bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners
LatviaLatvija

Patiesā labuma guvēja statuss uzņēmumā ne vienmēr nozīmē mantiskā labuma gūšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tas, kurš tiek deklarēts kā uzņēmuma patiesā labuma guvējs (PLG), ne vienmēr ir persona, kas mantiski stāv pašās ķēdes beigās un gūst mantisko labumu no kompānijām.

Tā kā publiskajā telpā radies pieņēmums, ka tikko cilvēks Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts kā PLG, tas nozīmē – viss viņam pieder –, BNN nolēma iedziļināties Latvijas likuma prasībās par PLG reģistrēšanu un izskaidrot, ko īsti nozīmē patiesā labuma guvējs un kā publiskajā telpā šis termins tiek pārprasts.

Latvijā nav ieviests dalījums starp mantisko labuma guvēju un struktūras kontrolētāju, pārvaldītāju

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteikts, ka patiesais labuma guvējs ir

fiziskā persona, kura ir klienta — juridiskās personas — īpašnieks vai kura kontrolē klientu, vai kuras vārdā, labā, interesēs tiek nodibinātas darījuma attiecības vai tiek veikts gadījuma rakstura darījums, un tā ir vismaz:

attiecībā uz juridiskajām personām — fiziskā persona, kurai tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā 25 procenti no juridiskās personas kapitāla daļām vai balsstiesīgajām akcijām vai kura to tiešā vai netiešā veidā kontrolē.

Šis likums ir balstīts uz Eiropas Savienības izstrādātu direktīvu par PLG norādīšanu. Balstoties uz šo, katra dalībvalsts izstrādā likumu, kā tiek reģistrēts, noskaidrots uzņēmuma PLG attiecīgajā valstī.

Apjukums prasībās par PLG deklarēšanu rodas tajā, ka Latvijā par patieso labuma guvēju sauc gan personu, kurai tieši vai netieši pieder vairāk nekā 25% daļas (akcijas) kompānijā, gan arī tādu personu, kurai nekas nepieder, bet kura šo kompāniju kontrolē.

Piemēram, tādā situācijā, kad vienai personai ir tiesības saņemt vairāk nekā 25% mantiskā labuma no kompānijas, bet citai personai ir tiesības izlietot dalībnieka (akcionāra) balsstiesības kompānijā, negūstot mantisku labumu, bet pārvaldot kompāniju un to šādā veidā kontrolējot, abas šādas personas Latvijas likuma izpratnē ir patiesie labuma guvēji. Kaut arī viens gūst mantisku labumu dalības (akcionārības) dēļ, bet otrs – nav dalībnieks (akcionārs), tomēr kontrolē kompānijas darbību.

Tādēļ, ka reģistrēšanai par PLG robežšķirtne ir vairāk nekā 25% mantiskās intereses kompānijā, var rasties šāda situācija: uzņēmumā, piemēram, ir četri dalībnieki – vienam ir 40% akciju, bet pārējiem trim ir pa 20%. Pēdējie trīs balso katrs savā izpratnē, bet viņu dalības apmērs, lai arī ir būtisks, tomēr nepārsniedz 25%, tādēļ tie nav deklarējami kā PLG. Savukārt tas, kuram pieder 40%, realitātē var būt mazākumā iepretim pārējiem akcionāriem kopā, jo ar saviem 40% nevar īstenot nevienu no savām iecerēm, taču likuma izpratnē par PLG reģistrējams tikai viņš.

Tikmēr, aplūkojot Nīderlandes definējumu patiesā labuma guvējiem, rodas lielāka skaidrība par to, cik patiesā labuma guvēja jēdziens ir plašs un kā tas būtu skaidrojams. Nīderlandes likumos tiek nošķirti divi atšķirīgi jēdzieni:

patiesais patiesā labuma guvējs un pseido patiesais labuma guvējs.

Proti, šajā valstī noteikts, ka primāri jānorāda mantiskie labuma guvēji viņu mantiskās intereses kompānijā un dalības (akcionārības) dēļ. Ja viņus nav iespējams noskaidrot vai tādu vienkārši nav, tad tālāk var uzskatīt, ka ir tā saucamie pseido beneficiāri, nereti kompānijas vadība, kas kontrolē kompāniju, bet tad uzreiz ir skaidrs, ka šīs pseido personas tiek atklātas sabiedrībai kā tādas, kas kontrolē kompāniju, nevis kurām ir būtiska mantiskā interese kompānijā dalības (akcionārības) dēļ.

Pseido PLG ir menedžeri, kompānijas valdes, kas ir iesaistīti kādā kompānijas darbības posmā. Tie ir darbinieki, kam ir ietekme, kontroles elements pār kādu struktūru, bet tiem nav līdzdalības intereses. Proti, struktūra ir izveidota tāda, ka cilvēkam de iure ir kontrole, taču viņš nav mantiskā labuma guvējs.

Šāds veidojums tiek pielietots, piemēram, gadījumos, kad kompānijas īpašnieks nodod uzņēmumu mantojumā. Lai mantinieki visu «nenolaistu pa burbuli», sākotnējais īpašnieks kompāniju ieliek profesionālā pārvaldības struktūrā. Mantinieki joprojām ir mantiskā labuma guvēji, tomēr nekādas kontroles viņiem nav. Viņi nevar, piemēram, atcelt kompānijas valdi, pieņemt aplamus lēmumus, kas potenciāli var kompāniju izputināt. Respektīvi, struktūra tiek veidota tā, ka persona saglabā mantiskā labuma gūšanas tiesības, bet tai nav kontroles pār kompāniju. Šī struktūra Nīderlandē ir atrunāta arī likuma izpratnē, kas nozīmē, ka primāri jādeklarē ekonomiskie labuma guvēji. Ja tādi ir, tad nekādus menedžerus, valdi nedeklarē.

Mulsuma Latvijā būtu mazāk, ja arī Latvijas likums arī skaidri izšķirtu šādus patiesos mantiskā labuma guvējus no pseido labuma guvējiem, saucot vienus par, piemēram, patiesajiem mantiskā labuma guvējiem, bet otrus – par patiesajiem kontrolētājiem vai pseido patiesajiem labuma guvējiem.

Teorija praksē

Lai ilustrētu, kā nupat apskatītā teorija darbojas realitātē, BNN nolēma aplūkot vienu no apspriestākajiem tematiem saistībā ar PLG. Ir daudz neskaidrību, kādēļ Šveices advokāts Rudolfs Meroni Latvijas Uzņēmumu reģistrā ir deklarēts kā patiesā labuma guvējs uzņēmumos, kur Aivaram Lembergam pieder kompānijas daļas, tādēļ ir vērts izpētīt, kā likums darbojas šajā konkrētajā gadījumā.

Lembergam PLG tiesības ir arestētas. Viņš nevar dot nekādas instrukcijas arestētās mantas glabātājam Meroni par to, ko darīt un ko nedarīt uzņēmumā. Normālos apstākļos Lembergam būtu tiesības mēģināt ietekmēt holdinga struktūru, taču pašlaik viņam tas ir liegts.

Attiecībā uz arestētās mantas glabātāju Rudolfu Meroni, piemēram, Ventbunkera, deklarācijā, kas iesniegta UR, ir pateikts, ka viņš nav ne tieši, ne netieši Ventbunkers akcionārs. Taču viņš īsteno kontroli pār Ventbunkers akcionāru struktūras vairākumu, tādēļ Latvijas likuma izpratnē viņš atbilst PLG definīcijai. Viņš var tikt uzskatīts par PLG, pamatojoties uz holdinga struktūru, tajā esošajiem korporatīvajiem amatiem un aresta lēmumiem. Respektīvi, Meroni var tikt uzskatīts par uzņēmumu VentbunkersKālija parksVentspils tirdzniecības osta PLG, tādēļ, ka viņš kontrolē šos uzņēmumus, bet nav to nedz tiešs, nedz netiešs akcionārs.

Jebkurš PLG statuss kompānijā nebūt nenozīmē līdzīpašnieka statusu kompānijā. Latvijas likuma izpratnē PLG var būt arī cilvēks, kas nav tās īpašnieks, bet tikai kontrolē to.


Pievienot komentāru

  1. Guncha teica:

    Pat neizlasot rakstu līdz galam man ir skaidrs. ka visi ierēdņi, juristi, konsultanti un politiķi un visi viņu tuvākie divās paaudzēs uz abām pusēm, kas iesaistīti šī likuma pieņemšanā, sodāmi par tautas nodevību ar visas mantas un īpašumu konfiskāciju un mūža aizliegumu ieņemt jebkādu no budžeta tieši vai pastarpināti apmaksātu amatu vai pat fizisku darbu, kā arī saņemt jebkādus budžeta apmaksātus pakalpojumus un atbalstu.

  2. Anonīms teica:

    Mans lielais brālis patiesais labuma guvējs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->