Pavļuts: Jāpierod pie jēdziena «ilgais Covid»

Mums jāsāk pierast pie jēdziena «ilgais Covid», jo vīruss nepazudīs uz «burvju mājiena» un arī pēc vakcinācijas beigām var nākties samierināties ar ierobežojumiem gan ceļojot, gan ikdienā, 17.februāra preses konferencē sacījis veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš norādīja, ka mūs turpinās ietekmēt jaunās vīrusa mutācijas.

Pavļuts arī atzina, ka cilvēkiem pamatvajadzības nav iespējams bezgalīgi nolikt malā, tādēļ 18.februāra sēdē tiks lemts par skaistumkopšanas nozares darbības atsākšanu no 1.marta. Iepriekš gan Ekonomikas ministrija izteica piedāvājumu nozares speciālistiem atsākt strādāt no 22.februāra.

Taču no pirmdienas, 22.februāra, klātienē varēs atsākt mācīties 1.–4.klašu skolēni tajās pašvaldībās, kurās kumulatīvais saslimstības rādītājs 14 dienu laikā ir zem 200.

Pavļuts uzsvēra, ka šis ir piemērs, kad «visi varēja vērot, kā praksē darbojas luksofora princips, ka ir robeža – 200 saslimušie uz 100 tūkstošiem 14 dienu laikā –, pie kuras ir iespējams mainīt, uzlabot drošības pasākumus».

Veselības ministrs arī informēja, ka 16.februārī valdība lēma par ievērojami plašākas testēšanas iespējām ar dažādām metodēm.

«Vakcinācijas birojam ir uzdevums šai nedēļai – ik dienu jāvakcinē tūkstoš cilvēku.»

Pavļuts arī norādīja, ka vakcinējamo grupas pārklāsies, ka ir sākta sociālās aprūpes centru (SAC) darbinieku potēšana. Nākamnedēļ sadarbībā ar ģimenes ārstu asociācijām plānots sākt potēt seniorus.

«Paldies tām 504 ģimenes ārstu praksēm, kas paudušas gatavību piedalīties potēšanas īstenošanā,» izteicās Pavļuts.

Viņš arī sacīja, ka «ar dziļām sērām jāatzīmē liels mirstības pieaugums Latvijā».

Lasiet arī: Covid-19 pozitīvie gadījumi Baltijā pēdējās 24 stundās. Latvijā – 946, Lietuvā – 376, Igaunijā – 811

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs preses konferencē norādīja uz pozitīvo tendenci samazināties saslimstībai ar Covid-19.

«Vienmēr prieks sniegt labas ziņas. Šodien kumulatīvais rādītājs ir zemākais kopš maksimālā līmeņa, kas bija 10.janvārī.» Divu nedēļu laikā šis rādītājs ir samazinājies par 8%.

«Ja tā turpināsies, tad būsim starp tām ES valstīm, kas nebūs tumši sarkanā krāsā un uz kurām ir ļoti bīstami braukt,» atzīmēja epidemiologs.

Viņš pastāstīja, ka joprojām katru dienu atklāj ļoti daudz gadījumu – vidēji 680. «Visas kontaktpersonas nokontrolēt ļoti grūti,» piebilda Perevoščikovs.

Pozitīvo testu īpatsvars vidēji ir 7%, kas arī samazinājums. Viņš piebilda, ka testu apjoms ir labs.

Tāpat epidemiologs norādīja, ka 15% no saslimušajiem tiek hospitalizēti.

Vidēji tie ir 80 pacienti katru dienu, bet te arī ir samazinājums – septiņu dienu laikā par 5% mazāk.

Standarta riska objekti ir SAC un ārstniecības iestādes, bet tur arī samazinās saslimstība.

«Situācija joprojām ir ļoti trausla un to var viegli sagraut.»

Epidemiologs brīdināja par jauno Covid-19 vīrusa celmu izplatību, jo, pieaugot saslimstībai, pieaug arī hospitalizēto skaits, kas apgrūtina slimnīcu darbu.

Vienlaikus speciālists uzsvēra, ka, pateicoties ieviestajiem drošības pasākumiem, ir ļoti zema citu elpceļu slimību izplatība – īpaši bērnu vidū. «Tas liecina, ka pasākumi darbojas arī pret citiem sezonai raksturīgiem vīrusiem.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas