Pēc vēlēšanām Baltkrievijā protestē Lukašenko pretinieki

Baltkrievijas policija, liekot lietā trokšņa granātas un ūdens lielgabalus, izklīdināja protestus, kas valsts lielākajās pilsētās svētdienas, 9.augusta, vakarā sākās pēc prezidenta vēlēšanām, kuru rezultāti, kā apgalvo opozīcija, ir viltoti.

Minskā aizturēti vairāk nekā 50 cilvēku, bet visā valstī – vairāk nekā 120, liecina cilvēktiesību aktīvistu organizācijas Vjasna aplēses.

Tūkstošiem cilvēku svētdienas vakarā izgāja galvaspilsētas Minskas ielās pēc oficiālās balsotāju aptaujas rezultātu izziņošanas, ka vēlēšanās ar teju 80% balsu uzvarējis līdzšinējais prezidents Aleksandrs Lukašenko.

Viņa spēcīgākā sāncense Svjatlana Tsikhanovska ierindojusies otrajā vietā ar 7%, liecina oficiālās aptaujas aplēses.

Minskas centrā protestētāji pulcējās līdzās piemineklim, kur bija izvietoti vairāki simti specvienību policistu ar vairogiem.

Policija protestētāju pūlī raidīja trokšņa granātas un tad devās demonstrantu virzienā, lai tos izkliedētu. Daudzi protestētāji laukumu pameta bēgot, bija redzams radio Brīvība video tiešraidē.

Kā redzams raidsabiedrības publicētajos kadros, vairāku gados jaunu protestētāju sejas klātas asinīm.

Pēc vairākām stundām, kuru gaitā situācija bija haotiska, Iekšlietu ministrija paziņoja, ka «policija kontrolē situāciju», vēsta oficiālā ziņu aģentūra Belta.

Policija pret pamatā gados jaunajiem protestētājiem pielietoja pārmērīgu spēku, sacīja cilvēktiesību aktīvistu organizācijas Vjasna vadītājs Aless Bjaļackis.

«Policija reaģēja ar neproporcionālu bardzību, liekot lietā visu spēku,» viņš sacīja ziņu aģentūrai AFP.

Daži Tihanovskas atbalstītāji naktī uz pirmdienu Minskā rīkoja neoficiālas uzvaras svinības.

Pēc oficiālās balsotāju aptaujas rezultātu parādīšanās, kas uzvaru solīja Lukašenko, Tsikhanovska sakāvi atzīt atteicās.

Vairāki neatkarīgie pētījumi liecina, ka Tsikhanovska atrodas vadībā.

Oficiālā vēlēšanu komisija vairākas stundas pēc iecirkņu slēgšanas rezultātus nebija publicējusi.

Minskā un citās valsts pilsētās svētdienas vakarā sākoties protestiem, Tsikhanovska aicināja uz mieru un mudināja drošības struktūras atturēties no vardarbības.

«Es vēlos atgādināt policijai un armijai, ka viņi ir daļa no mūsu sabiedrības, sacīja opozīcijas kandidāte. Es zinu, ka Baltkrievijas tauta rīt pamodīsies jaunā valstī.»

Kā pirmdien Twitter pavēstīja starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija Amnesty International, tās darbinieki Minskā redzējuši «sešu trokšņa granātu pielietošanu un to, kā pūlī tiek raidīti šāvieni (visticamāk, gumijas lodes)».

No sadursmju vietas ar ieslēgtām sirēnām aizbraukuši vismaz seši ātrās palīdzības auto.

Atbilstoši oficiālās ziņu aģentūras Belta publicētajiem balsotāju aptaujas rezultātiem, Lukašenko saņēmis 79,7% balsu, bet Tsikhanovska – 6,8%.

Aptaujas gaitā iztaujāti 12 000 balsstiesīgo, bet aptuveni 30% atteikušies atbildēt.

Kā liecina neatkarīgie pētījumi, Tsikhanovska saņēmusi 71% balsu, bet Lukašenko – tikai 10%.

Svētdienas vēlēšanas Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji neuzraudzīja, jo nebija saņemts valdības ielūgums.

Tsikhanovska preses konferencē pēc iecirkņu slēgšanas uzsvēra, ka oficiālajiem rezultātiem netic.

«Es ticu savām acīm, un es redzu, ka vairākums ir ar mums,» viņa sacīja. «Mēs jau esam uzvarējuši, jo mēs esam pārvarējuši savas bailes, savu apātiju un savu vienaldzību.»

Jau ziņots, ka Baltkrievijā svētdien notika prezidenta vēlēšanas, un tajās ilggadējā autoritārā prezidenta Lukašenko galvenā sāncense bija opozicionāre Tsikhanovska.

Jau pirms vēlēšanām opozīcija bažījās, ka varasiestādes viltos vēlēšanu rezultātus, lai panāktu Lukašenko palikšanu pie varas.

Tsikhanovska solījusi, ka gadījumā, ja viņa uzvarētu vēlēšanās, tiks sarīkotas jaunas prezidenta vēlēšanas, kurās brīvi varēs kandidēt visi opozīcijas pārstāvji, arī tie, kas pašlaik ir aiz restēm.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas