bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Patiesā labuma guvēja statuss uzņēmumā ne vienmēr nozīmē mantiskā labuma gūšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tas, kurš tiek deklarēts kā uzņēmuma patiesais labuma guvējs (PLG), ne vienmēr ir persona, kas mantiski stāv pašās ķēdes beigās un gūst mantisko labumu no kompānijām.

Tā kā publiskajā telpā radies pieņēmums, ka tikko cilvēks Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts kā PLG, tas nozīmē – viss viņam pieder –, BNN nolēma iedziļināties Latvijas likuma prasībās par PLG reģistrēšanu un izskaidrot, ko īsti nozīmē patiesā labuma guvējs un kā publiskajā telpā šis termins tiek pārprasts.

Latvijā nav ieviests dalījums starp mantisko labuma guvēju un struktūras kontrolētāju, pārvaldītāju

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteikts, ka patiesais labuma guvējs ir

fiziskā persona, kura ir klienta — juridiskās personas — īpašnieks vai kura kontrolē klientu, vai kuras vārdā, labā, interesēs tiek nodibinātas darījuma attiecības vai tiek veikts gadījuma rakstura darījums, un tā ir vismaz:

attiecībā uz juridiskajām personām — fiziskā persona, kurai tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā 25 procenti no juridiskās personas kapitāla daļām vai balsstiesīgajām akcijām vai kura to tiešā vai netiešā veidā kontrolē.

Šis likums ir balstīts uz Eiropas Savienības izstrādātu direktīvu par PLG norādīšanu. Balstoties uz šo, katra dalībvalsts izstrādā likumu, kā tiek reģistrēts, noskaidrots uzņēmuma PLG attiecīgajā valstī.

Apjukums prasībās par PLG deklarēšanu rodas tajā, ka Latvijā par patieso labuma guvēju sauc gan personu, kurai tieši vai netieši pieder vairāk nekā 25% daļas (akcijas) kompānijā, gan arī tādu personu, kurai nekas nepieder, bet kura šo kompāniju kontrolē.

Piemēram, tādā situācijā, kad vienai personai ir tiesības saņemt vairāk nekā 25% mantiskā labuma no kompānijas, bet citai personai ir tiesības izlietot dalībnieka (akcionāra) balsstiesības kompānijā, negūstot mantisku labumu, bet pārvaldot kompāniju un to šādā veidā kontrolējot, abas šādas personas Latvijas likuma izpratnē ir patiesie labuma guvēji. Kaut arī viens gūst mantisku labumu dalības (akcionārības) dēļ, bet otrs – nav dalībnieks (akcionārs), tomēr kontrolē kompānijas darbību.

Tādēļ, ka reģistrēšanai par PLG robežšķirtne ir vairāk nekā 25% mantiskās intereses kompānijā, var rasties šāda situācija: uzņēmumā, piemēram, ir četri dalībnieki – vienam ir 40% akciju, bet pārējiem trim ir pa 20%. Pēdējie trīs balso katrs savā izpratnē, bet viņu dalības apmērs, lai arī ir būtisks, tomēr nepārsniedz 25%, tādēļ tie nav deklarējami kā PLG. Savukārt tas, kuram pieder 40%, realitātē var būt mazākumā iepretim pārējiem akcionāriem kopā, jo ar saviem 40% nevar īstenot nevienu no savām iecerēm, taču likuma izpratnē par PLG reģistrējams tikai viņš.

Tikmēr, aplūkojot Nīderlandes definējumu patiesā labuma guvējiem, rodas lielāka skaidrība par to, cik patiesā labuma guvēja jēdziens ir plašs un kā tas būtu skaidrojams. Nīderlandes likumos tiek nošķirti divi atšķirīgi jēdzieni:

patiesais patiesā labuma guvējs un pseido patiesais labuma guvējs.

Proti, šajā valstī noteikts, ka primāri jānorāda mantiskie labuma guvēji viņu mantiskās intereses kompānijā un dalības (akcionārības) dēļ. Ja viņus nav iespējams noskaidrot vai tādu vienkārši nav, tad tālāk var uzskatīt, ka ir tā saucamie pseido beneficiāri, nereti kompānijas vadība, kas kontrolē kompāniju, bet tad uzreiz ir skaidrs, ka šīs pseido personas tiek atklātas sabiedrībai kā tādas, kas kontrolē kompāniju, nevis kurām ir būtiska mantiskā interese kompānijā dalības (akcionārības) dēļ.

Pseido PLG ir menedžeri, kompānijas valdes, kas ir iesaistīti kādā kompānijas darbības posmā. Tie ir darbinieki, kam ir ietekme, kontroles elements pār kādu struktūru, bet tiem nav līdzdalības intereses. Proti, struktūra ir izveidota tāda, ka cilvēkam de iure ir kontrole, taču viņš nav mantiskā labuma guvējs.

Šāds veidojums tiek pielietots, piemēram, gadījumos, kad kompānijas īpašnieks nodod uzņēmumu mantojumā. Lai mantinieki visu «nenolaistu pa burbuli», sākotnējais īpašnieks kompāniju ieliek profesionālā pārvaldības struktūrā. Mantinieki joprojām ir mantiskā labuma guvēji, tomēr nekādas kontroles viņiem nav. Viņi nevar, piemēram, atcelt kompānijas valdi, pieņemt aplamus lēmumus, kas potenciāli var kompāniju izputināt. Respektīvi, struktūra tiek veidota tā, ka persona saglabā mantiskā labuma gūšanas tiesības, bet tai nav kontroles pār kompāniju. Šī struktūra Nīderlandē ir atrunāta arī likuma izpratnē, kas nozīmē, ka primāri jādeklarē ekonomiskie labuma guvēji. Ja tādi ir, tad nekādus menedžerus, valdi nedeklarē.

Mulsuma Latvijā būtu mazāk, ja arī Latvijas likums arī skaidri izšķirtu šādus patiesos mantiskā labuma guvējus no pseido labuma guvējiem, saucot vienus par, piemēram, patiesajiem mantiskā labuma guvējiem, bet otrus – par patiesajiem kontrolētājiem vai pseido patiesajiem labuma guvējiem.

Teorija praksē

Lai ilustrētu, kā nupat apskatītā teorija darbojas realitātē, BNN nolēma aplūkot vienu no apspriestākajiem tematiem saistībā ar PLG. Ir daudz neskaidrību, kādēļ Šveices advokāts Rudolfs Meroni Latvijas Uzņēmumu reģistrā ir deklarēts kā patiesā labuma guvējs uzņēmumos, kur Aivaram Lembergam pieder kompānijas daļas, tādēļ ir vērts izpētīt, kā likums darbojas šajā konkrētajā gadījumā.

Lembergam PLG tiesības ir arestētas. Viņš nevar dot nekādas instrukcijas arestētās mantas glabātājam Meroni par to, ko darīt un ko nedarīt uzņēmumā. Normālos apstākļos Lembergam būtu tiesības mēģināt ietekmēt holdinga struktūru, taču pašlaik viņam tas ir liegts.

Attiecībā uz arestētās mantas glabātāju Rudolfu Meroni, piemēram, Ventbunkera, deklarācijā, kas iesniegta UR, ir pateikts, ka viņš nav ne tieši, ne netieši Ventbunkers akcionārs. Taču viņš īsteno kontroli pār Ventbunkers akcionāru struktūras vairākumu, tādēļ Latvijas likuma izpratnē viņš atbilst PLG definīcijai. Viņš var tikt uzskatīts par PLG, pamatojoties uz holdinga struktūru, tajā esošajiem korporatīvajiem amatiem un aresta lēmumiem. Respektīvi, Meroni var tikt uzskatīts par uzņēmumu VentbunkersKālija parksVentspils tirdzniecības osta PLG, tādēļ, ka viņš kontrolē šos uzņēmumus, bet nav to nedz tiešs, nedz netiešs akcionārs.

Jebkurš PLG statuss kompānijā nebūt nenozīmē līdzīpašnieka statusu kompānijā. Latvijas likuma izpratnē PLG var būt arī cilvēks, kas nav tās īpašnieks, bet tikai kontrolē to.


Pievienot komentāru

  1. Guncha teica:

    Pat neizlasot rakstu līdz galam man ir skaidrs. ka visi ierēdņi, juristi, konsultanti un politiķi un visi viņu tuvākie divās paaudzēs uz abām pusēm, kas iesaistīti šī likuma pieņemšanā, sodāmi par tautas nodevību ar visas mantas un īpašumu konfiskāciju un mūža aizliegumu ieņemt jebkādu no budžeta tieši vai pastarpināti apmaksātu amatu vai pat fizisku darbu, kā arī saņemt jebkādus budžeta apmaksātus pakalpojumus un atbalstu.

  2. Anonīms teica:

    Mans lielais brālis patiesais labuma guvējs.

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->