V pasaules diktātu latviešu valodā seši dalībnieki uzrakstījuši bez kļūdām; 14 – tikai ar vienu kļūdu

Piekto pasaules diktātu latviešu valodā, kas norisinājās 2019.gada 9.novembrī seši dalībieki uzrakstījuši bez kļūdām, bet 14 – tikai ar vienu kļūdu, informē pasākuma organizatori.

Kopumā diktātā piedalījās 2 042 dalībnieki, kas ir par 24% vairāk nekā 2018.gadā, kad pasākumā piedalījās 1 648 cilvēki.

2019.gadā diktātu vietnē raksti.org rakstīja 1 249 dalībnieki, bet klātienē – 793.

No 20 labākajiem darbiem desmit tika rakstīti tiešsaistē (astoņi Rīgā, pa vienam Kuldīgā un Kārķos) un desmit klātienē (četri Liepājā, trīs Ventspilī, pa vienam Rīgā, Jelgavā un Valmierā). Pasākuma organizatori atzīmē, ka vienus no labākajiem darbiem uzrakstījis septiņpadsmitgadīgs vidusskolēns un 73 gadus veca kundze.

Vidējais kļūdu skaits vienā diktātā ir 18 (astoņas ortogrāfijas, desmit interpunkcijas). Maksimālais kļūdu skaits vienā darbā bija 239, savukārt 34 diktāti netika pieņemti pārbaudei, jo tie bija uzrakstīti tikai daļēji vai tajos trūka diakritisko zīmju, informē diktāta rīkotāji.

1 688 jeb 84% no diktāta dalībniekiem bija sievietes, bet 320 jeb 16% – vīrieši.

Jaunākais dalībnieks bija astoņus gadus veca meitene, kura diktātu rakstīja Cēsīs. Vecākajam dalībniekam, kurš diktātu rakstīja klātienē Rīgā, bija 74 gadi.

Vairākums dalībnieku norādīja, ka viņu dzimtā valoda ir latviešu (1 899 cilvēki jeb 94,5%), 91 cilvēks jeb 4,5% – krievu, pārējie 18 jeb 1% – angļu, poļu, lietuviešu, igauņu, latgaliešu valodu. Ne visi diktāta dalībnieki vēlējās norādīt izglītības līmeni, taču 677 maģistri, 561 bakalaurs un 29 doktori ir dalījušies ar organizatoriem šajā informācijā. Saskaņā ar iesniegtajiem datiem diktātu rakstījis arī 261 pamatskolas audzēknis un 345 vidusskolēni.

Kopumā tika saņemti darbi no 26 valstīm. Vairākums dalībnieku to rakstīja Latvijā (1 858), citi bija no Lielbritānijas (28), Vācijas (27), Spānijas (18), Beļģijas (10), Norvēģijas un Nīderlandes (katrā pa 8), Zviedrijas (7), Īrijas (6), Somijas, Luksemburgas, Lietuvas, Itālijas un ASV (katrā pa 4), Polijas (3), Igaunijas, Horvātijas, Čehijas, Austrālijas (katrā pa 2), Taivānas, Portugāles, Izraēlas, Islandes, Francijas, Dānijas, Baltkrievijas (katrā pa 1).

«Noras Ikstenas īpaši šim nolūkam radītais teksts rakstītājiem izrādījies gana grūts, tomēr absolūtais vairākums ir veiksmīgi ticis ar to galā,»

vērtē Sarmīte Ruža, Piektā pasaules diktāta latviešu valodā līdzautore un latviešu valodas un literatūras skolotāja. Viņa atzīmē, ka daudziem dalībniekiem diktāta pēdējais teikums sagādājis sevišķas grūtības.

Piektajam pasaules diktātam latviešu valodā 300 vārdus garo tekstu Sēņu diktāts sacerēja rakstniece Nora Ikstena. Tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas to lasīja Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš. Teksta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača un Latviešu valodas aģentūra.

Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm. 2018.gadā pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē rakstīja 1 648 dalībnieki, 2017.gadā – 935 dalībnieki, 2016.gadā – 789 dalībnieki, 2015.gadā – 920 dalībnieki.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas