Partijas noraidošas pret Gobzema ieceri veidot profesionāļu valdību

JKP valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns

Ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa noteikto termiņu un premjera amata kandidāta Alda Gobzema (KPV LV) jauno piedāvājumu, viņam faktiski vairs nav iespēju izveidot valdību, uzskata Jaunās konservatīvās partijas (JKP) priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Komentējot premjera amata kandidāta jauno piedāvājumu, Bordāns saka, ka acīmredzot Gobzems ir pārstājis veidot valdību. Bordāns neuztverot Gobzema piedāvājumu kā nopietnu un uzskata, ka viņš tagad varētu mēģināt veltīgi tracināt cienījamus cilvēkus, piedāvājot strādāt valdība, par kuru balsotu tikai Saskaņa.

Bordāns domā, ka faktiski vairs nav iespējas izveidot Gobzema valdību. Viņš gan akcentē, ka sākotnēji JKP atbalstīja Gobzemu valdības veidošanā. Tomēr premjera amata kandidāts rīkojies, nekonsultējoties ar partneriem, līdz ar to JKP jutās «atslābināta no ciešas turēšanas pie valdības veidošanas un atbalsta», bet turpināja to atbalstīt, vēl vēloties izteikt savus ierosinājumus. Gobzema paziņojums par valdības piedāvājuma atsaukšanu šādas iespējas izslēdzot, piebilst politiķis.

Ja nav skaidru koalīcijas robežu, tad tā ir valdība, kas balstās uz Saskaņu, un šādu piedāvājumu nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) neatbalstīs, šādu viedokli pauž partijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Politiķis uzsver, ka premjera amata kandidātam Gobzemam ir jāatbild, kādas ir piedāvātās koalīcijas robežas. Ja šādas robežas netiek noteiktas, tas faktiski nozīmē, ka piedāvāta tiek «varavīksnes valdība» ar Saskaņas līdzdalību, pārliecināts Dzintars, piebilstot, ka varavīksnes valdību VL-TB/LNNK neatbalstīs.

Taujāts, vai nacionālā apvienība izstājas no sarunām par Gobzema valdību, Dzintars norādīja, ka pašlaik nav piedāvājuma par koalīciju, tātad pat nav, no kā izstāties.

Savukārt partiju apvienības Jaunā Vienotība (JV) valde informē, ka neredz iespējas turpināt valdības veidošanas sarunas ar premjera amata kandidātu Aldi Gobzemu. «Šobrīd iespējams izveidot stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, bet cita Ministru prezidenta amata kandidāta vadībā,» teikts politiskā spēka izplatītajā paziņojumā.

Partijā norāda, ka valdības veidošanas sarunu laikā, kuras vadīja Gobzems, netika panāktas nekādas vienošanās ne par nākamās valdības īstenojamām reformām, ne arī par valdību veidojošo partiju sadarbības mehānismu. «Nepilnu divu nedēļu laikā valdības veidošanas process nav izkustējies no sākotnējā punkta. Esam skaidri definējuši, ka atbalstīsim stabilu ilgtermiņa labēji centrisko spēku vairākuma valdību, taču joprojām neesam saņēmuši skaidru atbildi par topošās koalīcijas sastāvu. Mums ir radies iespaids ka tiek darīts viss, lai ievilktu valdībā prokremliski orientēto Saskaņu. Tāpat ir pamatotas šaubas, vai Gobzemam ir atbalsts paša partijā,» komentē JV valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze norāda, ka tehnokrātu valdība Latvijā varētu būt situācijā, kurā politiskie spēki tiešām redzētu, ka nevar vienoties.

Krauze atklāj, ka Gobzema piedāvājumu veidot profesionāļu valdību viņš dzirdējis pirmo reizi, tāpēc tas būs jāvērtē kā viņam pašam, tā arī partijai. Lai vērtētu Gobzema piedāvājumu, politiskais spēks uz sēdi varētu sanākt nākamnedēļ.

Uz jautājumu, vai profesionāļu valdība ir vismaz idejiski atbalstāma, Krauze atbild, ka šāda valdība varētu būt, taču tad tam būtu jābūt atbilstošai situācijai. Krauzes ieskatā atbilstoša situācija būtu tad, kad politiskie spēki tiešām redzētu, ka viņi nevar vienoties, pienākot brīdim, kad tas ir situācijas risinājums. «Vēsturē ir gadījumi bijuši, bet patlaban situācija atšķiras,» uzskata Krauze.

Krauze tāpat pagaidām nevarot atbildēt, vai ZZS būtu gatava balsot par valdību, kurā netiktu pārstāvēts neviens šī politiskā spēka ministrs.

Jāpiebilst, ka KPV LV līderis Artuss Kaimiņš neatbalsta sava partijas biedra, premjera amata kandidāta Gobzema piedāvājumu veidot valdību no bezpartejiskiem ministriem, jo tas palielinātu Saskaņas lomu lēmumu pieņemšanā.

Kamiņš uzsver, ka pauž personīgo viedokli un KPV LV Saeimas frakcijā šis jautājums nav pārrunāts. Kaimiņš atklāj, ka par šo piedāvājumu uzzinājis no medijiem, jo Gobzems šo ieceri iepriekš ar frakciju neesot apspriedis.

«Es personīgi esmu saviem vēlētājiem solījis, ka valdības ar Saskaņu nebūs. Es personīgi šādu modeli neatbalstu, bet frakcijā par šo nav runāts,» tā Kaimiņš.

Politiķis gan uzskata, ka četras partijas – KPV LV, Jaunā konservatīvā partija, Jaunā Vienotība un nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK – var izveidot valdību, un tas šim politiskajiem spēkiem arī jādara.

Politiķis prognozē, ka nākamnedēļ šis jautājums KPV LV frakcijā tiks pārrunāts, jo deputāti gribēs uzdot savus jautājumus. Ministri, kas nav izgājuši cauri vēlēšanu sietam, bet ir aicināti «no malas», ir rūpīgi jāiepazīst un jāizvērtē, līdz ar to šis jautājums ir jāpārrunā frakcijā, norāda Kaimiņš.

Vienlaikus viņš akcentē, ka Gobzemam ir mandāts izveidot valdību.

Kā ziņots, Kaimiņš iepriekš arī norādījis, ka neatbalsta Zaļo un zemnieku savienības dalību valdībā, tādējādi iebilstot paša partijas biedra, premjera amatam nominētā Gobzema piedāvātajam valdības modelim.

Kā ziņots, Gobzems ir atsaucis sākotnējo piedāvājumu par iespējamo Ministru kabineta sastāvu un tuvākajās dienās piedāvās partijām atbalstīt «bezpartejisku profesionāļu veidotu valdību».

Līdz ar šādu soli Gobzems Ministru kabinetā piedāvā samazināt ministru skaitu. Tādējādi viņš atgriežoties pie priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem, atsakoties no pēc vēlēšanu laikā īstenotajiem kompromisiem, skaidroja Gobzems. KPV LV pirms vēlēšanām solīja ministriju skaitu samazināt līdz sešām.

Iepriekš Gobzems bija nācis klajā ar potenciālā valdības sastāva citādāku variantu, visvairāk ministru posteņus piedāvājot JKP, kurai būtu jāpārkāpj pašas noteiktā «sarkanā līnija» un valdībā jāsastrādājas ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). Tikmēr JKP aizvien aicina sarunas par valdību turpināt četru partiju sastāvā bez ZZS.

Gobzems aicināja JKP līdz sestdienas, 11.decembra, vakaram pārdomāt par labu dalībai viņa valdībā.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. No Gobzema,vienkārši nobijās,jo likvidējot ministrijas tiks likvidētas valsts agentūras(partiju barotavas)tāpēc sāka viņu nežēlīgi apriet,tāds scenārijs.Tagad teātra noslēguma cēliens, uz skatuves kāps īstais premjers Pabriks,kā bija iecerēts sākumā.Teātris tautai tuvojas noslēgumam!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas