Pavļuts: Līdz rudenim sasniegt pūļa imunitātei nepieciešamos 70% vairs nešķiet reāli

Vasarā sarūkot vakcinēšanas aktivitātei, līdz rudenim sasniegt pūļa imunitātei no Covid-19 nepieciešamos 70% vairs nešķiet tik reāli, 28.jūnija intervijā Latvijas Radio atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš gan uzsvēra, ka ir optimists, bet pašreiz zemā vakcinēšanās aktivitāte nevieš pārliecību, ka pūļa imunitāti rudenī tiks sasniegta. «Tomēr viss ir mūsu rokās, tāpēc vajag pārvarēt bažas, neklausīties dezinformāciju sociālajos tīklos, un doties uz vakcinācijas centriem,» sacīja ministrs.

Viņaprāt, ir izdarīts un tiks turpināts strādāt pie tā, lai Latvijas iedzīvotāji pēc iespējas ērtākos veidos varētu saņemt vakcīnas pret Covid-19. Tāpat pašlaik noliktavās ir lieli vakcīnu uzkrājumi, jo ir saņemtas jaunas pošu devu piegādes, un patlaban ir pieejamas aptuveni pusmiljons vakcīnu devas.

Pavļuts arī atzina – nav pamata uzskatīt, ka vīruss rudenī neatgriezīsies. Tāpat viņš prognozēja, ka ar laiku jaunos Covid-19 gadījumus veidos bažas raisošais Covid-19 delta jeb Indijas variants, kura izplatību Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti pašlaik cenšas novilcināt, izsekojot šos gadījumus.

Tomēr, raugoties uz citu valstu pieredzi, Pavļuts neizslēdza, ka arī vasarā gadījumu skaits delta jeb Indijas varianta dēļ varētu pieaugt. 

«Pašlaik Latvijā no visiem saslimušajiem ar Covid-19 tikai 6% gadījumu ir konstatēts delta jeb Indijas variants, taču pēdējie Lielbritānijas veiktie pētījumi liecina, ka tas ir aptuveni 2,5 reizes lipīgāks par bāzes variantu, ko pazīstam jau gadu. Taču šajā gadījumā priecē fakts, ka Pfizer un AstraZeneca vakcīnas ir diezgan efektīvas arī pret šo vīrusu,» sacīja ministrs.

Pavļuts atgādināja par valdībā pirmssvētku dienā pieņemtajiem ierobežojumu atvieglojumiem, balstoties uz luksofora principu, kas pie saslimšanas 14 dienu kumulatīvā rādītāja uz 100 000 iedzīvotāju zem 100 ļāva «ieslēgt» luksofora dzelteno gaismu un mazināt gan pulcēšanās, gan platības prasības veikalos uz vienu klientu. Vienlaikus, saslimstībai pieaugot, var nākties «pārslēgt luksoforu».

Ministrs arī norādīja, ka otrdien paredzētajā valdības sēdē jauni lēmumi saistībā ar atvieglojumiem nav gaidāmi, bet piebilda, ka nākamais solis, kad varētu tikt ieviesti atvieglojumi ierobežojumos, ir brīdi, kad kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem būs zem 20 gadījumiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas