bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lursoft, maksātnespēja, dati, statistika,

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Pērn ierosināti 1 935 procesi, no kuriem 1 242 bijušas fizisko personu maksātnespējas, 560 – maksātnespējas procesi juridiskām personām un vēl kopskaitā 133 tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Lursoft atzīmē, ka pērn maksātnespēja ierosināta uzņēmumiem no 63 pašvaldībām, savukārt 57,68% no visiem procesiem reģistrēti Rīgas uzņēmumiem.

Vidējais vecumus maksātnespēju ierosinājušam uzņēmumam ir astoņi gadi. Tam 10,18% ir ārvalstu kapitāls. 37,5% šādu uzņēmumu nav iesnieguši pārskatus par 2018.gadu, un tajā gadā kopējais apgrozījums bijis 142,76 miljoni eiro, bet zaudējumi – 14,55 miljoni eiro. Nodokļos šāds uzņēmums vidēji samaksājis 31,98 miljonus eiro, bet maksātnespējas ierosināšanas brīdī nodokļu parāds vidēji bijis 95,75 miljoni eiro.

240 fiziskās personas maksātnespējas ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas un/vai dalībnieces kādā uzņēmumā, savukārt vēl teju puse jeb 580 ieņēmuši amatus un/vai bijuši dalībnieki iepriekš.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka bijušo uzņēmēju īpatsvars starp maksātnespējīgajām personām pieaudzis. Ja no pērn ierosinātajām fizisko personu maksātnespējām 46,70% gadījumos persona iepriekš bija ieņēmusi amatu kāda uzņēmuma vadībā vai arī bijusi tā dalībniece, 2018.gadā šo gadījumu īpatsvars veidoja 36,43%.

Visvairāk maksātnespēju pie tirgotājiem, ēdinātājiem un būvniekiem

Pērn maksātnespēja visbiežāk skārusi tirdzniecības nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc Lursoft datiem, 13,04% no visiem uzņēmumiem, kuriem 2019.gadā ierosināta maksātnespēja, strādā vairumtirdzniecībā, bet vēl 11,96% saistīti ar mazumtirdzniecību.

Gadu iepriekš, 2018.gadā, tirgotāji neatradās to TOP 5 nozaru sarakstā, kurām maksātnespēja ierosināta visbiežāk. Saraksta priekšgalā atradās būvniecības nozare, sabiedriskā ēdināšana, nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī kokapstrādes jomas uzņēmumi.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji saraksta augšgalā nemainīgi atrodami gadu pēc gada – tādu īpatsvars bijis 8,75%. Vidējais vecums maksātnespēju pieteikušam sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam bija četri gadi, un teju visiem maksātnespējas ierosināšanas brīdī bija nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro.

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kuriem aizvadītajā gadā ierosināta maksātnespēja, tās ierosināšanas brīdī kopējais nodokļu parāds sasniedzis 2,73 miljonus eiro.

Reti kurš bez nodokļu parādiem

Pērn no uzņēmumiem, kuri ierosinājuši maksātnespēju, tikai 11,61% nav bijis nodokļu parāda vai tas bijis mazāks par 150 eiro.

Visi pārējie uzņēmumi bijuši nodokļu parādnieki un to kopējais parāds procesu ierosināšanas brīdī sasniedzis 95,75 miljonus eiro.

Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, Lursoft aprēķinājis, ka deviņiem uzņēmumiem nodokļu parāds maksātnespējas ierosināšanas brīdī pārsniedzis miljonu eiro.

Lielākais parādnieks to vidū ir SIA Vexoil Bunkering, kura parāds pašlaik ir 39,26 miljoni eiro. Pēc 2017.gada augustā veiktas pārbaudes uzņēmumā VID uzņēmumam uzrēķināja administrēto nodokļu parādu 35,5 miljonu eiro apmērā.

Nodokļu uzrēķina dēļ tika anulētas uzņēmuma muitas noliktavas turēšanas atļaujas, brīvās zonas režīma atļauja un vairumtirdzniecības licence, kā rezultātā kuģu bunkurēšanas ar dīzeļdegvielu un degvieleļļu un noliktavu darbība tika paralizēta, informē Lursoft.

Otrs lielākais nodokļu parādnieks starp pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem ir AS Dzintars. Tā īpašnieks Iļja Gerčikovs gan reģistrējis jaunu uzņēmumu SIA – Dzintars Beauty un pēdējā gada laikā uz sava vārda pārreģistrējis vairākas kosmētikas ražotāja preču zīmes. Šī gada sākumā AS Dzintars īpašnieks teju pēc piecdesmit gadiem laulībā izlēmis arī noslēgt laulību līgumu.

Lursoft pieejamie dati rāda, ka AS Dzintars jau kopš 2008.gada strādājis ar zaudējumiem. 2017.gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,77 miljonu eiro lieliem zaudējumiem, savukārt tā nodokļu parāds 2020.gada janvāra sākumā sasniedza jau 8,89 miljonus eiro. Vēl 2017.gadā uzņēmums nodrošinājis 334 darba vietas.

Vēl gadu iepriekš nodarbinājuši vairākus tūkstošus darbiniekus

Vēl 2018.gadā pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi nodrošinājuši 3 210 darba vietas, bet 2017.gadā to skaits bijis divtik liels – 6 496 darba vietas. Seši no pērn par maksātnespējīgiem atzītajiem uzņēmumiem 2017.gadā katrs nodarbinājuši vairāk nekā 100 darbiniekus, liecina Lursoft informācija.

