bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 28.03.2020 | Vārda dienas: Ginta, Gunda, Gunta
LatviaLatvija

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lursoft, maksātnespēja, dati, statistika,

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Pērn ierosināti 1 935 procesi, no kuriem 1 242 bijušas fizisko personu maksātnespējas, 560 – maksātnespējas procesi juridiskām personām un vēl kopskaitā 133 tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Lursoft atzīmē, ka pērn maksātnespēja ierosināta uzņēmumiem no 63 pašvaldībām, savukārt 57,68% no visiem procesiem reģistrēti Rīgas uzņēmumiem.

Vidējais vecumus maksātnespēju ierosinājušam uzņēmumam ir astoņi gadi. Tam 10,18% ir ārvalstu kapitāls. 37,5% šādu uzņēmumu nav iesnieguši pārskatus par 2018.gadu, un tajā gadā kopējais apgrozījums bijis 142,76 miljoni eiro, bet zaudējumi – 14,55 miljoni eiro. Nodokļos šāds uzņēmums vidēji samaksājis 31,98 miljonus eiro, bet maksātnespējas ierosināšanas brīdī nodokļu parāds vidēji bijis 95,75 miljoni eiro.

240 fiziskās personas maksātnespējas ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas un/vai dalībnieces kādā uzņēmumā, savukārt vēl teju puse jeb 580 ieņēmuši amatus un/vai bijuši dalībnieki iepriekš.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka bijušo uzņēmēju īpatsvars starp maksātnespējīgajām personām pieaudzis. Ja no pērn ierosinātajām fizisko personu maksātnespējām 46,70% gadījumos persona iepriekš bija ieņēmusi amatu kāda uzņēmuma vadībā vai arī bijusi tā dalībniece, 2018.gadā šo gadījumu īpatsvars veidoja 36,43%.

Visvairāk maksātnespēju pie tirgotājiem, ēdinātājiem un būvniekiem

Pērn maksātnespēja visbiežāk skārusi tirdzniecības nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc Lursoft datiem, 13,04% no visiem uzņēmumiem, kuriem 2019.gadā ierosināta maksātnespēja, strādā vairumtirdzniecībā, bet vēl 11,96% saistīti ar mazumtirdzniecību.

Gadu iepriekš, 2018.gadā, tirgotāji neatradās to TOP 5 nozaru sarakstā, kurām maksātnespēja ierosināta visbiežāk. Saraksta priekšgalā atradās būvniecības nozare, sabiedriskā ēdināšana, nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī kokapstrādes jomas uzņēmumi.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji saraksta augšgalā nemainīgi atrodami gadu pēc gada – tādu īpatsvars bijis 8,75%. Vidējais vecums maksātnespēju pieteikušam sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam bija četri gadi, un teju visiem maksātnespējas ierosināšanas brīdī bija nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro.

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem aizvadītajā gadā ierosināta maksātnespēja, tās ierosināšanas brīdī kopējais nodokļu parāds sasniedzis 2,73 miljonus eiro.

Reti kurš bez nodokļu parādiem

Pērn no uzņēmumiem, kuri ierosinājuši maksātnespēju, tikai 11,61% nav bijis nodokļu parāda vai tas bijis mazāks par 150 eiro.

Visi pārējie uzņēmumi bijuši nodokļu parādnieki un to kopējais parāds procesu ierosināšanas brīdī sasniedzis 95,75 miljonus eiro.

Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, Lursoft aprēķinājis, ka deviņiem uzņēmumiem nodokļu parāds maksātnespējas ierosināšanas brīdī pārsniedzis miljonu eiro.

Lielākais parādnieks to vidū ir SIA Vexoil Bunkering, kura parāds pašlaik ir 39,26 miljoni eiro. Pēc 2017.gada augustā veiktas pārbaudes uzņēmumā VID uzņēmumam uzrēķināja administrēto nodokļu parādu 35,5 miljonu eiro apmērā.

Nodokļu uzrēķina dēļ tika anulētas uzņēmuma muitas noliktavas turēšanas atļaujas, brīvās zonas režīma atļauja un vairumtirdzniecības licence, kā rezultātā kuģu bunkurēšanas ar dīzeļdegvielu un degvieleļļu un noliktavu darbība tika paralizēta, informē Lursoft.

Otrs lielākais nodokļu parādnieks starp pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem ir AS Dzintars. Tā īpašnieks Iļja Gerčikovs gan reģistrējis jaunu uzņēmumu SIA – Dzintars Beauty un pēdējā gada laikā uz sava vārda pārreģistrējis vairākas kosmētikas ražotāja preču zīmes. Šī gada sākumā AS Dzintars īpašnieks teju pēc piecdesmit gadiem laulībā izlēmis arī noslēgt laulību līgumu.

Lursoft pieejamie dati rāda, ka AS Dzintars jau kopš 2008.gada strādājis ar zaudējumiem. 2017.gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,77 miljonu eiro lieliem zaudējumiem, savukārt tā nodokļu parāds 2020.gada janvāra sākumā sasniedza jau 8,89 miljonus eiro. Vēl 2017.gadā uzņēmums nodrošinājis 334 darba vietas.

Vēl gadu iepriekš nodarbinājuši vairākus tūkstošus darbiniekus

Vēl 2018.gadā pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi nodrošinājuši 3 210 darba vietas, bet 2017.gadā to skaits bijis divtik liels – 6 496 darba vietas. Seši no pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem 2017.gadā katrs nodarbinājuši vairāk nekā 100 darbiniekus, liecina Lursoft informācija.

Līderis to vidū pēc darbinieku skaita ir cilvēkresursu vadības uzņēmums SIA AV Tehnika, kas 2017.gadā nodarbināja 369 darbiniekus. Andrejam Horhorinam piederošajai SIA AV Tehnika jau 2017.gadā tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas tika izbeigts 2016.gada beigās. Savukārt 2019.gada februārī pasludinātais maksātnespējas process uzņēmumam bijis liktenīgs, jo pagājušā gada novembrī SIA AV Tehnika likvidēta. Pēc Lursoft datiem, vēl 2017.gadā SIA AV Tehnika apgrozīja 3,69 miljoni eiro un nopelnīja 443,42 tūkstošus eiro.

Lasiet arī: Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

Iepriekšējos četrus gadus uzņēmumam bijuši zaudējumi, kas par laika posmu no 2013. līdz 2016.gadam veido teju 400 000 eiro. SIA AV Tehnika gada pārskatu par saimniecisko darbību 2018.gadā nebija iesniedzis, un to nav izdarījuši 37,5% no visiem uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja. Savukārt 17,7% no tiem, kuri pārskatus iesnieguši, tajos norādījuši, ka to apgrozījums 2018.gadā bijis nulle eiro, liecina Lursoft informācija.

Maksātnespēja, neskatoties uz plāniem par uzņēmuma attīstību

Pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi 2018.gadā kopā apgrozījuši 142,76 miljonus eiro, bet 2017.gadā to apgrozījums bijis 327,70 miljoni eiro. Pēc Lursoft datiem, 13,75% no visiem pagājušā gada maksātnespējīgajiem uzņēmumiem 2017.gadā apgrozījuši vairāk nekā miljonu eiro katrs.

Lielākais apgrozījums 2018.gadā to vidū bijis saldētas gaļas vairumtirgotājam SIA RIX Trade Group – 13,12 miljoni eiro.

Vadības ziņojumā teikts, ka 2018.gadā uzņēmums turpināja savu darbību atbilstoši biznesa plānam un pārskata gada budžetam, gadu noslēdzot ar 164,50 tūkstošu eiro peļņu. Tajā pat laikā SIA RIX Trade Group vadība norādījusi, ka valstī esošās nestabilās situācijas dēļ un arī zemās pirktspējas ietekmē pēdējo gadu laikā liela daļa no uzņēmuma klientiem uzsākuši maksātnespējas procesus, tāpēc SIA RIX Trade Group izveidojies naudas līdzekļu deficīts.

Vēl 2018.gadā, runājot par nākotnes plāniem, SIA RIX Trade Group paredzēja izaugsmi un jaunu klientu piesaisti, bet uzņēmuma plāni nav īstenojušies, jo 2018.gada beigās tam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts 2019.gada martā, drīz vien pēc tam pasludinot SIA RIX Trade Group maksātnespēju.


Pievienot komentāru

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!