bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

Pētījums: 48% Latvijas iedzīvotāju neizrāda īpašas rūpes par aknu veselību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Aknas, aknu veselība, Benu aptieka, Veselības monitorings, hepatīts

Teju puse jeb 48% Latvijas iedzīvotāju neizrāda īpašas rūpes par aknu veselību, liecina Benu Aptiekas Veselības monitoringa rezultāti.

24% aptaujāto veikuši aknu pārbaudes, 10% dzer īpašas zāļu tējas. 8% vērsušies pie ārsta pēc padoma, savukārt 6% lieto uztura bagātinātājus, bet vēl 9% aknu veselības profilaksei darījuši kaut ko citu.

15% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 24 gadiem ik pa laikam piedzīvo aknu darbības izraisītu sliktu pašsajūtu, savukārt iedzīvotāju vecumā no 64 līdz 75 gadiem vidū šis rādītājs ir 46%.

Pētījumā secināts, ka ar aknu darbības izraisītu sliktu pašsajūtu biežāk saskaras krievvalodīgie. Ģimenēs, kur sarunvaloda ir latviešu, 22% ik pa laikam pieredz sliktu pašsajūtu aknu problēmu dēļ, savukārt krievvalodīgo vidū šis rādītājs ir 35%.

Benu Aptiekas pārstāvji atgādina – lai gan svētku laikā var gribēties ar svētku mielastu palutināt sevi un sev mīļos, tomēr pārmērīgi trekns ēdiens var negatīvi ietekmēt veselību un pašsajūtu, kā aŗi radīt nopietnas aknu problēmas.

Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka aknām ir vitāli svarīga loma cilvēka organismā. Tās veido un izdala žulti, filtrē asinis, piedalās uzturvielu un vitamīnu uzsūkšanā, aptur toksīnu un steroīdu darbību, nodrošina organisma imunitāti, glabā vitamīnu A, D, B12 un dzelzs rezerves, kā arī veic olbaltumvielu vielmaiņu, šķeļ ogļhidrātus, veic to uzkrāšanu organismā un regulē glikozes koncentrāciju asinīs (ja tās ir pārāk daudz, tad uzkrāj, bet, ja par maz, tad izlieto rezerves).

Aknu problēmu cēloņi, simptomi un riski

Benu Aptiekas Veselības monitoringa dati parāda, ka iedzīvotāju vērtējumā trīs aknu veselībai kaitīgākie faktori ir alkohols (86%), taukaini, asi un sāļi ēdieni (62%), kā arī nepamatota medikamentu lietošana (60%).

Zitmane piebilst, ka aknu veselību negatīvi ietekmē arī smēķēšana, liekais svars un aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids, nepietiekama šķidruma uzņemšana, kā arī ilgstošu medikamentu lietošana vai to uzņemšana lielās devās.

Ģimenes ārste skaidro, ka biežākās aknu problēmas ir hepatīti, taukainā hepatoze, aknu ciroze, aknu fibroze, aknu vēzis, kā arī aknu parazīti. Savukārt par iespējamām aknu veselības problēmām liecina ādas, gļotādu un acu baltumu dzelte, pārmērīgs nogurums, sāpes labajā paribē, urīna izvades traucējumi (arī tumšs urīns), šķidruma uzkrāšanās (biežāk ap vēderu, bet var būt arī potītēs, pēdās un citviet), kā arī visa ķermeņa nieze, miega traucējumi un slikta apetīte un nelabums.

Ja parādās kāds no minētajiem simptomiem, pēc iespējas ātrāk jāapmeklē ģimenes ārsts, kas veiks nepieciešamās asins analīzes un nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie hepatologa.

Ja ārstam ir aizdomas par vīrusu izraisītu hepatītu, var veikt specifiskas analīzes, lai noteiktu hepatītu antivielu klātbūtni. Aizdomu gadījumā ārsts var nosūtīt arī uz ultrasonogrāfiju (USG), datortomogrāfiju (CT), scintigrāfiju, magnētisko rezonansi (MRT) vai aknu biopsiju.

Ieteikumi aknu profilaksei

Zitmane apstiprina pētījumā iegūtos rezultātus, norādot, ka aknu problēmas parasti sākas pēc 35 līdz 40 gadu vecuma, savukārt ar laiku risks saslimt ar aknu slimībām turpina palielināties.

Lai samazinātu risku saslimt ar aknu slimībām, ģimenes ārste aicina ievērot vairākus profilakses pasākumus:

veselīgs un sabalansēts uzturs, kā arī pietiekams ūdens patēriņš ikdienā;

regulāras fiziskas aktivitātes;

izvairīšanās no alkohola un smēķēšanas;

nelietot kopā alkoholu un medikamentus;

nelietot medikamentus bez nepieciešamības vai nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu;

no A hepatīta var izvairīties, regulāri mazgājot rokas, augļus un dārzeņus, kā arī ieteicams nedzert netīru ūdeni;

no B hepatīta var izvairīties, vakcinējoties un izvairoties no saskarsmes ar inficētu cilvēku ķermeņa šķidrumiem (piemēram, asinīm);

no C hepatīta var izvairīties, izvairoties no saskarsmes ar inficētu cilvēku ķermeņa šķidrumiem (piemēram, asinīm);

Benu Aptiekas Veselības monitoringu veic Benu Aptieka sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts 2019.gada oktobrī, aptaujājot 1 005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.


Pievienot komentāru

Izsolē pārdots Annai Emīlijai Maliginai un Dzīvokļi.lv piederošs kopīpašums Jūrmalā

Izsolē nosolītā cena ir 338 600 eiro. Īpašuma novērtējums un izsoles sākumcena bija 173 600 eiro. Izsoles solis bija 3 000 eiro. Izsoles sākumcena nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli.

JV: Valstiski domājošām partijām jāapvieno spēki uz Rīgas pašvaldības vēlēšanām

Partijas Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs, komentējot gaidāmās vēlēšanas, skaidro, ka Saeima lēmumu par Rīgas domes atlaišanu ir pieņēmusi, norādot, ka laiks līdz vēlēšanām būs ļoti īss.

Deputāti vēl nebalso par OIK galaziņojumu, aizrunājoties par tā sagatavošanu

Nolemts trešdien, 19.februārī, rīkot sēdi, kurā tiks turpināts spriest par iespēju apstiprināt galaziņojumu. Pirms tam otrdien, 18.februārī, notiks komisijas tehniskā sēde, kurā plānots pārrunāt deputātu iesniegtos papildinājumus.

Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl nenāk klajā ar tiešu rīcības plānu Misānes jautājumā

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Gumijas stiepšana. Lemberga tiesas sēdēm 11 gadu «jubileja»

Gumijas stiepšana ir process, kas it kā notiek, taču nevienam labumu nedod, izņemot pašu staipītāju. Ar šādu alegorisku apzīmējumu varētu raksturot Aivara Lemberga tiesas sēdes, kas norit jau 11 gadus.  

Konkursā par kultūrvēsturiska būvmantojuma saglabāšanu saņemts 101 projekta pieteikums

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija līdz  24.aprīlim izvērtēs konkursam iesniegtos projektus, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu.

Purgaile: Latvija ir pelnījusi netikt iekļautai «pelēkajā sarakstā»

Kā uzsvēra Purgaile, «Latvija ir pelnījusi  tur  «pelēkajā sarakstā» nebūt.» Tajā pašā laikā viņa arī norādīja, ka Latvijai vēl ir daudz darāmā, lai efektīvi cīnītos pret naudas atmazgāšanu vai terorisma finansēšanu.

Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Nav izdevies savākt nepieciešamo parakstu skaitu referenduma ierosināšanai par Saeimā pieņemtajām izmaiņām pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumā.

Arī šajā nedēļā ziema nav gaidāma, būs bieži nokrišņi un spēcīgas vēja brāzmas

Gaidāms, ka vairākās novērojumu stacijās tiks uzstādīti jauni 17.02. gaisa temperatūras rekordi, kā arī ir iespējams tiks pārspēts arī līdzšinējais visas Latvijas 17.02. maksimālās gaisa temperatūras rekords +8,9 grādi.

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību Expo 2020

Parakstīts 1,4 miljonu eiro vērts līgums par Latvijas paviljona būvniecību izstādē Expo 2020, kas norisināsies Dubaijā.

Levits ar atbildīgo institūciju vadītājiem lems par turpmāko rīcību Misānes lietā

Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 17.februārī, plkst. 9.00 Rīgas pilī sasaucis atbildīgo iestāžu vadītāju sapulci, lai vienotos par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!