bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

Pēc ugunsgrēka Rīgas pilī VNĪ darbiniekiem izmaksātas prēmijas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPusotra gada laikā VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) darbiniekiem prēmijās izmaksāts teju pusmiljons latu, izvērtējot tikai peļņas esamību vai uzņēmuma pamatdarbības ieņēmumu izpildi, kur 78% nāk no valsts iestādēm, kam īpašumi iznomāti.

Turklāt prēmijas izmaksātas arī pēc postošā Rīgas pils ugunsgrēka vasarā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Tā rīcībā esošā informācija liecina, ka 2009. gada novembrī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti Rīgas pilī veica pārbaudi. Tajā atklājās 28 ugunsdrošības pārkāpumi. Bēniņos nebija veikta ar ugunsdrošiem aizsarglīdzekļiem apstrādāto koka konstrukciju degtspējas pārbaude, izmantotie vadi un kabeļi bija ar bojātu izolāciju un vēl virkne citu trūkumu. VNĪ pārkāpumus solīja novērst pils rekonstrukcijas laikā.

Taču darbi aizkavējās. Pāris mēnešus pēc to uzsākšanas izcēlās ugunsgrēks. Pārmetumus raidīja arī VNĪ virzienā. Tādēļ pārsteidzoša šķiet uzņēmuma rīcība. Atklājies, ka uzreiz pēc ugunsgrēka darbinieki saņēmuši prēmijas. Ik ceturksni tās varēja sasniegt pat 50% no mēnešalgas.

VNĪ valdes loceklis Jānis Valdmanis skaidro: «Tobrīd, kad VUGD veica savu pārbaudi, mēs bijām situācijā, par kuru Valsts kontrole (VK) runāja 2009. gadā. Nebija pārvaldnieka, nebija pienācīga īpašuma apsaimniekošana un tamlīdzīgi.»

Savukārt uz jautājumu par to, cik ētiski pēc Rīgas pils ugunsgrēka jūnijā bija izmaksāt prēmijas jūlijā, Valdmanis atsaucas uz iekšējiem tiesību aktiem: «Mūsu darbiniekiem prēmijas tiek izmaksātas saskaņā ar mūsu iekšējo motivācijas sistēmu. Vainot mūsu darbiniekus vai viņus kaut kādā veidā sodīt, neizmaksājot daļu no atalgojuma tādēļ, ka notika šis ugunsgrēks, mūsuprāt, nav pamatoti.»

Šīs prēmijas uzņēmumā kļuvušas tik pašsaprotamas, ka Valdmanis tās dēvē par «daļu no atalgojuma». Patiešām, tās ir pat neiespējami nesaņemt. Turklāt tās var saņemt arī nule kā uzsākot darbu. To pierāda fakts, ka pēc 2012.gada pārskata apstiprināšanas valdes priekšsēdētājai Baibai Strautmanei un pārējiem valdes locekļiem izmaksāja prēmijas vienas mēnešalgas apmērā (kopā 7 198 lati). Pat neraugoties uz to, ka valdes locekļi darbu bija uzsākuši tikai piecus mēnešus, bet Strautmane vien trīs mēnešus pirms pārskata gada beigām.

Valsts kontroles pirmā revīzijas departamenta direktore Ieva Braunfelde uzskata, ka «izveidotā prēmēšanas sistēma, ko arī akcionārs (Finanšu ministrija) ir saskaņojis, nesasniedz mērķi, kādai būtu jābūt prēmēšanai par īpašiem sasniegumiem. Tā šobrīd ir par darbu, kāds ikdienā ir nodrošināts, par pamatdarbības ieņēmumiem». VK revīzijā konstatēts, ka katrs darbinieks prēmijās vien gada laikā papildu var saņemt vēl divas mēnešalgas. Taču pēc VK revīzijā atklātā, kārtību plānots mainīt. Finanšu ministrs Andris Vilks pauž pārliecību, ka «attiecībā uz prēmēšanu ir jābūt individuālā darba novērtējumam vai struktūrvienību novērtējumam. Tam ir jābūt izmērāmam.»

Taču šis nav vienīgais trūkums VNĪ darbībā. Izceltais Rīgas pils piemērs ir spilgtākais, bet ne vienīgais gadījums, kur ilgstoši nav novērsti pārkāpumi. Kopš VK revīzijas ziņojuma 2009.gadā, uzņēmums pilnveidojis savus tiesību aktus. Taču tie pagaidām ir vien «uz papīra» un reāli ikdienā pildīti netiek. Tiesību akti nosaka, cik bieži ir jāveic apsekošana VNĪ pārraudzībā esošajos objektos. Taču tam, visticamāk, ir pieiets pārāk formāli.

Piemēram, adresē Miera ielā (plašāk zināma kā Tabakas fabrika) apsekota tika viena no 26 ēkām. Savukārt kādā namā Vecrīgā ilgu laiku atradās viena no Latvijas Nacionālās bibliotēkas nodaļām. Ēkas sliktais stāvoklis dokumentos fiksēts jau 2010. gadā. Līdzīgi nopietni bojājumi konstatēti arī citiem īpašumiem. Taču VK revīzijas laikā neguva pārliecību, ka VNĪ lietas labā kaut ko darītu, lai šos trūkumus novērstu.

Trūkst ilgtermiņa redzējuma, ko iesākt ar vairāk nekā četriem tūkstošiem valstij piederošā īpašuma, un izpratne par to, kādā stāvoklī tie vispār ir. «Elektroniski ir apkopota mapīte, ko mēs varam šķirstīt. Ja mēs gribētu no šīs sistēmas saņemt kopsavilkumu, cik mums šobrīd ir neiznomātu nekustamo īpašumu, kuriem nekustamajiem īpašumiem nepieciešams remonts nekavējoties, vai kuriem tūlīt beigsies īres līgumi, tad mēs to nevarētu iegūt,» stāsta Braunfelde.

Tāpat ilgstoša valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošanas politikas trūkuma dēļ 1,5 miljoni latu zaudēti, izstrādājot tehniskos projektus, kurus tā arī neviens nav īstenojis. Piemēram, ja sākotnēji būtu izvērtēts labākais risinājums Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja nodrošināšanai ar telpām, netiktu zaudēta nauda 219 045 latu apmērā. Valdmanis atzīst, ka «jāpiekrīt tam, uz ko norāda VK. Mums šobrīd nav ilgtermiņa apsaimniekošanas un uzturēšanas plāna katram īpašumam. Tas ir tas, pie kā mēs šobrīd strādājam.»

102.000.102.6381


Pievienot komentāru

Foto: Pāvests Francisks vada ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Domā

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima.