Pētījums: Iedzīvotājiem nav izpratnes par visagresīvākās ādas vēža formas bīstamību

Latvijas iedzīvotājiem nav izpratnes par *melanomas bīstamību, secinājuši aptaujas Bīstami ādas veidojumi un to riska faktori organizatori – biedrība Dermatologi pret ādas vēzi un Starptautiskais Viroterapijas centrs.

Kā rāda aptaujas rezultāti, gandrīz trešdaļa jeb 28% iedzīvotāju nezina, ka melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs. Savukārt desmitā daļa aptaujāto maldīgi uzskata, ka dzimumzīmes nevar attīstīties par audzēju.

Pētījuma dati norāda, ka informētības līmenis par melanomu sieviešu un vīriešu vidū ir atšķirīgs. Tā, piemēram, melanomu par ļaundabīgu audzēju uzskata 75% aptaujāto sieviešu un 60% vīriešu. Vīrieši ir mazāk informēti arī par to, ka dzimumzīme var pārtapt ļaundabīgā audzējā – to neapzinās 15% sieviešu un divreiz vairāk – 36% vīriešu.

27% respondentu uzskata, ka ar melanomu iespējams saslimt tikai konkrētā vecumā, kas ir maldīgs priekšstats, jo šī bīstamā slimība var skart ikvienu cilvēku jebkurā vecumā. Aptauja atklāj arī to, ka seniori ir vairāk informēti, ka saslimt ar melanomu var jebkurā vecumā, nekā jaunieši (15 – 25 g.v.) – attiecīgi 80% respondentu vecumā pēc 60 gadu vecuma un 62% aptaujāto jauniešu.

Vairāk nekā puse jeb 56% aptaujāto nav informēti, cik ātri melanoma var attīstīties. Jaunieši ir arī mazāk informēti par melanomas attīstības laiku nekā pensionāri – 38% aptaujāto cilvēku pēc 60 gadu vecuma atzina, ka nav informēti, cik ātri melanoma var attīstīties, tikmēr jauniešu vidū  – 62%. Tāpat desmitā daļa respondentu, lielākoties jauni cilvēki, uzskata, ka melanoma nekādā veidā nevar viņus skart – tādi ir 6% sieviešu, bet vīriešu ar šādu pārliecību ir divreiz vairāk – 15%.

Viens no melanomas attīstību veicinošiem faktoriem ir ilgstoša un nepārdomāta atrašanās saulē vai solārija izmantošana. Aptaujas rezultāti apliecina, ka teju katram Latvijas iedzīvotājam (84%) kādreiz ir bijis saules apdegums.

Vienlaikus 22% respondentu norādījuši, ka sauļojoties neizmanto nekādus ādas aizsardzības līdzekļus. Saskaņā ar aptaujas rezultātiem vairāk nekā trešdaļai jeb 34% respondentu ir gaiša vai ļoti gaiša āda, kas ir īpaši jutīga pret saules apdegumiem. Šiem cilvēkiem, bez pretapdegumu līdzekļiem bieži uzturoties saulē, ir paaugstināts risks saslimt ar melanomu.

Aptauja tika organizēta interneta vidē no aprīļa beigām līdz maija sākumam. Tās laikā tika aptaujāti 500 dažāda vecuma Latvijas iedzīvotāji.

*BNN noskaidroja, ka melanoma ir agresīvākā ādas vēža forma, kas rodas melanocītos – šūnās, kas ražo melanīnu. Melanīns ir pigments, kas formē ādas, matu un acu krāsu. Melanocīti veicina arī dzimumzīmju veidošanos, kurās melanoma mēdz attīstīties. Melanoma ir visagresīvākā ādas vēža forma, saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem, pasaulē ik gadu tiek atklāti 132 000 melanomas gadījumi un tās dēļ dzīvību zaudē tūkstošiem cilvēku. Tāpēc ir būtiski diagnosticēt melanomu iespējami agrīnākā attīstības stadijā, tādējādi palielinot izārstēšanās izredzes, teikts melonoma.lv mājas lapā.

Ref: 225.000.103.839

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas