Pavļuts: Lielas vakcīnu piegādes plānots saņemt ātrākais aprīlī; piekrīt iegādāties vēl 420 000 Moderna potes

Pirmais mēnesis, kad Latviju varētu sasniegt bagātīgs vakcīnu daudzums, ir aprīlis, medijiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

«Pirmajā ceturksnī mēs noteikti nesaņemsim to AstraZeneca daudzumu, uz ko bija liktas cerības,» paziņoja ministrs.

Arī 28.janvārī valdības atbalstu guvušajā vakcinācijas plānā norādīts ievērojami zemāks ražotāja AstraZeneca piegāžu apjoms pirmajā ceturksnī, nekā iepriekš plānots. Proti, ja iepriekš bija paredzēts, ka pirmajā ceturksnī Latvija saņemtu 423 957 AstraZeneca pošu devas, tad šajā plānā šī ražotāja vakcīnu devu apjoms ir 108 791 deva.

Līdz ar to, pēc ministra sacītā, lielas pošu piegādes Latviju varētu sasniegt vien aprīlī. Tad tikšot saņemts ievērojams apjoms Pfizer un BioNTech vakcīnu devu, kā arī papildu AstraZeneca un Moderna vakcīnu kravas.

Saskaņā potēšanas plānu, otrajā ceturksnī Latvija saņems kopumā 1 757 831 vakcīnu. Kopumā 751 122 vakcīnu devas paredzēts saņemt no AstraZeneca, 344 410 – Pfizer un BioNTech, 199 783 – Moderna, 231 200 – Janssen Pharmaceutica NV un 231 316 – CureVac.

Valdība arī 28.janvārī arī atbalstījusi ieceri iegādāties papildu 420 000 ražotāja Moderna vakcīnu devu, kuras Latviju varētu sasniegt gada otrajā pusē, informēja Pavļuts.

«Mēs uzskatām to par nepieciešamu lēmumu, lai, ja gadījumā kādu citu ražotāju vakcīnas kavēsies, mēs justos droši, ka mums vakcīnas netrūks,» sacīja ministrs.

Tāpat Latvija pieteikusies potenciālo pošu iegādei no diviem citiem ražotājiem – NovaVax vakcīnām, kas varētu būt pieejamas gada vidū, un Valneva vakcīnām, par kuru nonākšanu ražošanā gan nav skaidru prognožu, pavēstīja ministrs.

Kā informēja Veselības ministrijā, no Novavax un Valneva plānots iegādāties vairāk nekā 546 000 vakcīnu devu. Pošu iegādei, loģistikai un vakcinēšanas nodrošināšanai valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīrusi finansējumu ne vairāk kā 14,3 miljonu eiro apmērā.

Jau ziņots, ka patlaban tiek prognozēts, ka optimistiskākajā scenārijā pošu pret Covid-19 apjoms, kas pietiktu visu Latvijas pieaugušo iedzīvotāju vakcinācijas pabeigšanai, varētu tikt saņemts šā gada trešā ceturkšņa beigās, norādīts Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā Covid-19 vakcinācijas plānā, ko ceturtdien atbalstīja valdība.

Plānā skaidrots, ka pašreizējais mērķis ir pēc iespējas ātrāk vakcinēt vismaz 70% visu Latvijas pieaugušo iedzīvotāju, tādējādi padarot iespējamu kolektīvo imunitāti pret Covid-19.

Saņemot pietiekamu vakcīnu daudzumu, kopā ar citām Eiropas valstīm plānots šo mērķi sasniegt līdz šī gada vasaras beigām.

Lai to izdarītu, būtu nepieciešams izveidot vakcinācijas sistēmu ar kapacitāti 100 000 potēšanas epizodes nedēļā, kas atbilst prognozētajam vakcīnu piegāžu ātrumam un ļauj ātri izvakcinēt visu piegādāto apjomu, skaidro VM.

Vadoties pēc pašreizējām prognozēm par pošu piegādēm, Latvija laika periodā no šī gada līdz nākamā gada pirmajam ceturksnim varētu saņemt kopumā 5 297 432 vakcīnu devas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas