs ļoti grūti atgūt Parex naudu. Tas būtu teju brīnums atgūt summu tuvu tai, kas ieguldīta. Tomēr, jo tuvāk būsim ieguldītajai summai, jo lielāks sasniegums tas būs. Un vēlreiz – nedomāju, ka šīs prēmijas tiks maksātas rīt. Tās būtu jāmaksā tikai tad, ja ir sasniegti attiecīgi rezultāti. Ja mēs uzdevumu nepaveicam, tad nekādas prēmijas nepienākas.

Parex banka šobrīd vairs nav uzskatāma par banku klasiskā izpratnē…

Tas tiesa. Viss, ko mēs šobrīd darām – krājam naudu valstij. Esam tāda kā naudas atgūšanas banka vai institūcija. Nezinu vai maz tā var teikt, bet tā tiešam ir, ka mēs neesam pilna servisa banka. Vienīgais «pakalpojums», ko mēs šobrīd sniedzam – mēģinām atgūt valsts naudu.

Kā vērtējat iespējamību atgūt valsts naudu? Esat jau dziļāk iepazinies ar situāciju….

Parex situācija ir ļoti nopietna. Tā ir banka ar ļoti daudziem sliktiem kredītiem un aktīviem. Ja mēs atgūsim kaut daļu no šīs naudas, tas būtu jau ļoti labs rezultāts. Ir maz ticams, ka mēs jebkad varēsim strādāt ar peļņu. Ja es runāju par panākumiem, tad es domāju, ka panākums jau būtu gūt maksimālu atdevi no aktīviem. Mēs darīsim visu iespējamo, lai ierobežotu zaudējumus, jo par peļņu šādā situācijā runāt būtu vairāk nekā pārspīlēti.

Kāds ir reālākais scenārijs – cik procentus ieguldītās naudas Parex varētu atgūt?

Esmu šeit jau mēnesi, tomēr šobrīd to nevaru pateikt. Tas ir nereāli. Esmu jau apskatījis daudzus aktīvus. Būs ļoti smagi jāstrādā, lai atgūtu vismaz daļu no šī naudas.

Kāpēc tieši jūs izvēlējās kā Parex vadītāju?

Man labpatiktos domāt, ka manas pieredzes un spēju dēļ. Acīmredzot atstāju pareizo iespaidu.

Latviešus vienmēr interesē algu jautājums? Kāds ir jūsu atalgojums Parex bankā?

Mani brīdināja, ka Latvijā tas vienmēr ir aktuāls jautājums, un ka tas tiks pacelts. (smaida). Šī informācija tiks publicēta, kad pienāks laiks – kad būsim pilnībā vienojušies un būs pilnīga skaidrība. Es varu pateikt, ka, pēc manām domām, man netiek maksāta nauda, ko es varētu saņemt Londonā, darot ko līdzīgu. Varu pat teikt, ka šo darbu pieņēmu nevis naudas dēļ, bet citu iemeslu dēļ. Pirmkārt, jau tāpēc, ka man bija sajūta, ka šis darbs ir kā radīts man. Atgriežoties pie jautājuma – esmu pārsteigts cik daudz informācijas var iegūt par privātpersonām un viņu ienākumiem Latvijā. Tas ir pat nedaudz dīvaini.

Vai savā darbā izjūtat spiedienu, ņemot vērā jūsu amata atbildību un arī politisko fonu?

Darbs pilnīgi noteikti ir un būs grūts. Ziniet, redzot visus šos procesus un fonu, es sāku domāt vai esmu prasījis pietiekami daudz (smejas).

Kas ir lielāki šķēršļi Parex bankai šobrīd?

Es domāju, ka tas nav nekāds noslēpums, ka Latvijā ļoti lēni darbojas tieslietu sistēma. Mēs par šīm lietām esam diskutējuši ar Tieslietu ministriju. Man ir grūti to izskaidrot, tomēr, iespējams, tiesnešiem nav attiecīgas pieredzes dažādos sarežģītos gadījumos.

Parex bankas gadījums nekad Latvijas vēsturē iepriekš nav noticis – vismaz ne šādā formā. Un ir daudz jauni procesi un regulējumi, kas jāievieš. Tas noteikti aizkavē un sarežģī naudas atgūšanas procesu. Bet tā nav domāta kā kritika tiesnešiem – vienkārši ir jāpārskata visa sistēma un vajadzīga attiecīga pieredze atbildīgajām personām un institūcijām.

Kādi ir Parex bankas pozitīvie aspekti? Kas varētu palīdzēt jums paveikt nospraustos mērķus un uzdevumus?

Cilvēki! Mums ir ļoti laba komanda. Izglītoti un motivēti darbinieki, ar zināšanām finansēs. Tāpat mums arvien ir labas darba attiecības ar to «otru banku», jeb «labo banku» (Citadele). Pagaidām mums jāpaļaujas uz viņiem attiecībā uz IT servisus u.c. pakalpojumiem. Runājot par darbiniekiem – mums vēl jāpiestrādā pie darbinieku domāšanas veida un filozofijas – no klasiskās bankas darbiniekiem, viņiem jākļūst par finanšu ekspertiem naudas atgūšanā. Tas vēl prasīs kādu laiku.


Pievienot komentāru

 1. Picaso teica:

  viņš nav biki saspiedis galvu :)

 2. Kārlis K. teica:

  Pilnīgi piekrītu Gviljamsam! Ja darbinieki paveic labu darbu tad ir pelnījuši prēmijas!!! Jebkurā uzņēmumā – arī PAREX!

 3. Kārlis K. teica:

  Un vispār atstāj tāda patīkama cilvēka iespaidu intervijā! ļoti dzīvīgs un jautrs! Vairāk tādu interviju!!!!

 4. Siemite teica:

  Kukū džekiņš.

 5. Anda teica:

  Pozitiivi domaajoshs cilveeks!
  Paldies par interesanto interviju!

 6. oskars teica:

  Cerams būs vēl!!!

 7. L.R teica:

  Nekādu prēmiju, kamēr MANA nauda nav atgūta par visiem 100%!

 8. pensionārs teica:

  …”Visgrūtāk man šobrīd ir atrast Rīgā piemērotu dzīvokli. Man patīk, ja dzīvoklim ir balkons. Tomēr, izrādās, Rīgā ar balkonu praktiski var atrast tikai lielus dzīvokļus. Bet man nav vajadzīgs liels dzīvoklis.”…ja es būtu Parex priekšnieks man arī tas, ka ar tiem balkonu dzīvokļiem pašvaki baigi grieztu kaulā.

 9. Zed teica:

  Stulbais augļotāju kantoris.

  Lai onkulis bildē ņem lāpstu un iet uz kūdras purva atgūt tautas naudu.

 10. zeno teica:

  nu onkulis bildē ir algots darbinieks kuram ir iedota pamatīga kaudze s… kuri tagad jāpārlāpsto un jācenšas pie reizes vēl zeltu tā visa izspiest. cik esmu ievērojis proces nav no tiem vieglākajiem un jautrākajiem.

 11. neticiga teica:

  divaina tauta – latviesi. ja nekas netiek darits, lai naudu atgutu- slikti, ja kads to gatavs darit- atkal slikti. padomajiet labak par to, ka nauda, kuru paradnieki ( ja, ja, tie pasi, kuri turpina braukt labas masinas un dzivot kanarijas) neatdod bankai, patiesiba ir musu- nodoklu maksataju nauda. un, par anglu onkuli runajot, i- vins nav korumpets ! un ne jau vins parexa valsts.t.i. nodoklu maksataju naudu sagaza.

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Lasītākie

Komentētākie