bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lursoft, maksātnespēja, dati, statistika,

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Pērn ierosināti 1 935 procesi, no kuriem 1 242 bijušas fizisko personu maksātnespējas, 560 – maksātnespējas procesi juridiskām personām un vēl kopskaitā 133 tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Lursoft atzīmē, ka pērn maksātnespēja ierosināta uzņēmumiem no 63 pašvaldībām, savukārt 57,68% no visiem procesiem reģistrēti Rīgas uzņēmumiem.

Vidējais vecumus maksātnespēju ierosinājušam uzņēmumam ir astoņi gadi. Tam 10,18% ir ārvalstu kapitāls. 37,5% šādu uzņēmumu nav iesnieguši pārskatus par 2018.gadu, un tajā gadā kopējais apgrozījums bijis 142,76 miljoni eiro, bet zaudējumi – 14,55 miljoni eiro. Nodokļos šāds uzņēmums vidēji samaksājis 31,98 miljonus eiro, bet maksātnespējas ierosināšanas brīdī nodokļu parāds vidēji bijis 95,75 miljoni eiro.

240 fiziskās personas maksātnespējas ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas un/vai dalībnieces kādā uzņēmumā, savukārt vēl teju puse jeb 580 ieņēmuši amatus un/vai bijuši dalībnieki iepriekš.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka bijušo uzņēmēju īpatsvars starp maksātnespējīgajām personām pieaudzis. Ja no pērn ierosinātajām fizisko personu maksātnespējām 46,70% gadījumos persona iepriekš bija ieņēmusi amatu kāda uzņēmuma vadībā vai arī bijusi tā dalībniece, 2018.gadā šo gadījumu īpatsvars veidoja 36,43%.

Visvairāk maksātnespēju pie tirgotājiem, ēdinātājiem un būvniekiem

Pērn maksātnespēja visbiežāk skārusi tirdzniecības nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc Lursoft datiem, 13,04% no visiem uzņēmumiem, kuriem 2019.gadā ierosināta maksātnespēja, strādā vairumtirdzniecībā, bet vēl 11,96% saistīti ar mazumtirdzniecību.

Gadu iepriekš, 2018.gadā, tirgotāji neatradās to TOP 5 nozaru sarakstā, kurām maksātnespēja ierosināta visbiežāk. Saraksta priekšgalā atradās būvniecības nozare, sabiedriskā ēdināšana, nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī kokapstrādes jomas uzņēmumi.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji saraksta augšgalā nemainīgi atrodami gadu pēc gada – tādu īpatsvars bijis 8,75%. Vidējais vecums maksātnespēju pieteikušam sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam bija četri gadi, un teju visiem maksātnespējas ierosināšanas brīdī bija nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro.

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem aizvadītajā gadā ierosināta maksātnespēja, tās ierosināšanas brīdī kopējais nodokļu parāds sasniedzis 2,73 miljonus eiro.

Reti kurš bez nodokļu parādiem

Pērn no uzņēmumiem, kuri ierosinājuši maksātnespēju, tikai 11,61% nav bijis nodokļu parāda vai tas bijis mazāks par 150 eiro.

Visi pārējie uzņēmumi bijuši nodokļu parādnieki un to kopējais parāds procesu ierosināšanas brīdī sasniedzis 95,75 miljonus eiro.

Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, Lursoft aprēķinājis, ka deviņiem uzņēmumiem nodokļu parāds maksātnespējas ierosināšanas brīdī pārsniedzis miljonu eiro.

Lielākais parādnieks to vidū ir SIA Vexoil Bunkering, kura parāds pašlaik ir 39,26 miljoni eiro. Pēc 2017.gada augustā veiktas pārbaudes uzņēmumā VID uzņēmumam uzrēķināja administrēto nodokļu parādu 35,5 miljonu eiro apmērā.

Nodokļu uzrēķina dēļ tika anulētas uzņēmuma muitas noliktavas turēšanas atļaujas, brīvās zonas režīma atļauja un vairumtirdzniecības licence, kā rezultātā kuģu bunkurēšanas ar dīzeļdegvielu un degvieleļļu un noliktavu darbība tika paralizēta, informē Lursoft.

