Pavļuts iztur neuzticības balsojumu, saglabājot ministra amatu

Saeima ceturtdien, 16.septembrī, noraidījusi Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputātu priekšlikumu izteikt neuzticību veselības ministram Danielam Pavļutam (AP).

Par Pavļuta atbrīvošanu no amata balsoja 34 deputāti, bet pret bija 50 parlamentārieši.

Pavļuta demisijas pieprasījumu bija iesnieguši ZZS deputāti Edgars Tavars, Uldis Augulis, Armands Krauze, Janīna Jalinska, Jānis Vucāns, Gundars Daudze, Viktors Valainis, Raimonds Bergmanis, Jānis Dūklavs, Māris Kučinskis un pie frakcijām nepiederošais deputāts Didzis Šmits.

Debatēs Saeimas deputāts, Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP) uzvēra, ka nav slēpti secinājumi par vienu no opozīcijas pārmetumiem – vakcinācijas kļūdu attiecībā uz jauniešiem. Veselības inspekcija ir secinājusi, ka pusē gadījumu neatbilstoša vakcinācija ir veikta ar Moderna vakcīnu, kas īsu laiku pēc tam tika reģistrēta arī jauniešu vakcinēšanai, atzīmēja Dūrītis.

Politiķis norādīja, ka divām trešdaļām no šiem jauniešiem ir tuvu 18 gadiem, tāpat bija gadījumi, kad jauniešu vecāki pieprasīja attiecīgās vakcīnas izmantošanu. Kādiem no jauniešiem novērota paaugstināta temperatūra, bet kopumā pārāk negatīvu blakņu viņiem nav bijis, izrietēja no Dūrīša paustā.

VM parlamentārais sekretārs uzsvēra, ka Pavļuts kļuva par ministru tad, kad veselības aprūpe bija novājināta un bija krīzes situācija ar Covid-19 izplatību. Pavļuts savu darbu ir paveicis godam un turpinās to darīt, uzsvēra Dūrītis. Viņš atzīmēja, ka ministram krīzes laikā ir izdevies paveikt vairāk nekā citiem ministriem miera laikā.

Politiķis norādīja, ka Latvijā ir novērsti tādi Covid-19 saslimšanas pīķi, kādi piedzīvoti vairākās citās valstīs,

tāpat veselības aprūpes nozare, tajā skaitā slimnīcas, tagad esot daudz labāk sagatavojušās Covid-19.

Politiķis atzina, ka varēja savakcinēt vairāk cilvēku, bet jāņem vērā, ka daudzas VM iniciatīvas tika apturētas, tajā skaitā Saeimā tika apturēta iniciatīva par pienākumu vakcinēties medicīnas, izglītības un sociālās aprūpes jomās strādājošajiem.

Dūrītis arī pārmeta, ka daļa no opozīcijas ir panākusi, ka liela daļa cilvēku nav vakcinējušies – tas ir panākts ar Covid-19 sākotnējo noliegumu, to pielīdzinot gripai, tāpat tiek veikta runāšana ekspertu vietā un ekspertu viedokļu diskreditācija. «Vai tad tiešām mums visiem nerūp, lai ātrāk izietu no šīs Covid-19 pandēmijas?» retoriski vaicāja VM parlamentārais sekretārs.

Opozīcijas deputāts Didzis Šmits debatēs savukārt uzsvēra, ka Covid-19 izplatības mazināšana nav iespējama bez sabiedrības uzticības.

Necilvēcīga kļūda ar bērnu vakcināciju ar neparedzētām vakcīnām ir vēl viens kliedzošs gadījums, kas neveicina uzticību, akcentēja Šmits. Politiķis pauda, ka «prātam nav aptverams», ka veselības ministrs Pavļuts joprojām neesot izskaidrojis, kā tas varēja notikt, kā arī nav apliecinājis, ka šāda situācija neatkārtosies.

AP frakcijas vadītājs Juris Pūce uzsvēra, ka Covid-19 pandēmiju apvij plaša apjoma dezinformācija, neiedomājamas baumas un viltus ziņas. Pūce aicināja visus deputātus atbalstīt zinātnē balstītās atziņas attiecībā uz Covid-19. Politiķis norādīja, ka tik apjomīgā procesā kā Covid-19 izplatības mazināšana var tikt pieļautas kļūdas, taču kopumā pārmetumi ministram vērtējami kā pašmērķīgi un tukši, tāpēc viņš aicināja balsot pret demisijas pieprasījumu.