Līderis to vidū pēc darbinieku skaita ir cilvēkresursu vadības uzņēmums SIA AV Tehnika, kas 2017.gadā nodarbināja 369 darbiniekus. Andrejam Horhorinam piederošajai SIA AV Tehnika jau 2017.gadā tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas tika izbeigts 2016.gada beigās. Savukārt 2019.gada februārī pasludinātais maksātnespējas process uzņēmumam bijis liktenīgs, jo pagājušā gada novembrī SIA AV Tehnika likvidēta. Pēc Lursoft datiem, vēl 2017.gadā SIA AV Tehnika apgrozīja 3,69 miljoni eiro un nopelnīja 443,42 tūkstošus eiro.

Lasiet arī: Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

Iepriekšējos četrus gadus uzņēmumam bijuši zaudējumi, kas par laika posmu no 2013. līdz 2016.gadam veido teju 400 000 eiro. SIA AV Tehnika gada pārskatu par saimniecisko darbību 2018.gadā nebija iesniedzis, un to nav izdarījuši 37,5% no visiem uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja. Savukārt 17,7% no tiem, kuri pārskatus iesnieguši, tajos norādījuši, ka to apgrozījums 2018.gadā bijis nulle eiro, liecina Lursoft informācija.

Maksātnespēja, neskatoties uz plāniem par uzņēmuma attīstību

Pērn par maksātnespējīgiem atzītie uzņēmumi 2018.gadā kopā apgrozījuši 142,76 miljonus eiro, bet 2017.gadā to apgrozījums bijis 327,70 miljoni eiro. Pēc Lursoft datiem, 13,75% no visiem pagājušā gada maksātnespējīgajiem uzņēmumiem 2017.gadā apgrozījuši vairāk nekā miljonu eiro katrs.

Lielākais apgrozījums 2018.gadā to vidū bijis saldētas gaļas vairumtirgotājam SIA RIX Trade Group – 13,12 miljoni eiro.

Vadības ziņojumā teikts, ka 2018.gadā uzņēmums turpināja savu darbību atbilstoši biznesa plānam un pārskata gada budžetam, gadu noslēdzot ar 164,50 tūkstošu eiro peļņu. Tajā pat laikā SIA RIX Trade Group vadība norādījusi, ka valstī esošās nestabilās situācijas dēļ un arī zemās pirktspējas ietekmē pēdējo gadu laikā liela daļa no uzņēmuma klientiem uzsākuši maksātnespējas procesus, tāpēc SIA RIX Trade Group izveidojies naudas līdzekļu deficīts.

Vēl 2018.gadā, runājot par nākotnes plāniem, SIA RIX Trade Group paredzēja izaugsmi un jaunu klientu piesaisti, bet uzņēmuma plāni nav īstenojušies, jo 2018.gada beigās tam tika ierosināts tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts 2019.gada martā, drīz vien pēc tam pasludinot SIA RIX Trade Group maksātnespēju.


Pievienot komentāru

Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Nav izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai par Saeimā pieņemtajām izmaiņām pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā.

Arī šajā nedēļā ziema nav gaidāma, būs bieži nokrišņi un spēcīgas vēja brāzmas

Gaidāms, ka vairākās novērojumu stacijās tiks uzstādīti jauni 17.02. gaisa temperatūras rekordi, kā arī ir iespējams tiks pārspēts arī līdzšinējais visas Latvijas 17.02. maksimālās gaisa temperatūras rekords +8,9 grādi.

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību Expo 2020

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību izstādē Expo 2020, kas norisināsies Dubaijā.

Levits ar atbildīgo institūciju vadītājiem lems par turpmāko rīcību Misānes lietā

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 17.februārī, plkst. 9.00 Rīgas pilī sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ziemsara Riekstukalnā, Kasešu nakts un Svaparapa

Februāra vidus parasti tiek sagaidīts sirsnīgās noskaņās, tuvojoties Valentīndienai.

Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad tā parakstīja vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību.

Nepietiekamās valsts valodas zināšanas pašvaldību deputātiem būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem

Pašvaldības deputātam, kuru Valsts valodas centrs būs aicinājis apgūt valsts valodu nepieciešamajā līmenī, latviešu valodas zināšanas būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem.

KNAB viesojies Rīgas domes Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvji ceturtdien, 13.februārī, bija ieradušies Rīgas domes Īpašuma departamenta Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē, lai veiktu procesuālās darbības.

Saeima atlaiž Rīgas domi

Saeima pieņēmusi lēmumu atlaist Rīgas domi. Dome gan vēl darbu turpina, jo Rīgas domes atlaišanas likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas, par ko lēmums desmit dienu laikā jāpieņem Valsts prezidentam Egilam Levitam.

Tiesa pēc nedēļas paziņos nolēmumu Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pieņēmusi precizēto vienošanos starp apsūdzētajiem tā dēvētajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā un prokuroru un pēc tam devās pārtraukumā līdz 20.februārim, kad tiks paziņots nolēmums.

Rīgas domes vēlēšanās arī VL–TB/LNNK un JV varētu veidot dalītus sarakstus

Līdz ar Jaunās konservatīvās partijas lēmumu gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēt atsevišķi, visdrīzāk arī nacionālā apvienība Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā Vienotība veidos atsevišķus sarakstus.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!