bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 19.07.2019 | Vārda dienas: Digna, Jautrīte, Kamila, Sāra
LatviaLatvija

Pēc deviņu stundu ilgas diskutēšanas par Rīgas mēru ievēl Turlo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(-1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jaunievēlētais Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais

Rīgas domes deputāti ceturtdien, 30.maijā, ārkārtas sēdē par domes jauno priekšsēdētāju ievēlēja Gods kalpot Rīgai deputātu Daini Turlo.

Neviens cits kandidāts mēra krēslam virzīts netika, bet Turlo bija izvirzījis aizejošais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S). «Par» Turlā kandidatūru balsoja 32 valdošās koalīcijas deputāti, bet 23 klātesošie opozīcijas deputāti izvēlējās balsojumā nepiedalīties.

«Darīt darbus savā dzīvē, tostarp kara apstākļos, manā dzīvē ir bijis vieglāk, nekā šodien ieņemt Rīgas domes priekšsēdētāja amatu,» pēc ievēlēšanas amatā teica jaunais Rīgas mērs.

Turlais pateicās par viņam izrādīto uzticību un dāvāto iespēju strādāt, norādot, ka šodien savu gatavību darbam viņš ir apliecinājis. «Esmu apliecinājis gatavību strādāt, lai galvaspilsēta plauktu, cilvēki būtu laimīgi un apmierināti. Apsolu attaisnot jūsu uzticību, ar pilnu atbildību apzinoties, cik tas būs sarežģīti un grūti,» sacīja politiķis.

Mērs izteicās, ka nav nozīmes tam, kurš ieņemtu mēra amatu, jo visi deputāti esot «radīti kalpot savai tautai un rīdziniekiem». «Esam nolemti darīt visu, lai cilvēki kļūtu iecietīgāki, draudzīgāki un izturētos ar cieņu pret jebkuru savu līdzgaitnieku, neatkarīgi no viņa tautības, vecuma, nacionālās piederības un pārliecības,» sacīja Turlais.

Savukārt līdzšinējais domes vadītājs Ušakovs atvadu runā sacīja, ka būt par Rīgas mēru «ir bijis izcils gods». Viņš esot pateicīgs ikvienam pašvaldības darbiniekam un kolēģiem par kopā paveiktajiem darbiem.

Dainis Turlais

Sākotnēji bija plānots, ka 30.maijā vēl vienā ārkārtas sēdē tiks ievēlēts arī otrs Rīgas vicemērs, kura postenis kļuva brīvs, no amata atkāpjoties Oļegam Burovam (GKR). Šī sēde jau bija nozīmēta uz pulksten 20.00, tomēr opozīcijas darbību rezultātā ievilkās sēde, kurā tika vēlēts Rīgas mērs, tāpēc pēc ievēlēšanas Turlais paziņoja, ka vicemēra vēlēšanas ceturtdienas vakarā vairs nenotiks un tā ievēlēšanai tikšot sasaukta jauna sēde «likumā noteiktajā kārtībā».

Otra vicemēra amata kandidāta vārds joprojām nav oficiāli atklāts, taču neoficiāla informācija liecina, ka šim amatam tiks virzīts Saskaņas politiķis Sandris Bergmanis, kurš ir apliecinājis, ka būtu gatavs to ieņemt. Tādējādi abi vicemēri būs Saskaņas politiķi.

Līdz šim Turlais pašvaldībā ieņēma Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītāja amatu.

Kopumā Turlā iztaujāšana ilga sešas stundas, bet kopā ar pārtraukumiem un debašu sadaļu par mēra ievēlēšanu tika diskutēts vairāk nekā deviņas stundas. Debašu sadaļā opozicionāri pauda viedokli, ka mēra nomaiņa situāciju pašvaldībā neuzlabos. Viņi ir pārliecināti, ka esot sācies koalīcijas noriets.

Opozīcijas deputāts Ģirts Lapiņš (VL-TB/LNNK) pauda viedokli, ka līdz ar mēra maiņu «domei tiek pārkrāsots žog». «Vecā korupcijas seja iet prom un mainās jauna fasāde, bet nekas jau nemainīsies,» teica Lapiņš, paužot viedokli, ka Turlais nespēs apturēt korupcijas sērgu pašvaldībā.

Cits opozīcijas deputāts Druvis Kleins (JKP) pauda viedokli, ka, skatoties uz notiekošo domē, rodoties sajūta, ka «sēdi autobusā, kuru koalīcija stūrē pa pretējo braukšanas joslu». Viņš atzina, ka Ušakovs savulaik ir izdarījis arī labus darbus, taču uzsvēra, ka ir daudzi sliktie darbi, kas visu labo sabojājuši. «Iespējams, Turlajam izdosies apturēt koalīcijas autobusu, taču man drīzāk ir sajūta, ka beigās mēs nonāksim ainā, kurā divi aizgājušie vīri, dzerot mohito, noskatīties, kā KNAB sacaurumo te palikušo autobusu,» tēlaini runāja Kleins.

Savukārt deputāts Ansis Ansbergs (LA) sacīja, ka

«var jau priecāties», ka Saskaņa grimst, taču viņu uztraucot, ka līdz ar to grimst arī Rīga.

«Šobrīd domē es dzirdu depresīvo runu plūdus, ka jāgaida vēlēšanas un tad jāsāk ko labot, bet, lai visi dievi stāv mums klāt, ja mēs nolaidīsim rokas un neko nedarīsim divus gadus. Mums jāturpina sniegt priekšlikumus un kaut kas jādara,» aicināja Ansbergs.

Opozicionāri arī pauda viedokli, ka Turlais tiekot izmantots, tāpēc neesot skaidrs, kādēļ viņš vispār šim amatam piekritis. «Turlais tiek turēts kā apkopējs, kurš novāks lielo kungu dzīru galdu. Jāatzīst, ka ballīte ir bijusi uz goda, jo ēsts un dzerts ir desmit gadus uz nebēdu, daži dzērieni pat bez akcīzes markām. Bet tas viss ir darīts par svešu naudu,» situāciju pašvaldībā kritizēja deputāts Mārcis Kūlis (JKP).

«Es vispār brīnos, kā izbijis ģenerālis šim visam piekrita. Liekas, ka jūs nostādīja rindā un izvēlējās garāko, kurš var izturēt sitienus līdz vēlēšanām. Jūs Turlo nobeigsiet, viņš taču ir pensionārs, viņam vēl jādzīvo,» spriedelēja deputāte Marija Balcere (JKP).

Tikmēr Turlo aizstāvēja vairāki koalīcijas deputāti. Piemēram, deputāte Eiženija Aldermane (GKR) dalījās pieredzē par darbu Eiropas Padomē, kur, ja kādam nepatīk cilvēka ziņojums, pret viņu vienalga izturas ar cieņu. «Bet šeit jūs nākat tikai ar negatīvu attieksmi pret cilvēku, kurš ir autoritāte Eiropas mērogā,» paziņoja Aldermane.

Valdošās koalīcijas deputāts Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) sacīja, ka ar izbrīnu klausījies opozicionāru runas un iedomājies, kā būtu, ja koalīcija domi vadītu četras dienas nedēļā, bet opozīcija – pārējās trīs. «Diez ar kādām idejām tad jūs konkurētu, jo šodien jūs varējāt piedāvāt alternatīvus risinājumus jebkurā jomā, bet es neko tādu nedzirdēju. Jūs nepiedāvājat atbalstu vai radošu pieeju, bet protat tikai kritizēt,» opozīcijai pārmeta Stepaņenko, izsakot pateicību Turlajam par izrādīto drosmi uzņemties amata pienākumus.

Vicemērs Vadims Baraņņiks (S) pauda viedokli, ka šodien piedzīvotā ilgā iztaujāšana pierādījusi, ka opozīcijai esot «bail, ka domi vadīs izcila personība». «Tas apliecina, ka mēs šobrīd ievēlam ļoti stipru kandidātu un esmu pārliecināts, ka viņš būs izcils priekšsēdētājs,» teica Baraņņiks.\

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (no kreisās) un jaunievēlētais Rīgas domes priekšsēdētājs Dainis Turlais

Turlais ir dzimis 1950.gadā. Karjeru vēl padomju gados viņš sācis kā militārpersona, tostarp dienējis Afganistānā, no 1992. līdz 1994.gadam bijis Latvijas Aizsardzības spēku komandieris. Vēlāk viņš bijis tā laika Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa padomnieks aizsardzības un stratēģiskās plānošanas jautājumos.

Pēc tam Turlais iesaistījies politikā un no partijas Saimnieks saraksta ievēlēts par 6.Saeimas deputātu, viņš bijis arī iekšlietu ministrs Andra Šķēles valdībā. Iekšlietu ministra amatu Turlais atstājis pēc Talsos ugunsdzēsēju svētkos notikušās traģēdijas, kurā gāja bojā astoņi bērni.

1999.gadā Turlais mainījis partejisko piederību un kļuvis par savienības Latvijas ceļš (LC) biedru, kuru gan ātri pametis un 2002.gadā iestājies Tautas saskaņas partijā. Viņš ticis ievēlēts 8.Saeimā.

2004.gadā viņš vēlreiz mainījis partejisko piederību un iestājies Latvijas Pirmajā partijā (LPP). 2009.gadā viņš ievēlēts Rīgas domē no Aināra Šlesera vadītās partijas LPP/LC. Kopš tā laika viņš strādā domē, gan nomainot partejisko piederību uz GKR.

Turlā deklarācija par pērno gadu liecina, ka viņam pieder nekustamais īpašums Carnikavas novadā, pērn ražota un par aptuveni 28 000 eiro iegādāta automašīna Toyota CHR un daļas uzņēmumā Consulting D&D. Turlais pašvaldībā algā saņēmis 34 175 eiro, militārajā pensijā no Krievijas – 8 490 eiro, bet bezskaidrā naudā viņš Meridian Trade Bank uzkrājis aptuveni 30 000 eiro.

Deklarācija liecina, ka jaunais mērs ir precējies, viņam ir dēls un meita.


Pievienot komentāru

  1. Daina teica:

    ”Apsveicu” beidzot mums būs mērs , kurš saņem militāro pensiju no Krievijas – 8 490 !!

  2. EX teica:

    D. Turlais ir ļoti pieredzējis politiķis kuram patīk vara un varēšana. Cerams, ka viņa latviskai gēns palīdzēs ieviest kārtību un patīrīt augeja staļļus Rīgā.Dzīvosim redzēsim. Rīgas mērs pēc ranga ir Eiropas Savienības dalībvalsts Latvijas galvaspilsētas mērs. Vņam ir laba humora izjūta…

Starp pārkāpumiem Muižnieka vēlēšanās uzsver dalībnieku skaita neprecizitātes

IKVD veiktās pārbaudes ziņojumā par konstatētajiem pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās lielāks akcents tiek likts uz neprecizitātēm par reģistrēto dalībnieku skaitu pirms un pēc vēlēšanām.

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.

Ukraina pēc Putina pasu piedāvājuma gatavo reformu pilsonības piešķiršanā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis licis pārveidot Ukrainas pilsonības piešķiršanas kārtību, tā reaģējot uz Kremļa rīkojumu, ar ko Krievija paplašina to ukraiņu loku, kuri var pieteikties Krievijas pasu saņemšanai paātrinātā kārtībā.

ST vērtēs normas, kas noteic mācības augstskolās un koledžās īstenot valsts valodā

ST pēc 20 13.Saeimas deputātu iesnieguma ierosinājusi lietu par to, vai Augstskolu likumā noteiktās normas, kas nosaka, ka augstskolas un koledžas studiju programmas īsteno tikai valsts valodā, atbilst Satversmei.

Dobeles un Tukuma vēja parkos atļauj izvietot 35 vēja turbīnas iecerētās 51 vietā

VPVB SIA Eolus ir izdevis atzinumu par vēja elektrostaciju parku Dobele un Pienava būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļauj izbūvēt 35 no sākotnēji plānotās 51 vēja turbīnas.

Publiskai apspriešanai nodots likumprojekts, ar ko zāles cer padarīt pieejamākas, bet zāļu tirgu – caurskatāmāku

VM publiskajai apspriešanai nodevusi likumprojektu, kas paredz likt lieltirgotavām zāļu aprites uzskaiti veikt tikai elektroniskā formātā un par to informēt arī Zāļu valsts aģentūru.

ASV notriec Irānas lidaparātu, pieaug saspīlējums Persijas līcī

Amerikas Savienotās Valstis Arābijas jūrā ir notriekušas Irānas bezpilota lidaparātu, pieaugot militāram saspīlējumam starp Vašingtonu un Teherānu.

VVD: Baldonē atklātās ķimikālijas videi un cilvēkiem draudus nerada

Baldonē Riekstukalna apkārtnē atrastās 30 mucas ar dažādām ķimikālijām tiešu apdraudējumu videi un cilvēkiem nerada, informē Valsts vides dienestā.

Jautājumiem par pašvaldību reformu atklās īpašu zvanu centru

VARAM ierīkojusi īpašu zvanu centru tieši iedzīvotāju jautājumiem par administratīvi teritoriālo reformu un tas darbu sāks no pirmdienas, 22.jūlija.

NATO StratCom FaceApp neuzskata par bīstamāku nekā Facebook, bet aicina izvērtēt, kam nododam savus datus

ASV celta trauksme par Krievijā tapušo lietotni FaceApp, kas ļauj dažu sekunžu laikā gūt priekšstatu, kā lietotājs izskatīsies vecumdienās. NATO StratCom lietotni gan neuzskata par bīstamāku par citām, kurām lietotāji uztic savus datus.

Skandināvu tūristu slepkavām Marokā piespriež nāvessodus

Marokā par divu skandināvu tūristu slepkavībām piespriests nāvessods trim teroristiskā grupējuma Islāma valsts atbalstītājiem.

Pārbaudei par Kalnmeiera atbrīvošanu lūdz iesniegt papildu informāciju

Saeimas deputātiem, pēc kuru rosinājuma sākta pārbaude, vai pastāv pamats ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbrīvošanai no amata, lūgts precizēt savu pieprasījumu, sniedzot konkrētāku informāciju saistībā ar iesniegumā minētajiem secinājumiem.

Petraviča jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vēlas vairāk atbildības valstij

Jaunajā bērnu tiesību aizsardzības modelī vairāk funkciju nonāks valsts pārziņā, pauda labklājības ministre Ramona Petraviča.

Nedēļas nogalē vietām paredz lietu, bet turpmākajām dienām – vasarīgu siltumu

Nedēļas nogalē biežāk uzspīdēs saule un lietus gaidāms tikai vietām austrumu rajonos, savukārt svētdienas vakarā Latvijā daudzviet līs, tomēr saglabāsies silts laiks.

Barnjē: ES darījusi visu, lai panāktu Brexit vienošanos

Brexit vienošanās ir sabalansēta un tā nodrošinās Lielbritānijas un ES sadarbību arī turpmāk, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu uzsvēra Eiropas Komisijas Brexit sarunu vadītājs Mišels Barnjē.

Alternatīvā teritoriālā reforma – vismaz pieci apriņķi un vairāk varas pašvaldībām

Alternatīvās administratīvi teritoriālās reformas autori piedāvā izveidot piecus vai astoņus apriņķus, proti, uz plānošanas reģiona bāzes vai republikas pilsētu administratīvās jaudas bāzes.