Otrs lielākais nodokļu parādnieks starp pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem ir AS Dzintars. Tā īpašnieks Iļja Gerčikovs gan reģistrējis jaunu uzņēmumu SIA – Dzintars Beauty un pēdējā gada laikā uz sava vārda pārreģistrējis vairākas kosmētikas ražotāja preču zīmes. Šī gada sākumā AS Dzintars īpašnieks teju pēc piecdesmit gadiem laulībā izlēmis arī noslēgt laulību līgumu.

Lursoft pieejamie dati rāda, ka AS Dzintars jau kopš 2008.gada strādājis ar zaudējumiem. 2017.gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,77 miljonu eiro lieliem zaudējumiem, savukārt tā nodokļu parāds 2020.gada janvāra sākumā sasniedza jau 8,89 miljonus eiro. Vēl 2017.gadā uzņēmums nodrošinājis 334 darba vietas.

Vēl gadu iepriekš nodarbinājuši vairākus tūkstošus darbiniekus

Vēl 2018.gadā pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi nodrošinājuši 3 210 darba vietas, bet 2017.gadā to skaits bijis divtik liels – 6 496 darba vietas. Seši no pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem 2017.gadā katrs nodarbinājuši vairāk nekā 100 darbiniekus, liecina Lursoft informācija.

Līderis to vidū pēc darbinieku skaita ir cilvēkresursu vadības uzņēmums SIA AV Tehnika, kas 2017.gadā nodarbināja 369 darbiniekus. Andrejam Horhorinam piederošajai SIA AV Tehnika jau 2017.gadā tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas tika izbeigts 2016.gada beigās. Savukārt 2019.gada februārī pasludinātais maksātnespējas process uzņēmumam bijis liktenīgs, jo pagājušā gada novembrī SIA AV Tehnika likvidēta. Pēc Lursoft datiem, vēl 2017.gadā SIA AV Tehnika apgrozīja 3,69 miljoni eiro un nopelnīja 443,42 tūkstošus eiro.

Lasiet arī: Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

Iepriekšējos četrus gadus uzņēmumam bijuši zaudējumi, kas par laika posmu no 2013. līdz 2016.gadam veido teju 400 000 eiro. SIA AV Tehnika gada pārskatu par saimniecisko darbību 2018.gadā nebija iesniedzis, un to nav izdarījuši 37,5% no visiem uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja. Savukārt 17,7% no tiem, kuri pārskatus iesnieguši, tajos norādījuši, ka to apgrozījums 2018.gadā bijis nulle eiro, liecina Lursoft informācija.

Maksātnespēja, neskatoties uz plāniem par uzņēmuma attīstību

Pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi 2018.gadā kopā apgrozījuši 142,76 miljonus eiro, bet 2017.gadā to apgrozījums bijis 327,70 miljoni eiro. Pēc Lursoft datiem, 13,75% no visiem pagājušā gada maksātnespējīgajiem uzņēmumiem 2017.gadā apgrozījuši vairāk nekā miljonu eiro katrs.

Lielākais apgrozījums 2018.gadā to vidū bijis saldētas gaļas vairumtirgotājam SIA RIX Trade Group – 13,12 miljoni eiro.

Vadības ziņojumā teikts, ka 2018.gadā uzņēmums turpināja savu darbību atbilstoši biznesa plānam un pārskata gada budžetam, gadu noslēdzot ar 164,50 tūkstošu eiro peļņu. Tajā pat laikā SIA RIX Trade Group vadība norādījusi, ka valstī esošās nestabilās situācijas dēļ un arī zemās pirktspējas ietekmē pēdējo gadu laikā liela daļa no uzņēmuma klientiem uzsākuši maksātnespējas procesus, tāpēc SIA RIX Trade Group izveidojies naudas līdzekļu deficīts.

Vēl 2018.gadā, runājot par nākotnes plāniem, SIA RIX Trade Group paredzēja izaugsmi un jaunu klientu piesaisti, bet uzņēmuma plāni nav īstenojušies, jo 2018.gada beigās tam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts 2019.gada martā, drīz vien pēc tam pasludinot SIA RIX Trade Group maksātnespēju.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!