Pērn Latvijā atgriezušies gandrīz 5 000 reemigrantu

Pērn Latvijā ieradās 4 852 reemigrantu. Starp tiem vērojams salīdzinoši augsts bērnu (līdz 14 gadiem) un 25–34 gadus jaunu iedzīvotāju īpatsvars. Bieži jaunas ģimenes ar pirmsskolas un skolas vecuma bērniem izvēlas atgriezties, lai bērni mācītos Latvijā, kas nosaka augsto bērnu īpatsvaru, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Otra biežākā grupa, kura vienlīdz aktīva ir arī starp emigrantiem, ir gados jauni cilvēki, kas turpina iegūt izglītību, iegūst darba pieredzi ārvalstīs, ceļo un bieži maina valstis. Pieaugot vecumam, samazinās arī reemigrantu īpatsvars, tomēr neliels pieaugums vērojams pirmspensijas 55–64 gadu vecuma grupā, kad iedzīvotāji atgriežas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā.

Visvairāk reemigrantu atgriežas Rīgā

2018.gadā Rīgā atgriezās uz pusi vairāk reemigrantu nekā citos reģionos, veidojot 30,1% no visiem reemigrantiem. Vismazāk pievilcīgs reemigrantiem ir Vidzemes reģions, bet uz Pierīgu un Latgali atgriežas vienāds skaits Latvijas valsts piederīgo iedzīvotāju, kas liecina, ka reemigrantu īpatsvars Latgalē ir augstāks.

Nepietiekami novērtēta emigrācija no Latgales, pārvērtēta – no Rīgas

Aptaujas dati liecina, ka CSP ikgadējais emigrācijas plūsmas novērtējums ir salīdzinoši precīzs. 2017. un 2018.gadā emigrēja 16,8 tūkst. iedzīvotāju, liecina Ārējās migrācijas aptaujas dati, kas ir līdzīgs CSP ikgadējam iedzīvotāju skaita novērtējumam par pērno gadu – 15,8 tūkst. No emigrējušajiem 52,8% bija vīrieši (CSP 2018 gada novērtējuma dati 54,5%) un 47,2% sievietes (45,5%). Aptaujas dati liecina, ka emigrācijā CSP novērtējumā netiek pietiekami precīzi uztverta emigrācijas plūsma no Latgales, bet pārvērtēta emigrācija no Rīgas.

Vairāk aizbraucēju 15–34 gadu vecumā

Emigrantu vecuma struktūra CSP novērtējumā un Ārējās migrācijas aptaujā nedaudz atšķiras – aptaujā iegūtie rezultāti liecina, ka emigrācijā par maz ietverti 15–34 gadus veci iedzīvotāji. Pārējās grupas – līdz 14 gadiem un virs 35 gadiem atšķiras nebūtiski, jo CSP novērtētajā emigrācijā tiek ietverts par 2% vairāk iedzīvotāju.

Ārējās migrācijas apsekojums veikts 20 tūkst. Latvijas mājsaimniecībās, aptaujājot iedzīvotājus divas reizes – 2017. un 2018.gada nogalē, lai noskaidrotu, kas šajās mājsaimniecībās dzīvoja 2016., 2017. un 2018.gadā. Katrā reizē atbildes saņemtas no vairāk kā 35 tūkstošiem personu, 7% mājsaimniecību iemītnieki izmantoja iespēju aizpildīt apsekojuma veidlapu  internetā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas