Paziņoti Nobela prēmijas ķīmijā saņēmēji

Stokholmā kļuvuši zināmi Nobela prēmijas ķīmijā saņēmēji 2021.gadā. Zinātnieki novērtēti par asimetriskās organokatalīzes attīstīšanu. Prēmijas laureāti ir vācu ķīmiķis Benjamins Lists (Benjamin List) un britu ķīmiķis Deivids Makmilans (David Macmillan).

Trešdien, 6.oktobrī, Karaliskā Zviedrijas zinātņu akadēmija paziņojusi, ka zinātnes pasaulē augstais apbalvojums šogad ir saistīts ar molekulu veidošanas attīstīšanu ķīmijā.

«Būvēt molekulas – tā ir sarežģīta māksla. Benjaminam Listam un Deividam Makmilanam tiek piešķirta Nobela prēmija ķīmijā 2021, jo viņi izstrādājuši jaunu, precīzu metodi, ar ko būvēt molekulas – organokatalīzi. Tai ir bijusi liela ietekme uz pētniecību zāļu ražošanā, un tā ir paradījusi ķīmiju dabai draudzīgāku,» teikts prēmijas piešķīrēju paziņojumā.

Nobela prēmija, zinātne, Zviedrija, ķīmija, molekulas, pētniecība, pasaule
Britu ķīmiķis Deivids Makmilans. Foto: AFP/SCANPIX

Lasiet arī: Nobela prēmijas fizikā saņēmēji skaidrojuši klimata fiziku

Lista darba vietas ir Ķelnes Universitāte un Maksa Plancka Ogļu izpētes institūts Vācijā. Makmilans savukārt strādā Prinstonas Universitātē, ASV. Nobela prēmijas ķīmijā kopējā summa ir desmit miljoni Zviedrijas kronu (990 000 eiro), un Listam un Makmilanam katram tiks piešķirta puse no tās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas