Pasaulē rodas jauna republika – Barbadosa

Pasaulē no šīs nedēļas ir par vienu neatkarīgu republiku vairāk – tā ir Barbadosa. Karību jūras salas valsts nolēmusi atdalīties no Britu sadraudzības postkoloniālās sistēmas ar britu monarhu kā valsts vadītāju, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Otrdien, 30.novembrī, galvaspilsētā Brižtaunā notikusi Barbadosas valsts modeļa maiņas ceremonija, kurā pasludināta atteikšanās no Lielbritānijas karalienes Elizabetes II (Elizabeth II) kā valsts formālās vadītājas.

Pēc vairākiem gadsimtiem britu kolonijas statusā ar desmitiem tūkstošu paverdzinātu afrikāņu izcelsmes iedzīvotāju, Barbadosa neatkarību ieguva jau 1962.gadā.

Lasiet arī: Zemestrīce Haiti izdzēš lielu skaitu dzīvību

Pagājuši vēl nepilni 60 gadi līdz Barbadosas valdība 2020.gadā paziņojusi par apņemšanos izveidot republiku līdz 2021.gada 30.novembrim. Visaptveroša sabiedriskās domas aptauja par barbadosiešu attieksmi pret britu karalisko ģimeni, kuras rezultāti nonākuši The Guardian rīcībā, liecina, ka tikai aptuveni desmit procenti iedzīvotāji vēlējušies saglabāt esošo valsts modeli.

Svinīgajā ceremonijā piedalījies arī britu kroņprincis Čārlzs (Charles), kurš uzstājies ar zīmīgu runu. «Šīs republikas izveide piedāvā jaunu sākumu. (..) No mūsu pagātnes tumšākajām dienām un šaušalīgām verdzības represijām, kas aptraipa mūsu vēsturi uz mūžīgiem laikiem, šīs salas cilvēki ir izkaluši savu nākotni ar ārkārtēju gara spēku,» sacījis britu kroņprincis. Ceremonijā par valsts vadītāju iecelta Sandra Masona (Sandra Mason), vēsta The Guardian.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas