bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Pērn uzturam uz vienu ģimenes locekli mēnesī tērēti 50 lati

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPērn mājsaimniecībās līdz ar kopējo patēriņa izdevumu tālāku samazināšanos (par 8,8% salīdzinājumā ar 2009.gadu) turpināja sarukt arī izdevumi pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (par 3%).

Ja analizējam mājsaimniecību izdevumus par produktu grupām, tad jāsecina, ka tie palielinājušies tikai grupā dārzeņi un kartupeļi (par 4,3%), kas izskaidrojams ar patēriņa cenu pieaugumu dārzeņiem un kartupeļiem (par 9,4%), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vidējās mājsaimniecības budžetā izdevumi uzturam rēķinot vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī bija Ls 50 (2009.gadā Ls 52). Privātā mājsaimniecība uzturam tērēja vidēji 28,3% no visiem patēriņa izdevumiem (2009.gadā 26,7%). Uztura izdevumu īpatsvars kopējos patēriņa izdevumos ir palielinājies, un tas liecina par labklājības līmeņa samazināšanos mājsaimniecībās.

Saskaņā ar Mājsaimniecību budžetu apsekojuma datiem vidējais iedzīvotājs izdzēra 50 litru piena, apēda 197 olas, patērēja 87 kg kartupeļu, savukārt kafijas pagatavošanai izlietoja 1,7 kg kafijas pupiņu.

Pārtikas produktu patēriņu ietekmēja arī patēriņa cenu izmaiņas pārtikai. Līdzīgi kā 2009.gadā, mājsaimniecības ir devušas priekšroku lētākām pārtikas precēm vai tām, kuru cenas ir samazinājušās. Piemēram, 2010.gadā gaļai un gaļas izstrādājumiem patēriņa cenas, salīdzinot ar 2009.gadu, samazinājās straujāk nekā citiem pārtikas produktiem – par 5,1%. Līdz ar to ir palielinājies cūkgaļas patēriņš – no 18 kg uz vienu mājsaimniecības locekli 2009.gadā līdz 22 kg 2010.gadā. Kopumā var secināt, ka pieaudzis ir gaļas patēriņš svaigā un atdzesētā veidā, vienlaicīgi samazinoties pārstrādātu gaļas izstrādājumu patēriņam. Piena produktu grupā samazinājies pilnpiena patēriņš, toties pieaudzis piena ar pazeminātu tauku saturu un raudzētas piena produkcijas patēriņš.

Pārtikas produktu patēriņš (pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto produktu patēriņš) Latvijas reģionos ir atšķirīgs. Piemēram, Rīgas reģionā iedzīvotāji biežāk nekā citur Latvijā iegādājas sieru, jogurtu, svaigus, žāvētus un saldētus augļus, tomātus un saldējumu, kā arī dzeramo ūdeni. Tomēr kopējais pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto pārtikas produktu patēriņš Rīgas un Pierīgas reģionā ir mazāks nekā pārējos reģionos, jo šo reģionu iedzīvotāji biežāk ietur maltītes ārpus mājas. Turpretī Latgales reģiona mājsaimniecības biežāk gatavo mājās, līdz ar to vairāk nekā pārējos reģionos uzturā patērē rudzu maizi, zivis, pilnpienu, skābo krējumu, olas, cukuru, svaigus dārzeņus un sēnes. Savukārt Zemgalē kartupeļu un svaigas gaļas patēriņš 2010.gadā bija lielākais starp Latvijas reģioniem (attiecīgi 120 kg un 42 kg vidēji uz mājsaimniecības locekli gadā), bet Kurzemes mājsaimniecības pārējos reģionus apsteidza ar zemeņu patēriņu, sasniedzot 6 kg, kad vidēji Latvijā tas bija tikai 3 kg vidēji uz mājsaimniecības locekli gadā.

Analizējot pārtikas produktu patēriņa izmaiņas, jāņem vērā arī privāto mājsaimniecību izdevumi sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, kas neietilpst pirkto, pašražoto un bez maksas saņemto produktu patēriņā. Mājsaimniecību budžetu apsekojuma dati liecina, ka 2010.gadā, mājsaimniecības taupījušas arī uz sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu rēķina, jo tie, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājušies par 18%. Tāpat samazinājies arī sabiedriskās ēdināšanas izdevumu īpatsvars kopējos patēriņa izdevumos. Proti, 2010.gadā mājsaimniecības šiem tēriņiem atvēlējušas vien 3,7% no kopējiem patēriņa izdevumiem (2009.gadā attiecīgi 4,1%).


Pievienot komentāru

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.