bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 16.07.2018 | Vārda dienas: Hermīne, Estere
LatviaLatvija

Partijas sola efektivizēt valsts pārvaldi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts pārvaldē jālikvidē dublējošās funkcijas, straujāk jāievieš e-pārvalde un jādomā par ministriju skaita samazināšanu, uzskata piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji.

Ministriju skaita samazināšanu savās programmās piedāvā vairākas partijas, bet ne visi politiskie spēki uzskata, ka tieši ministriju skaita samazināšana var kalpot par ķīlu efektīvākai valsts pārvaldes darbībai.

Skaidrs redzējums par to, kādas ministrijas apvienojamas, ir Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK), kuras pārstāvis Einārs Cilinskis diskusijā norādīja, ka Ekonomikas ministrija apvienojama ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, izveidojot Attīstības ministriju.

«Savulaik Labklājības un Veselības ministrijas nodalīšanai nebija nekāda pamata, izņemot to, ka [Ventspils mērs Aivars] Lemberga kungs caur vienu ministriju vēlējās kontrolēt Latvijas Kuģniecības akciju paketi vai Tautas partija gribēja veikt savus milzīgos ieguldījumus veselības sistēmas būvniecības jomā,» teic Cilinskis.

Viņš arī uzsver, ka jālūkojas, kā var konsolidēt ministriju padotības iestādes. VL-TB/LNNK skatījumā kopējais valsts sektora aparāts ir samazināms, atsakoties no nevajadzīgajām funkcijām. Cilinskis gan atzīmē, ka atteikšanās no kādām funkcijām jāveic ļoti rūpīgi.

Vienotības pārstāvis Dzintars Zaķis savukārt uzskata, ka atsacīšanās no kādām valsts funkcijām nebūt nav risinājums, jo vispirms ir jāmēģina lietas darīt efektīvāk.

Zaķa vērtējumā arī noteikts ministriju skaits nebūt nav ķīla ekonomikas un valsts attīstībai. «Tiešas sakarības starp to nav, jo nozīme ir efektivitātē. Jācenšas iespējami ātrāk ieviest e-pārvaldi, jāveic dublējošo funkciju un iestāžu revīzija,» uzsver viņš.

Par ministriju skaita samazināšanu gatava domāt arī Zaltera reformu partija (ZRP), kuras finanšu ministra amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis norāda, ka nebūtu prātīgi aizskart tādas klasiskās ministrijas kā Ārlietu, Aizsardzības un Finanšu ministrija. Diskusijas varētu būt par citām jomām. Piemēram, Igaunijā neesot Satiksmes ministrijas. Tāpat varot runāt, vai Labklājības un Veselības ministrijas tiešām nepieciešamas kā divas atsevišķas vienības.

Viņš pieļauj, ka, iespējams, jārunā par vienas ministrijas nepieciešamību, kas apvienotu ekonomikas attīstības, augstākās izglītības un inovācijas jautājumus. Dombrovskis gan uzsver, ka nav valsts pārvaldes eksperts, tāpēc par to vēl nepieciešamas diskusijas.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) savukārt uzskata, ka ne skaitā, bet efektivitātē meklējami risinājumi veiksmīgākai valsts sektora darbībai. Viņasprāt, viena no jomām, kur nopietni jāstrādā, ir valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošana.

«Ja tirgū, salīdzinot ar 2008.gadu, nekustamā īpašuma cenas kritušās par 40%, valsts pārvaldē nomas izmaksas augušas par 20%. Ir ļoti rūpīgi jāizanalizē, kas jāpatur valsts īpašumā, bet viss pārējais ir jāpārdod vai jāizīrē atkarībā no konkrētā brīža situācijas,» tā Reizniece-Ozola, atzīstot, ka izmaksu pieauguma pamatā ir bijusi nesaimnieciska rīcība.

Dombrovskis min arī kādu piemēru Izglītības ministrijā, kurai ir pašai savas ēkas, bet kuras aģentūra, visticamāk, par diezgan lielu naudu īrē telpas biržas NASDAQ ēkā.

Reizniece-Ozola gan iebildusi, sakot, ka tādus piemērus var minēt visās ministrijās. “Tieši tāpēc izpildvarai ir jāsakārto iekšējā saimniecība, kas līdz šim, uzņemoties atbildību arī par ZZS pārraudzītajām ministrijām, nav gana efektīvi darīts,» piebilst ZZS pārstāve.

Reizniece-Ozola arī norāda, ka līdz šim ministrijas nav strādājušas kopā, bet gan savstarpēji sacentušās, nevis domājot valstiski, bet, kā vairāk projektu, naudas un jomu noturēt sev. Piemērs tam esot informācijas tehnoloģiju jautājumi, kur virzība līdz šim starp ministrijām bijusi nesaskaņota un haotiska, radot papildu finanšu slogu valstij.

Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš savukārt paudis pārliecību – ja gribam kaut ko sakārtot un pilnveidot, pirmais jautājums, uz ko jāatbild, kāda ir valsts loma un uzdevumi?

«Lai arī ministriju skaitam nevajadzētu būt pašmērķim, Latvijā tā tiešām ir problēma, jo zinām, kā tas skaits ir vēsturiski veidojies, kad katrai partijai vajag savu kabatas ministriju. Valsts pārvalde nekļūs efektīva, ja principiāli netiks pārskatīts ministriju sadalījums,» sprieda Zariņš.

Viņa vērtējumā pareizi būtu virzīties uz vienu tautsaimniecības ministriju, kas apvieno ekonomikas, satiksmes, reģionālās attīstības un arī sociālos jautājumus. Finanšu ministrijai esot jāpaliek kā sargsunim, kas rej par cipariņiem, bet tautsaimniecības ministrija dzen uz priekšu attīstību. Zariņš uzskata, ka tautsaimniecības ministrijas izveide konsolidētu arī to kaudzi dažādo aģentūru, kas ir zem katras ministrijas.


Pievienot komentāru

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.

FOTO: Uz applūdušajiem ielu posmiem nosūta lietus ūdens atsūknēšanas mašīnas

Rīgas domes Satiksmes departaments, ņemot vērā spēcīgās lietavas Rīgā, pārvietošanās apstākļu uzlabošanai uz applūdušajiem ielu posmiem nosūtījis lietus ūdens atsūknēšanas tehniku, vēsta domē.

Reklāmas aģentūras McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku

Reklāmas aģentūras SIA McCann Rīga radošais direktors Valters Jonāts kļuvis par uzņēmuma līdzīpašnieku, liecina Lursoft informācija.

Latvijā nodotā piena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par gandrīz 2%

Latvijā nodotā svaigpiena apmērs šā gada pirmajā pusgadā samazinājies par 1,95% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un bija 385 218 tonnas.

VID vadītāju nosauks pēc Saeimas vēlēšanām, lai mazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu laiks

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien, 13.jūlijā, žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas

SEB apvienos Baltijas valstīs strādājošās dzīvības apdrošināšanas kompānijas, BNN informē SEB bankas pārstāve Agnese Strazda.

Saeimas deputāts Kļaviņš kļuvis par aizdomās turēto

Kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu iesaistītajam Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piemērots aizdomās turētā statuss.