Debatēs Tavars norādīja, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) un Pavļuts iepriekš solīja, ka vakcinācija būs brīvprātīga, bet vēlāk tika plānota «obligātā vakcinēšanās». Šie lēmumi šķeļ, nevis vieno sabiedrību, līdz ar to daudzi cilvēki nevakcinējas, jo viņi netic valdībai, politiķiem un veselības ministram, uzsvēra Tavars.

Kā problēmas ZZS politiķis minēja, ka Latvijā ir viena no zemākajām vakcinācijas aptverēm, tāpat daļai no audzēkņiem skolās ir jānēsā maskas no zvana līdz zvanam.

Tāpat daudzi vecāki ir neziņā par to, kas notiek ar skolēnu testēšanu, kas ir process ar problēmām, norādīja deputāts, kurš kā piemēru minēja to, ka viņa bērns atbildi uz testu saņēma pēc divām nedēļām.

Tavars kritizēja Pavļutu, ka pēc tam, kad bērni saņēma viņiem neparedzētas vakcīnas pret Covid-19, Pavļuts kādu laiku klusējis un aizvien neesot izskaidrojis to. Arī opozīcijas pārstāvjiem par šīm neparedzētajām vakcīnām zvanīja vecāki, jo nezina, kādu vakcīnu bērni saņēmuši, uzsvēra politiķis.

Debatēs Saskaņas deputāts Valērijs Agešins sacīja, ka katrs ministrs ir atbildīgs Saeimas priekšā, un, viņaprāt, veselības ministra amatā nepieciešams kāds, kuram ir sajēga par medicīnu un to, kā šo nozari vadīt. Tomēr 13.Saeimā tā nenotiek, teica parlamentārietis.

Pēc viņa domām, pateicoties Covid-19 pandēmijai, iedzīvotājiem ir izdevies ieraudzīt to, cik dziļā krīzē ir ierēdniecība. Vienlaikus viņš teica, ka Covid-19 pārvarēšanas laikā pieļautas kļūdas, plānošanas nepilnības un notikuši «neiedomājami skandāli», kurus Saeimā izmeklē Parlamentārās izmeklēšanas komisija.

«Jau tagad ir skaidrs, ka krīzes situācijas risināšanā trūkst kompleksākas pieejas,» teica deputāts, piebilstot, ka ar krīzes vadības menedžmentu aizvien ir reālas problēmas. Viņš minēja, ka arī ar vakcināciju nesokas visai labi, piebilstot, ka arī ar «komiskā» reklāma nedod vēlamo rezultātu un nestrādā.

Viņaprāt, vajag skaidru un mērķtiecīgu stratēģiju, kas palīdzētu risināt krīzes situāciju.

Tāpat svarīgi esot Ministru kabineta noteikumus padarīt skaidrus un saprotamus ikvienam iedzīvotājam.

Agešins aicināja balsot par neuzticības izteikšanu veselības ministram.

Savukārt opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko (LPV) norādīja, ka Pavļuts ir ļoti «noderīgs» ministrs, jo prot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadītajai valdībai nozīmīgu lietu – melot. Pēc viņas domām, neviens cits neprot melot tik labi, cik Pavļuts.

Kā iepriekš informēja ZZS preses sekretāre Dace Kārkliņa, partiju apvienība veselības ministram pārmet «haosu jaunā mācību gada sākumā» skolēnu testēšanas organizēšanā, neskaidras prasības par sejas masku lietošanu izglītības iestādēs, turklāt partija uzskata, ka ministram ar demisiju jāatbild par situāciju, ka daži pusaudži saņēmusi vecumam neatbilstošas Covid-19 vakcīnas.

Nacionālā veselības dienesta izstrādātajā Vakcinācijas rokasgrāmatā noteikts, ka vakcinācijai pret Covid-19 pusaudžiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem pašlaik ir divas Eiropā reģistrētas vakcīnas: ražotāja Pfizer/BioNTech vakcīna un Moderna vakcīna, bet pārējās reģistrētās un Latvijā pieejamās vakcīnas pret Covid-19 AstraZeneca un Janssen pašlaik ir apstiprinātas lietošanai tikai pieaugušajiem no 18 gadu vecuma. Pusaudžiem un bērniem šīs vakcīnas nedrīkstot izmantot.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas