Pēc kara sākumā Ukrainā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju veido uzkrājumus

Ukrainā notiekošās karadarbības dēļ, finanšu vai pārtikas iekrājumus nebaltai dienai sākuši veidot 19% Latvijas sabiedrības, savukārt 23% to nevar atļauties, jo dzīvo no algas līdz algai, noskaidrots bankas Citadele jūlija veiktajā Baltijas iedzīvotāju aptaujā.

Dažāda apjoma finanšu iekrājumus kopš karadarbības sākuma sākuši veidot 13% iedzīvotāju, kamēr vēl 6% sākuši uzkrāt pārtikas rezerves rudens un ziemas sezonai.

Pārtikas uzkrājumus biežāk veido iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kuri dzīvo Kurzemē un Zemgalē.

Lietuvā situācija ļoti līdzīga – naudu pēc kara sākuma sākuši taupīt 12%, savukārt pārtiku – 8% respondentu.

Savukārt visaktīvāk resursus nebaltai dienai atliek Igaunijas sabiedrība – finanšu iekrājumus veido 15% sabiedrības un 12% izvēlas uzkrāt pārtikas resursus.

Starp finanšu iekrājumu veidotājiem 4% Latvijā atklāj, ka katru mēnesi var atļauties atlikt līdz 20 eiro, savukārt vēl tikpat respondentu ik mēnesi iekrājumiem pievieno līdz 50 eiro.

Līdz 100 eiro mēnesī uzkrāj 3% respondentu, bet tikai 2% no Latvijas sabiedrības var atlikt vairāk par 100 eiro mēnesī.

Visbiežāk lielākas summas var atļauties uzkrāt Rīgā dzīvojošie, kamēr Igaunijā ir divas reizes vairāk iedzīvotāju, kas ik mēnesi var atļaut iekrājumiem novirzīt vairāk kā 100 eiro mēnesī.

Aptuveni katrs trešais jeb 32% Latvijā uzkrājumus veidojuši gan pirms kara sākuma, gan šobrīd. To biežāk izdodas paveikt iedzīvotājiem zem 50, kuri savā profesijā ir vadītāji vai kvalificēti speciālisti.

Igaunijā situācija līdzīga (33%), savukārt Lietuvā iekrājumus gan pirms, gan pēc kara veido visvairāk iedzīvotāju Baltijas valstu vidū – 44%.

Pietiekami liela sabiedrības daļa atklāj, ka iekrājumus nevar izveidot, jo dzīvo no algas līdz algai – šādā situācijā atrodas 23% aptaujāto.

Visbiežāk no algas līdz algai dzīvo Latgalē, Vidzemē un Kurzemē dzīvojoši iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem, kuri ikdienā strādā pakalpojumu vai tirdzniecības sektorā, kā vai ir nekvalificēti strādnieki.

Lietuvā no algas līdz algai dzīvo 16%, savukārt Igaunijā – 21% respondentu.

Tāpat aptuveni katrs desmitais Latvijā un Lietuvā, kā arī 15% Igaunijā norāda, ka pirms kara regulāri veidoja uzkrājumus, taču pašreizējās dzīves dārdzības rezultātā iekrājumu veidošana ir atlikta uz nenoteiktu laiku. Šādu atbildi visbiežāk snieguši respondenti vecumā no 40 līdz 49 gadiem.

«Uzkrājumu veidošanai labākais laiks ir pavasaris un vasara, jo komunālo maksājumu slogs ir krietni mazāks. Šī brīža ekonomiskajā realitātē uzkrājumus nevar regulāri veidot aptuveni 57% sabiedrības, un rudenī šis skaitlis varētu kļūt lielāks,» atklāj Citadeles privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Teju katrs piektais jeb 18% atklāj, ka iekrājumus neveido, un šī tendence vērojama pensionāriem vai pirmspensijas vecuma iedzīvotājiem pēc 60 gadu vecuma.

Tikmēr 7% atklāj, ka inflācija un dzīves dārdzība viņiem ir likusi sākt tērēt līdz šim izveidotos uzkrājumus.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par uzkrājumu veidošanu nebaltām dienām banka Citadele sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat veica 2022.gada jūlijā, tiešsaistē aptaujājot 1000 iedzīvotājus Baltijas valstīs.

Lasiet arī: Latvijas iedzīvotājiem gan normālai, gan sapņu dzīvei vajag arvien vairāk naudas

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas