bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 21.08.2018 | Vārda dienas: Linda, Janīna
LatviaLatvija

Pētījums: Iedzīvotāju noskaņojums uzlabojies visās jomās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas iedzīvotāji arvien pozitīvāk vērtē valstī notiekošo. Ir uzlabojušies visi pētījumā iekļautie vērtējuma indeksi, bet visvairāk paaugstinājies kopējās situācijas attīstības vērtējums, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometra pētījums.

Vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27% aptaujāto iedzīvotāju pašreizējo situācijas attīstību vērtē pozitīvi, līdz ar ko mēneša laikā šis vērtējums ir ievērojami uzlabojies, kopumā indeksam paaugstinoties par 12 indeksa punktiem jeb no -36 uz -24.

Pētījuma pārstāvji atzīmē, ka pēdējās desmitgades laikā, kopš pastāv Latvijas barometra pētījums, šis indekss ir variējis no -84 indeksa punktiem 2009.gada sākumā jeb krīzes laikā līdz pat -10 indeksa punktiem 2015.gada jūlijā, kad amatā stājās pašreizējais Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kā arī norisinājās XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki.

Iedzīvotāji ir kritiski noskaņoti, tomēr sagaida situācijas uzlabošanos

«Lai gan, izsakot pašreizējā ekonomikas stāvokļa novērtējumu aptaujātie iedzīvotāji ir norādījuši, ka tas ir viduvējs (45%) vai slikts (46%), tomēr vērtējums laika gaitā, piedzīvojot pāris kritumus, vienmērīgi pieaug jau no 2009.gada, kad tas bija nokrities līdz -78 punktu atzīmei. Savukārt ekonomikas stāvokļa izmaiņas ir pakāpušās par veseliem sešiem indeksa punktiem, sasniedzot -12 punktu atzīmi. Šis vērtējums pētījuma pastāvēšanas laikā nekad nav bijis ar plusa zīmi, tomēr 2013.gada jūlijā tas bija pacēlies līdz 0 atzīmei, – tad Eiropas Savienības finanšu ministri oficiāli uzaicināja Latviju iestāties eirozonā no 2014.gada 1.janvāra,» stāsta pētījuma pārstāvji.

Prognozējot turpmāko ekonomikas attīstību, iedzīvotāji bija pozitīvi noskaņoti – katrs piektais (20%) iedzīvotājs uzskata, ka pēc gada situācija Latvijas ekonomikā būs uzlabojusies. Visbiežāk saņemta atbilde, ka situācija būs nemainīga (46%), un kopumā ekonomikas attīstības prognozes pakāpušās par trīs indeksa punktiem. Tādu pašu kāpumu piedzīvojis arī valdības vērtējums, tomēr joprojām 74% jeb 3/4 Latvijas iedzīvotāju ir kritiski noskaņoti pret valdības darbu.

Ģimenes labklājība arvien pieaug

Lūgti sniegt vērtējumu par savu ģimenes materiālo stāvokli, 15% iedzīvotāju apgalvo, ka tas esot labs, savukārt mazliet vairāk nekā puse jeb 54% aptaujāto iedzīvotāju to vērtē kā viduvēju. Lai gan, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ģimenes materiālā stāvokļa vērtējums pakāpies tikai par vienu indeksa punktu, atskatoties uz iepriekšējiem gadiem, ir vērojama augoša tendence – kopš 2014.gada vasaras šis vērtējums nav nokrities zem -20 punktu atzīmes; šī vasara saistīta ar tādiem notikumiem kā Nacionālās bibliotēkas, sauktas par Gaismas pili, atklāšanu, kā arī karstuma rekordu +37,8 grādiem pēc Celsija.

«Jautāti, kādas izmaiņas sagaida viņu ģimenes stāvokli pēc gada, katrs piektais Latvijas iedzīvotājs (20%) ir pārliecināts, ka tas būs uzlabojies. Mēneša laikā šīs prognozes indekss ir paaugstinājies no +3 uz +5 indeksa punktiem – pašlaik šis ir vienīgais indekss ar plusa zīmi. Kopš 2014.gada rudens, kas palicis atmiņā ar 12.Saeimas darbības uzsākšanu, indeksa vērtība ir noturējusies pozitīva, kas liecina, ka cilvēki paredz pozitīvas izmaiņas nākotnē,» stāsta pētījuma pārstāvji.

Ar pozitīvām izmaiņām ģimenes materiālajā stāvoklī cieši saistītas laba darba izredzes. Lai gan cilvēki paredz pozitīvas izmaiņas savā materiālajā situācijā, tikai 9% aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā var atrast labu darbu. Tomēr, salīdzinot ar 2018.gada martu, darba izredžu vērtējums ir paaugstinājies no -36 līdz -30 indeksa punktiem, kas ir augstākais vērtējums kopš 2008.gada septembra.


Pievienot komentāru

Grieķija pabeidz «glābšanas aizņēmumu» programmu

Grieķijas valdība pirmdien ir beigusi aizņemties naudu no starptautiskiem aizdevējiem tās finanšu glābšanas programmas ietvaros, kas tai ļāva saņemt kopumā 326 miljardus eiro no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda apmaiņā pret aizdevēju prasītām reformām un stingru taupības politiku.

Elektroenerģijas cena Latvijā un Lietuvā pieaug, bet Igaunijā sarūk

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas biržas cena Latvijā un Lietuvā pieauga, turpretī Igaunijā saruka, aģentūru informē AS Latvenergo.

Mežaparka estrādes atjaunošanai plāno aizņemties 41 miljonu eiro

Rīgas pašvaldība Mežaparka Lielās estrādes atjaunošanas otrā posma pirmās daļas realizēšanai no Valsts kases aizņemsies 41 miljonu eiro ar pievienotās vērtības nodokli, šādu ieceri atbalstīja Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja.

Bezdarbs Igaunijā pēdējo 10 gadu zemākajā līmenī

Bezdarba līmenis Igaunijā 2018.gada otrajā ceturksnī bijis 5,1%, kas ir zemākais līmenis pēdējos desmit gados, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Šķēles ģimenei piederošās Sabiedrības privātajiem ieguldījumiem grupas peļņa pērn – 7,313 miljoni eiro

Ekspremjera Andra Šķēles ģimenei piederošās finanšu ieguldījumu kompānijas Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 14,338 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 8,6% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt grupas peļņa samazinājās par 20,2% un bija 7,313 miljonu eiro apmērā.

Likumprojektu par veselības pakalpojumu apmaksu varētu skatīt nākamnedēļ

Veselības ministrijas izstrādāto likumprojektu, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, Ministru kabinets varētu skatīt nākamnedēļ, norāda veselības ministre Anda Čakša.

52 000 igauņu dzied Tallinā un internetā par godu Igaunijas neatkarībai

Kopumā 52 772 igauņi iesaistījušies līdzi dziedāšanas akcijā, kur, atzīmējot Igaunijas neatkarības atjaunošanas gadadienu, cilvēki varējuši «raut līdzi» gan estrādē Tallinā, gan izmantojot īpašu neklātienes risinājumu internetā.

FOTO: Ventspils ostā piestāj vācu slavenais kruīza kompānijas kuģis

Ventspils ostā brīvdienās ikviens varēja vērot vācu populārākās kruīzu kompānijas Phoenix Reisen kuģa Amadea  peldējumu pa Ventas upi. Šis ir pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem, kas sekmē Latvijas un Ventspils atpazīstamību un tūrisma attīstību, norāda NNVT pārstāvji. 

airBaltic jūlijā pārvadā vairāk nekā 450 000 pasažieru

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada jūlijā pārvadājusi 452 646 pasažierus jeb par 15% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Rīgas meži: Līdz šā gada beigām zāģbaļķu cenas, visticamāk, būtiski nemainīsies

Līdz šā gada beigām zāģbaļķu cenas, visticamāk, būtiski nemainīsies, prognozē SIA Rīgas meži Realizācijas daļas vadītāja Jolanta Pavlova. Viņa atgādina, ka šā gada sākums meža nozarei Latvijā iezīmējās ar zāģbaļķu deficītu un augstām apaļkoku cenām.

Putins – kāzinieks Austrijas ārlietu ministres laulībās

Krievijas prezidents Vladimirs Putins apmeklējis Austrijas ārlietu ministres Kārinas Kneislas (Karin Kneissl) kāzas laikā, kad Austrija ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

BTA: 55% vecāku gatavošanos Zinību dienai uzsāk jau augusta sākumā

Tāpat kā citus gadus jaunie vecāki jau laicīgi sāk gatavoties skolai un gaidāmajai Zinību dienai. Kā liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA Baltic Insurance Company veiktās aptaujas rezultāti, 55% vecāku bērnu sagatavošanos skolai uzsāk jau augusta sākumā.

Latvijā sākas lielākās militārās mācības kopš neatkarības atjaunošanas

Latvijā pirmdien, 20.augustā, sākas un līdz 2.septembrim norisināsies lielākās militārās mācības kopš valsts neatkarības atgūšanas Namejs 2018.

Indijā postoši plūdi prasa dzīvības

Indijas dienvidus skāruši pēdējos simts gados postošākie plūdi. Pašreizējā lietus periodā Keralas pavalstī tos izraisījušas neierasti stipras lietavas. Plūdos kopš 8.augusta bojā gājuši 186 cilvēki.

Bez valsts veselības apdrošināšanas palikušo skaits varētu būt desmitreiz mazāks nekā sākotnēji lēsts

Bez valsts veselības apdrošināšanas palikušo personu skaits varētu būt desmit reizes mazāks nekā sākotnēji lēsts, izriet no veselības ministres Andas Čakšas aģentūrai LETA teiktā.

Marķētās dīzeļdegvielas realizācija pirmajā pusgadā samazinājusies par 1,1%

Iezīmētā dīzeļdegviela šogad pirmajā pusgadā realizēta kopumā 18 920 tonnu apmērā, kas ir par 218 tonnām jeb 1,1% mazāk nekā 2017.gada pirmajā pusgadā

Šonedēļ siltums pakāpeniski atkāpsies un bieži pūtīs brāzmains vējš

Pats nedēļas sākums būs silts, taču daudzviet līs. Nedēļas vidū būs salīdzinoši sauss laiks, un, pēc nedaudz vēsāka laika, īslaicīgi ieplūdīs siltāks gaiss. Nedēļas nogalē siltums atkāpsies, un būs vējains un lietains laiks.

De facto: «Jūrmalgeitas» Milušs apspēlē Latviju Krievijas tiesā

Jau vairākus gadus Latvija cenšas panākt, lai Krievijas tiesa atzīst un izpilda Jurmalgeitā notiesātā Germana Miluša piecu gadu cietumsodu, ziņo raidījums de facto. Tomēr LTV noskaidro, ka pagaidām tas nav izdevies.

BNN nedēļas apkopojums: VID meklē «nevainojamu reputāciju». Bezdarba līmenis Latvijā. OIK sarunu turpinājums

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Deputāti; Virzība; Nākotne; Paziņojums; Pārmaiņas.

Ar krosa motocikliem bojā zemsedzi dabas parkos un Ķemeru Nacionālajā parkā

Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori vairākās vietās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ieskaitot Ķemeru Nacionālo parku, šajā vasarā konstatējuši, ka ar krosa motocikliem ievērojami bojāta mežu un kāpu zemsedze, kas var atstāt ilgstoši nelabvēlīgu ietekmi uz augāju un biotopiem.

Oktobrī skatīs Eigima sūdzību par lēmumu, kas skar politiķa valsts valodas prasmes

24.oktobrī plkst.10 Daugavpils tiesa Preiļos sāks skatīt Daugavpils domes priekšsēdētāja Riharda Eigima sūdzību par Valsts valodas centra pieņemto lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā attiecībā uz viņa valsts valodas lietojumu.

Ar mentoru apmācību uzsāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks uzsāk mentoru kustību, lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Rīgas Centrāltirgū konfiscē 231 579 gabalus tabakas izstrādājumu un 131 litru alkohola

Pagājušajā nedēļā Valsts policija pabeidza izmeklēšanu vienā no kriminālprocesiem par tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielos apjomos. Kopumā tika veiktas 176 sankcionētas kratīšanas, kuru rezultātā tika izņemti 231 579 gabali tabakas izstrādājumu un 131 litrs alkoholisko dzērienu bez Latvijas Republikas akcīzes nodokļu markām.

Eurostat: Latvijā jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūlijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Latvijā ražotā piena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski aug importētā apmērs

Latvijā ražotāpiena īpatsvars tirgū samazinās un būtiski palielinās importētā piena apmērs, atzīst Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks.