Pērn Satversmes tiesā visbiežāk sūdzējušies par tiesībām aizstāvēties taisnīgā tiesā

Pērn Satversmes tiesā (ST) saņemts mazākais pieteikumu skaits pēdējo desmit gadu laikā – 182, savukārt ierosinātas 32 lietas, bet izskatītas 20 lietas, lasāms ST pārskatā par 2019.gada darbu.

Salīdzinoši 2018.gadā tiesā tika saņemti 183 pieteikumi, bet ierosinātas tika 23 lietas.

Pēc konstitucionālās sūdzības pērn ierosinātas 22 lietas, pēc tiesas pieteikuma – četras, pēc tiesībsarga pieteikuma – trīs, pēc 20 Saeimas deputātu pieteikuma – divas, bet viena lieta ierosināta pēc pašvaldības domes pieteikuma.

ST pērn izskatīja 20 lietas. Spriedumi pieņemti 17 lietās, bet trīs lietās izbeigta tiesvedība. Vienā lietā tiesvedība apturēta sakarā ar jautājumu uzdošanu Eiropas Savienības Tiesai prejudiciāla nolēmuma pieņemšanai. Spriedumos izvērtēta 38 tiesību normu satversmība, 23 tiesību normas atzītas par atbilstošām, savukārt 15 – par neatbilstošām Satversmei. Deviņiem spriedumiem tiesneši pievienojuši atsevišķās domas.

Visvairāk lietu ierosinātas par normu atbilstību Satversmes 92.pantam, kas paredz, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā.

Tāpat bieži tiesā vērtēta normu atbilstība Satversmes 1.pantam, kas nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika.

Lasiet arī: NP: Par kukuļņemšanu notiesātie Latvenergo pārstāvji Satversmes tiesā mēģinās pierādīt, ka nemaz nav bijuši amatpersonas

Piektdien, 10.janvārī, notiks ST svinīgā sēde, ar kuru simboliski tiks noslēgts aizgājušais un atklāts jaunais ST darba gads. Svinīgo sēdi ar ziņojumu par konstitucionālo tiesību attīstību 2019.gadā atklās Ziemele. Pēc ziņojuma sekos uzruna, ko sniegs svinīgās sēdes goda viesis – Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Pēc svinīgās sēdes plkst.12.30 notiks preses konference, kurā tiks prezentēts pārskats par ST darbu 2019.gadā. Preses konferencē piedalīsies Ziemele, ST priekšsēdētājas vietniece Sanita Osipova, priekšsēdētājas padomnieks Inguss Kalniņš, Juridiskā departamenta vadītāja Alla Spale un Sabiedrisko attiecību un protokola nodaļas vadītāja Ketija Strazda.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas