Pavļuts: šī brīža zaļās enerģijas izmaksu modelis nav ilgtspējīgs

Daniels Pavļuts

«Šī brīža zaļās enerģijas izmaksu modelis nav ilgtspējīgs. Tas ir tāds mīts, ka, jā, zaļā enerģija ir dārgāka, bet tā ir «mūsējā», kas rada papildu labumus (parasti gan netiek konkretizēts – kādus) un palīdz mums cīnīties pret Krievijas gāzi un naftas produktiem, attiecīgi – tā ir «labāka»,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Tā spriest ir ļoti virspusēji. Šie papildu ieguvumi nespēj segt lielo atšķirību starp elektroenerģijas tirgus cenu un feed-in [iepirkuma] tarifu, intervijā laikrakstam Diena uzsver ministrs.

Viņš uzsver, ka laika gaitā atbalsts zaļajai enerģijai Latvijā ir evolucionējis visai savdabīgi – piekabinoties dabas gāzes referencei.

«It kā vajadzētu būt tā: zaļās enerģijas tehnoloģijas attīstās, nozare kļūst efektīvāka, teorētiski arī izmaksas samazinās, līdz ar to laika gaitā atbalsts dabīgi un nesāpīgi varētu samazināties. Kas notika Latvijā? «Piekabinājās» fosilo resursu cenām un «iet» tām līdzi. Fosilajiem kļūstot dārgākiem, sadārdzinās arī zaļā enerģija. Tas ir bezjēdzīgi. Tā turpinot, nekāda ekonomikas izaugsme nespēs kompensēt šādu «šķēri»…,» tā Pavļuts.

Viņaprāt, politikas veidotājiem nevajadzētu paļauties uz savu konkrētā brīža izpratni par to, kā attīstīsies tehnoloģijas, un rīkot skaistuma konkursus – vējam dodam tādu atbalstu, saulei – tādu utt. «Ir jānodefinē principi – ja tu ar savu tehnoloģiju esi spējis nodzīt savas izmaksas līdz noteiktam līmenim, lūdzu, tu kvalificējies noteiktam atbalsta tipam. Neesi? Turpini strādāt. Īsi sakot – tehnoloģiju neitralitātes princips, bez izņēmuma statusiem. Otrkārt, atbalsta mehānismam ir jābūt pakārtotam tirgus cenai, nevis izolētam no tās. Šobrīd ir sanācis tā, ka cilvēki, kuri realizē šos projektos, nejūt spiedienu būt efektīviem, jo amortizācijas spilvens ir tik liels, ka nav vajadzības sekot tirgū notiekošajam,» pārliecināts ministrs.

Ref: 102.000.102.2108

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas