Pētījums: Latviešu zināšanas par intelektuālo īpašumu neuzlabojas

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka viņu zināšanas par intelektuālā īpašuma jautājumiem ir sliktas. Būtiski, ka aizvadīto trīs gadu laikā latviešu izpratne praktiski nav uzlabojusies, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja veiktais pētījums.

Kamēr Eiropas Savienībā par labām savas zināšanas uzskata 75% respondentu, Latvijā šis rādītājs ir 61%. Kopš 2013.gada, kad iepriekšējo reizi tika veikts pētījums, Latvijā situācija uzlabojusies vien par četriem procentpunktiem.

Īpaši satraucošu ainu pētījuma dati demonstrē Eiropas Savienības jauniešu vidū. Savas zināšanas par sliktām uzskata pat 36% Eiropas jauniešu līdz 24 gadiem. Tas ir viszemākais izpratnes līmenis starp visām vecuma grupām.

«Intelektuālā īpašuma nozīme mūsdienu pasaulē ir ļoti augsta. Līdz pat 80% uzņēmuma vērtības slēpjas tās intelektuālajā īpašumā. Jauniešu, kas varētu sākt uzņēmējdarbību, nepietiekamās zināšanas norāda uz būtisku risku, kas var negatīvi ietekmēt jaunradīto uzņēmumu dzīvotspēju,» atzīst Startptautiskās intelektuālā īpašuma aizsardzības asociācijas (AIPPI) Latvijas grupas valdes priekšsēdētājs Agris Bitāns.

Lai gan pat 97% ES aptaujāto atzīst, ka ir svarīgi, lai izgudrotāji, radošie darbinieki un izpildītājmākslinieki varētu aizsargāt savas tiesības, ES iedzīvotāji atzīst, ka ir vairākas jomas, kurās nepieciešamas izmaiņas. Piemēram, puse respodentu uzskata, ka intelektuālā īpašuma principi nav pielāgoti internetam vai var pat ierobežot inovāciju.

«Visā pasaulē intelektuālā īpašuma aizsardzības jomas dalībniekiem jāturpina aktīvs darbs pie jomas principu pilnveides. Tieši tādēļ aprīļa vidū Jūrmalā trīs dienu garumā norisināsies jau 12.Baltijas starptautiskā AIPPI konference,» uzsver Bitāns.

Latvijā visvairāk respondentu, 27%, par būtiskākajiem ieguvējiem no intelektuālā īpašuma aizsardzības uzskata izpildītājmāksliniekus, kam seko izgudrotāji un lielie uzņēmumi. Eiropā Savienībā vidēji, turpretī, par nozīmīgākajiem ieguvējiem tiek uzskatīti tieši lielie uzņēmumi.

Pētījumu Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs veica laika posmā no 2016.gada 21. līdz 28.oktobrim 28 ES dalībvalstīs. Kopumā tika veiktas 26 555 intervijas.

Ref: 225.000.103.576

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas