Pasaules kodollielvaras apņemas nekarot ar kodolieročiem

Piecas valstis ar pasaulē lielāko kodolieroču arsenālu nākušas klajā ar kopīgu ANO Drošības padomes paziņojumu, kur paudušas, ka «kodolkaru nevar uzvarēt, un tādā nekad nedrīkst cīnīties», vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Kopīgo paziņojumu parakstījušas ASV, Francija, Krievija, Ķīna un Lielbritānija. Lielvalstu piecinieks ir ANO Drošības padomes pastāvīgās locekles un 1968.gada ANO Nolīguma par kodolieroču neizplatīšanu dalībvalstis. Valstu paziņojums ir kā patīkams pārsteigums, jo pēdējā pusgada laikā Eiropā ir būtiski saasinājušās attiecības starp Rietumvalstīm un Krieviju un Āzijā – starp Ķīnu un Rietumvalstīm saistībā ar Taivānu.

Lasiet arī: Inflācija Turcijā sasniedz 36%

ASV diplomāti atklājuši, ka dokumenta teksta formulējums izstrādāts piecus mēnešus ilgās sarunās, kas notikušas starp kodollielvaru pārstāvjiem. Paziņojums izplatīts saistībā ar pārskata konferenci par minētā nolīguma īstenošanu. Bija gaidāms, ka konference raisīs papildu spriedzi valstu attiecībās, jo kodollielvaras ne tikai nav atteikušās no to rīcībā esošiem kodolieročiem, bet ir veikušas pasākums uz arsenāla modernizēšanai.

Vārdā nenosaukts ASV diplomāts komentējis, ka valstu spēja vienoties par paziņojumu ir nozīmīga. «Pamata līmenī spēt pateikt, ka mēs attiecamies pret šiem riskiem tā un ka mēs apliecinām mūsu vēlmi no tiem izvairīties – jo īpaši sarežģītā laikā – tas, manuprāt, ir ievērības cienīgi,» amerikāņu amatpersonas teikto citēja The Guardian.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas