bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Pēc rubļa krituma būtiski sarūk Latvijas krievu pensionāru pensijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)


Novembrī Krievijas pensiju saņēmēju ienākumi kritās par 15 procentiem, taču lielākais kritums ir gaidāms nākamā gada sākumā. Tad pensijas jau būs sarukušas uz pusi, salīdzinot ar to, kādas tās bija šī gada vasarā.

Latvijā Krievijas vecuma pensijas saņem ap 7 000 pensionāru. Krievija tās aprēķina reizi trijos mēnešos. Tā fiksē rubļa kursu pret eiro, un attiecīgo naudas summu pārskaita Latvijas sociālās apdrošināšanas aģentūrai. Aģentūra pensijas katru mēnesi pārskaita saņēmējiem. Pēdējo reizi Krievija naudu skaitīja novembrī. Tobrīd rubļa vērtība pret eiro bija samazinājusies par 15 procentiem, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.

«No Krievijas mēs saņemam aptuveni 7 000 pensiju maksājumus un šie maksājumi notiek vienu reizi ceturksnī. Vienu reizi ceturksnī cilvēks saņem pensiju par trijiem mēnešiem kopā, ko ir izrēķinājusi Krievijas puse un mēs šajā procesā esam kā starpnieki, kas saņem naudas maksājumus un informāciju par šiem klientiem. Mēs redzam vienīgi to, ka šobrīd valūtas kurss ir nokrities, salīdzinot ceturto ceturksni ar trešo. Varētu teikt, ka pensija ir mazāka nekā iepriekš, kaut gan Krievijā pensija nav mainījusies,» stāsta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Baiba Felsberga.

Pensionārs, kurš augustā saņēmis 153 eiro lielu pensiju, novembrī dabūjis tikai 129 eiro.

Krievijas pensiju likums daudziem šķita pievilcīgs – piemēram, sievietes pensiju var saņemt jau no 55 gadu vecuma. Vēl līdz šī gada vasarai par vienu un to pašu stāžu līdz 1990.gadam lielāka bija kaimiņvalsts pensija. Tāpēc daudzi Latvijas nepilsoņi pensiju dēļ pieņēma Krievijas pilsonību. Vēl pavasarī uz šādas rīcības izdevīgumu norādīja arī Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs. Uzrunāts tagad, viņš noliedz, ka būtu mudinājis Latvijas nepilsoņus izvēlēties Krievijas pensiju un pilsonību. Šāda rīcība esot pašu cilvēku atbildība.

«Pirmkārt, mēs nevienu neaicinājām pieņemt Krievijas pilsonību. Krievijas pilsonību izvēlējās tie, kas to uzskatīja par nepieciešamu pēc dažādiem apsvērumiem, tostarp arī ekonomiska rakstura. Viņi to darīja pēc savas izpratnes un pārliecības, tāpēc šajā gadījumā apvainot Krieviju, ka tā Latvijas pilsoņus vai nepilsoņus mobilizēja Krievijas pilsonības pieņemšanai, nav pareizi. Otrkārt, es neizslēdzu, ka nestandarta situācijā, un tā tiešām ir nestandarta situācija, Krievijā rūpīgi analizēs, lai meklētu kādus risinājumus,» tā Vešņakovs.

Pavasarī labklājības ministre bija Ilze Viņķele aicināja cilvēkus pārdomāt lēmumu pensijas dēļ mainīt pilsonību, jo ne Krievijas ekonomika, ne pensiju sistēma nav stabilas.

Pēc raidījuma rīcībā esošās informācijas, vīlušies Krievijas pensionāri jau sāk interesēties par iespējām atgriezties pie Latvijas pensijām. Taču tas ir iespējams vienīgi tad, ja viņi kļūst par pilsoņiem – kārto valodas eksāmenu un naturalizējas. Iegūt nepilsoņa statusu Latvijā viņi vairs nevar.

«Pēdējos gadus mēs redzam, ka katru gadu 3 000 nepilsoņi izvēlas citas valsts pilsonību un 95 procentu gadījumos tā ir Krievijas pilsonība, tas ir trīs reiz vairāk nekā izvēlējušies Latvijas pilsonību. Esam novērojuši, ka tieši ap 55 gadiem nepilsoņi izvēlas kļūt par Krievijas pilsoņiem, jo tā var iegūt Krievijas pensiju. Par nepilsoni neviens vairs nevar kļūt, tikai par Latvijas pilsoni un tikai ar nosacījumu, ja šis Krievijas pilsonis Latvijā ir nodzīvojis pastāvīgi piecus gadus. Tas nozīmē, ja cilvēks ir ieguvis Krievijas pilsonību pirms diviem gadiem, viņam vēl jānodzīvo trīs gadi, lai būtu pilni pieci gadi pastāvīgi nodzīvoti Latvijā,» skaidro Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs.

Labākā situācija ir tie nepilsoņi, kam daļu pensijas maksā Krievija, bet daļu Latvijā. Cilvēki, kas saņem Krievijas pensijas, politiskus jautājumus necilā, vainīgos nemeklē, par nākotnes izredzēm nav optimistiski. Citādi ir ar tiem krievvalodīgajiem, kas saņem Latvijas pensijas. Viņi ir pārliecināti, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins savējos izglābs, ka pensiju jautājums tiks sakārtots.
Tomēr Krievijas palīdzību gaidīt nav pamata. Kā atzina Vešņakovs, Krievijas likumi neparedz segt valūtu svārstību radītos zaudējumus. Taču pensijas indeksēšot atbilstoši gada inflācijai un to prognozē deviņu procentu apmērā.

Pēc palīdzības rūkošo pensiju saņēmēji var vērsties tikai Latvijā – pie pašvaldības sociālajiem dienestiem, ja ienākumu kritums tos nostāda trūcīgu personu statusā. Daugavpils Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Benita Siliņa prognozē, ka lielāks klientu pieplūdums gaidāms nākamajā gadā, pēc nākamā ceturkšņa pensiju pārskaitīšanas.

Cerībām, ka Krievijas ekonomika un rublis tuvākajā laikā atgūsies, nav īpaša pamata. Swedbankas galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks prognozē, ka tuvākajā laikā rubļa vērtība turpinās sašļukt. «Naftas cenu kritums velk sev līdzi rubļa vērtības kritumu, un tas sev velk līdzi dažādu sociālo pabalstu, pensiju, valsts sektorā nodarbināto Krievijas iedzīvotāju ienākumu un pirktspējas samazinājumu. Līdz ar to viņi varēs nopirkt mazāk. Ja mēs savukārt skatāmies uz Latvijas iedzīvotājiem, kas saņem Krievijas pensiju, tad arī viņu pirktspēja Latvijā ļoti strauji samazinās, ja rubļa vērtība ir samazinājusies uz pusi, ja viņiem maksā pensiju rubļos, un viņi pēc tam to izmaina uz eiro tad viņam būs uz pusi mazāka summa. Cerēt, ka rubļa vērtība tagad strauji kāps un viņu pensija tagad atjaunosies, nav pamata. Pašreizējā situācijā pārskatāmā nākotnē, vismaz pāris gadu perspektīvā rubļa vērtība būtiski lielāka nebūs,» prognozē Kazāks.

Ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras starpniecību pensijas saņem 7 000 cilvēku, taču Latvijas pusē nav informācijas, cik daudz ir tādu cilvēku, kas saņem piemēram, militārās pensijas, vai kam Krievijas pensijas piešķirtas līdz 2011.gadam, kad stājās spēkā Latvijas un Krievijas vienošanās par sadarbību sociālās drošības jomā.

Ref: 102.000.102.8898


Pievienot komentāru

  1. paparde teica:

    kaut kā arī šķiet, ka Krievija parūpēsies par savējiem, lai nevairotu krievu neapmierinātību Baltijā…

  2. hu. teica:

    Lai drāžās uz savu Krieviju,ko te svešzemnieki meklē.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.