bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.11.2018 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Pēc pusotru gadu ilgām diskusijām konceptuāli atbalsta likumprojektu par Pēterbaznīcas īpašumtiesībām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pēc vairāk nekā pusotru gadu ilgām diskusijām Saeima ceturtdien, 1.novembrī, konceptuāli atbalstījusi likumprojektu par Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesībām. Likumprojekts paredz Pēterbaznīcas nodošanu Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) īpašumā.

Paredzēts, ka likumprojekta tekstu nākamā Saeimā vēl varēs pilnveidot starp lasījumiem, kas neizslēdz iespēju īpašumtiesības noteikt nevis LELB, bet LELB Vācu Svētā Pētera draudzei, ja tiks saņemts attiecīgais Uzņēmuma reģistra lēmums.

Nākamā, 13.Saeima, varēs lemt par šī likumprojekta tālāku skatīšanu.

Kā ziņots, atbildīgā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija iepriekš debates sēdē par šo likumprojeku sāka, vērtējot ieceri Pēterbaznīcu nodot LELB Vācu Svētā Pētera draudzes īpašumā.

Sākot diskusiju, deputāte Laimdota Straujuma (V) komisijas sēdē uzsvēra, ka galīgais lēmums par īpašuma tiesībām būtu jāpieņem 13.Saeimai, vienlaikus gan atzīstot, ka esošais Saeimas sasaukums nedrīkst atstāt savu darbu nepadarītu.

«Baznīcai ir jāpaliek baznīcai. Protams, Rīgas dome ir Pēterbaznīcā ieguldījusi savus līdzekļus, bet finansējumu iegulda arī valsts. Manuprāt, būtu ļoti pareizi, ja mēs pieņemtu likumu pirmajā lasījumā un tad tiktu vērtēta gan vienošanās, gan pārējie jautājumi,» sacīja Straujuma.

Arī deputāte Inguna Rībena (VL–TB/LNNK) aicināja «beidzot pieņemt lēmumu un baznīcu šajā garīgās krīzes laikā atdot baznīcai».

Parlamentāriete Inese Aizstrauta (ZZS), padziļināti iepazīstoties ar pieejamajiem dokumentiem, atgādināja par Pēterbaznīcas vēsturi, uzsverot, ka Pēterbaznīca nebūtu jānodod konkrētai reliģiskai organizācijai, to atstājot sabiedrībai. Aizstrauta pauda pārliecību, ka baznīca nespēs uzturēt tik lielu ēku kā Pēterbaznīca, kam par piemēru kalpojot Doma baznīca.

Deputāts Arvīds Pltapers sacīja, ka pastāv iespēja pazaudēt salīdzinoši lētu koncertvietu baznīcā, jo, piemēram, Svētā Jāņa baznīcā jau ir noteiktas lielas īres maksas.

Juridiskā biroja pārstāve Lilita Vilsone komisijas sēdē deputātiem vaicāja, vai attiecīgajā dienā par katru cenu jānovirza likumprojekts, «ieliekot kāju durvju spraugā», vai nepieciešams izstrādāt likumprojektu, kas būtu juridiski korekts un rādītu nepārprotamu likumdevēju gribu. Vilsone uzsvēra, ka katrs no variantiem rada sekas. Izvēloties vienu no šiem variantiem, ir konsekvences.

«Šodien [ceturtdien, 1.novembrī] apspriežam likumprojektu, kurā rakstīts, ka Svētā Pētera baznīca kļūs par LELB Vācu Svētā Pētera draudzes īpašumu. [Tas nozīmē, ka] īpašums tiks atdots subjektam, kura nav,» iepriekš komisijas ēdē skaidroja Vilsone, atgādinot, ka, neskatoties uz savstarpējo vienošanos starp baznīcām, tā vēl nav noformēta juridiski un nav saņemts Uzņēmumu reģistra atzinums. «Mēs nezinām, ko reģistrēs, vai reģistrēs, kāds būs reģistrācijas rezultāts. Patlaban ir Vācu draudze, bet nav LELB sastāvā esošas vācu draudzes,» skaidroja Vilsone.

Viņa tāpat pauda, ka Latvijas likumdošanas praksē, nododot īpašumā kādai konkrētai personai valsts īpašumu, tiek veidots īpašs likums, tajā paredzot konsekvences un pienākumus. Tādēļ Pēterbaznīcas gadījumā arī jānosaka konsekvences, kas izrietēs no likumdevēja gribas un tiks uzliktas īpašniekam. Vilsone akcentēja, ka likumdevējam pilnīgi noteikti jau pirmajā lasījumā ir jāpasaka, kas notiek, kad subjekts, kam nodots īpašums, izbeidz savu pastāvēšanu.

«Likumprojekts atkal paredz Latvijas likumdošanā nebijušu gadījumu, proti, baznīca nonāktu nevis atpakaļ valsts īpašumā, bet pārietu citai draudzei,» skaidroja Vilsone, uzsverot, ka, viņasprāt, tie ir pietiekami būtiski argumenti, lai izskatīšanai pirmajā lasījumā nevirzītu likumprojektu par Pēterbaznīcas nodošanu LELB Vācu draudzes īpašumā.

«Jūs saprotat, ka šīs sarunas bijušas tik ilgu laiku,» sacīja Straujuma, taujājot Vilsones padomu, kā šajā situācijā rīkoties, lai nepazustu komisijas paveiktais darbs.

Vilsone, kā arī Tieslietu ministrijas pārstāve rosināja atgriezties pie iepriekš komisijā noraidītā priekšlikuma, kas paredzēta Pēterbaznīcu nodot LELB, nevis pagaidām neeksistējošai LELB Vācu draudzei. Šāds solis noteiktu, ka būtu iespējams veikt likuma teksta grozījumus, saņemot attiecīgu Uzņēmuma reģistra atbildi, savukārt līdz tam laikam atliktu «ticēt vienošanai starp LELB un Vācu draudzi».

«Tas ir negaidīts pavērsiens,» situāciju vērtēja komisijas vadītājs. Atgādinājis deputātiem par iepriekš noraidītā priekšlikuma saturu, Adamovičs aicināja lemt par Pēterbaznīcas nodošanu LELB, kas bija sākotnējais Tieslietu ministrijas priekšlikums, ko vēl 2017.gada sākumā apstiprināja Ministru kabinets.

LELB pārstāvis atzīmēja, ka LELB nesaskata problēmu tajā, ka Pēterbaznīca tiks nodota LELB, nevis LELB Vācu draudzei, jo starp abām pusēm ir noslēgta vienošanās. Vācu draudzes pārstāvis, sakot, ka kopā ar LELB ir vienisprātis par Pēterbaznīcas nākotni, gan lūdza likumprojekta anotācijā iekļaut punktu par Vācu draudzes tiesībām.

Deputāte Lolita Čigāne aicināja atcerēties, ka šajā stāstā jāņem vērā arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas intereses.


Pievienot komentāru

Vējonis premjera amatā nevirza ne Pabriku, ne Gobzemu; Gaidīs parlamenta vienošanos

Tā kā nevienam no premjerministra kandidātiem šobrīd neesot izteikta vairākuma parlamentā, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis lēmis pagaidām nevirzīt nevienu premjera amatā, tai skaitā ne Aldi Gobzemu, ne Arti Pabriku.

ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments nespēj vienoties par budžetu

Par Eiropas Savienības budžetu 2019.gadam nav izdevies laikus panākt vienošanos starp bloka dalībvalstīm, kuras pārstāv ES Padome, un Eiropas Parlamentu.

Policija atzīst, ka 11.novembra krastmala nav labākais objekts masu pasākumiem

11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai, tomēr atbildīgie dienesti tuvākajā laikā analizēs, kā uzlabot drošību masu pasākumu rīkošanai šajā Rīgas centra daļā, norāda Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Ieceļ Saeimas komisiju vadītājus; to vidū Kols, Bondars, Kaimiņš, Tērauda

Latvijas Saeima apstiprinājusi deputātus darbam parlamentārajās komisijās. Desmit komisijām 20.novembrī paredzētas sēdes, kurās attiecīgi tiek ievēlēti arī komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri un komisijas sekretāri.

Durevskis apsūdzēts par 15 000 eiro kukuļa izspiešanu no maksātnespējīga uzņēmuma

Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA Junior Fashion un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, notikušajā tiesas sēdē informē prokurore Zane Pavāre.

26.novembrī visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

LTAB: Latvijā OCTA cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt

Latvijā transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenai tuvākajā laikā nevajadzētu kāpt, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes loceklis Juris Stengrevics.

NATO nosauc Lietuvu kā paraugu aizsardzības tēriņu celšanā

Lietuva ar tās aizsardzības tēriņu celšanu, kas veikta šogad, ir paraugs NATO aliansē, tā norādījis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

KP atļāvusi īstenot enerģētikas uzņēmuma Energia Verde īpašnieku maiņu

Konkurences padome atļāvusi apvienošanos, ar kuru Igaunijā reģistrētais privātā kapitāla ieguldījumu fonds Usaldusfond BaltCap Infrastructure Fund iegūst izšķirošu ietekmi pār SIA Energia Verde, iegādājoties 70% tās kapitāldaļu no AS Energoeco.

Ilvess Latvijas simtgadē atgādina par tautu kopīgo likteni Livonijā

Igaunijas eksprezidents Tomass Hendriks Ilvess ir apsveicis Latviju valstiskuma simtgadē un vērsis uzmanību uz stipro saikni starp latviešiem un igauņiem, kāda veidojusies Livonijas vēstures līkločos, simtiem gadu senā vēsturē.

Nosūtīts kriminālprocess par ūdenspīpju tabakas kontrabandu

Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde novembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtījusi kriminālprocesu par vairāk nekā 600 kilogramu ūdenspīpju tabakas kontrabandu no Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Apstiprināti deputāti darbam Latvijas parlamenta komisijās

Noticis balsojums, Saeimai apstiprinot deputātus, kuri turpmāk darbosies parlamentārajās komisijās. Par nobalsojuši 92 deputāti, pret un atturējies nebija neviens.

VID desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis par 0,8% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad desmit mēnešos valsts budžetā iekasējis 7,788 miljardus eiro, kas ir par 59,984 miljoniem eiro jeb 0,8% vairāk, nekā plānots.

Katoļu bīskapi Polijā atvainojas par bērnu seksuālu izmantošanu

Polijā katoļu baznīcas bīskapi ir lūguši piedošanu bērnu seksuālas izmantošanas gadījumu upuriem par noziegumiem, ko valstī ar dominējošu katoļticīgo kopienu ir pastrādājuši šīs kristīgās konfesijas garīdznieki un citi baznīcas darbinieki.

VID ģenerāldirektora amatam izvirzīta Ieva Jaunzeme

Ir noslēdzies Valsts kancelejas rīkotais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora atlases konkurss. Iegūstot visaugstāko komisijas novērtējumu, par konkursa uzvarētāju atzīta Ieva Jaunzeme, ziņo Valsts kancelejā.

Brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā viens cilvēks, bet cieta četri

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 17.novembra plkst. 6.30 līdz 20.novembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 117 izsaukumus, no kuriem 60 bija uz ugunsgrēku dzēšanu, 43 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

VP: Valsts svētku pasākumos Rīgā par sīkiem pārkāpumiem aizturēti trīs cilvēki

Latvijas valsts proklamēšanas 100.gadadienas pasākumi aizvadīti mierīgi un Rīgā tika aizturēti trīs cilvēki – viens par alkohola lietošanu publiskā vietā, divi par reklāmas stenda bojāšanu, pastāstīja Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

KNAB piecu gadu laikā prokuratūrai nodevis piecas lietas par noziegumiem veselības jomā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēdējo piecu gadu laikā nosūtījis prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai piecas krimināllietas, kas saistītas ar koruptīviem noziegumiem veselības nozarē.

Spānija noraidīšot Brexit līgumu, ja nesaņems veto tiesības par Gibraltāru

Spānija sarunās par Eiropas Savienības dalībvalstu atbalstu Lielbritānijas izstāšanās nolīguma projektam, ir paziņojusi, ka neatbalstīs grūtās sarunās panākto vienošanos, kamēr nesaņems īpašas veto tiesības. Spānija vēlas nodrošināt iespēju noraidīt iespējamu ES-Lielbritānijas tirdzniecības līgumu, kas attiektos arī uz britu Gibraltāru Spānijas dienvidos.

ASV un Eiropas biržās sarūk akciju cenas

ASV un Eiropas biržās pirmdien, 19.novembrī, samazinājās akciju cenas. Savienoto Valstu investorus darīja bažīgus ASV un Ķīnas tirdzniecības karš, izaugsmes palēnināšanās ASV tehnoloģiju sektorā, kā arī analītiķu prognozes, ka Savienoto Valstu ekonomikas izaugsme kļūs lēnāka.

Krievija veiks EDSO bruņojuma kontroles inspekciju Latvijā

No 20. līdz 23.novembrim četri Krievijas bruņoto spēku virsnieki Latvijā veiks Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas bruņojuma kontroles inspekcijas vizīti.

Nedēļas pirmajā pusē aukstums – naktī temperatūra nokrītas zem nulles

Šīs nedēļas sākumā pieturēsies auksts laiks un vietām gaidāmi nelieli īslaicīgi nokrišņi slapja sniega un sniega veidā, nedēļas vidū iestāsies sauss un nedaudz siltāks laiks, taču nedēļas beigās atkal ieplūdīs auksts gaiss, kas piekrastes rajonos izraisīs nelielus īslaicīgus nokrišņus.

Birkavs: Pašreizējo valdības veidošanu raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas

Pašreizējo valdības veidošanas procesu vislabāk raksturo divi vārdi – steiga un ambīcijas, pauž bijušais premjerministrs Valdis Birkavs. Viņš skaidro, ka steiga ir tāpēc, ka partijas pārāk ātri pieņem lēmumu par to nevarēšanu jeb izvēlēšanos nepiedalīties. Savukārt ambīcijas ir tās, kas šobrīd vada gribētājus kļūt par premjeriem.

Nedēļa Lietuvā. Valdība atbalsta kompensāciju piešķiršanu trauksmes cēlējiem

Precizējot trauksmes cēlēju regulējumu valstī, Lietuvas valdība, trešdien, 14.novembrī, apstiprinājusi noteikumus, kas paredz izmaksāt naudas kompensāciju tiem cilvēkiem, kuri tiesībsargājošām iestādēm snieguši vērtīgas ziņas par pamanītām nelikumīgām darbībām.

Daudz laimes 100.dzimšanas dienā, Latvija!

«Mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba,» tā 1911.gadā Rainis rakstīja lugā Indulis un Ārija. Šī atziņa caurvijusi veselu gadsimtu ar priecīgiem brīžiem un postu, iznīcību un atjaunotni, Latvijas valsts dibināšanu un valstiskās neatkarības atjaunošanu, kodolīgi paužot mūsu valstsgribu, ticību saviem spēkiem un vēlmi būt brīviem. Arī šodien mums pa spēkam ir viss, kam ticēsim, pauž simtgades svinību organizatori – Latvijas valsts simtgades birojs.