Pensionāru pavadone: Latvijā veci cilvēki tiek izstumti no sabiedrības

 

«Saskaroties ar sociālo aprūpi, mani pārsteidza dominējošais uzskats, ka veciem cilvēkiem vienīgais, kas nepieciešams, ir elementāra aprūpe – pabarot, nomazgāt, labākajā gadījumā izvest ārā. Vecu cilvēku psiholoģija Latvijā ir pilnīgi svešs jēdziens, pauž Pensionāru pavadonis aizsācēja Latvijā Nelli Skadiņa.

Tādēļ viņa studē Latvijas Kristīgajā akadēmijā karitatīvi sociālo darbu, jo tā ir izglītība, kas māca cilvēkam sniegt arī garīgu palīdzību un atbalstu, ielūkoties viņa dvēselē.

Skadiņa arī novērojusi, ka privātie veco ļaužu pansionāti, kur uzturēšanās ir dārga, ir pārpildīti, un tas liecina, ka Latvijā ir izveidojies sabiedrības slānis – cilvēki, kas ir ļoti aizņemti darbos vai pat strādā ārzemēs, un viņiem fiziski nav laika, lai veltītu pietiekami uzmanību saviem vecajiem tuviniekiem.

Skadiņa dalās personīgajā pieredzē: «Kā pensionāru pavadone, pēc radinieku lūguma, apciemoju kādu kungu pansionātā, viņš jutās depresīvs, visu laiku dzīvoja ar sajūtu, ka pansionāts ir vieta, kur viņu atveduši, lai tiktu vaļā no atbildības.»

Turpinot, viņa saka: «Manam aicinājumam doties pastaigāties, viņš atteica, taču ikvienam, kurš mūsu tikšanās laikā ienāca istabiņā, viņš ar lepnumu teica – man ir ciemiņš. Es sapratu, cik viņam ir svarīgi apzināties un arī citiem uzsvērt, ka nav vientuļš.»

Par vel kādu piemēru min Skadiņa: «Savukārt kāda cita sieviete pēc insulta nespēja sarunāties, mēs vienkārši devāmies pastaigā. Un tā pateicība, ko redzēju viņas acīs, man sagādāja milzīgu gandarījumu.»

Eiropas valstīs, tāpat arī Rietumeiropā cilvēki vecumdienās jūtas pavisam citādāk nekā Latvijā, par saviem novērojumiem min kustības pārstāve: «Viņiem mirdz acis, viņi piepilda spēka gados neizmantotās iespējas un sapņus. Anglijā parkos ir pilns ar vecāka gadu gājuma cilvēkiem, kas bauda dzīvi ar pilnu krūti, un ir maz jaunu cilvēku, jo viņi mācās un strādā.»

«Turpretim Latvijā parkos vecāka gadu gājuma cilvēku ir ļoti maz,» novērojusi pensionāru pavadone.

Ideju izveidot Latvijā kustību Pensionāru pavadonis Skadiņa aizguvusi no Rietumeiropas – tur ir ļoti populāri tuviniekiem vecam cilvēkam ņemt talkā pavadoni, kas var piepildīti pavadīt ar viņu laiku, piemēram, nūjojot vai apmeklējot kultūras pasākumus, šādā veidā uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti.

Skadiņa ar pārliecību pauž: «Investīcijas un pūles, kuras mēs, sabiedrība, ieguldām šodien, lai uzlabotu vecāka gada gājuma ļaužu dzīvi, ir pamats tam, kā mēs dzīvosim nākotnē. Tādēļ ikvienam jau šodien būtu svarīgi aizdomāties: Cik kvalitatīvas vecumdienas es vēlos piedzīvot?».

Ref: 225.000.103.1005

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas